Kupiec w firmie Kondrat Wina Wybrane. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem, prowadząc szkolenia i degustacje. Współautorka (z Michałem Bardelem) książki Winne osobliwości. W ramach stworzonego przez siebie projektu Misja Wino odwiedza z enoturystami najciekawsze zakątki winiarskiego świata. Podróże winiarskie to dla niej zaspokojenie ciekawości świata, zgodnie ze słowami Salwadora Dali: „Kto potrafi smakować, nie pije wina, lecz kosztuje jego tajemnic”.
Trudno znaleźć inny region Hiszpanii o tak bogatej historii. Przez wieki liczne cywilizacje odcisnęły piętno na kulturze, kuchni, a także winiarstwie tej niezwykłej krainy. Jednak Andaluzja nie oparła się też…
Kraina kontrowersyjnego foie gras, zapomnianego armaniaku i szczepu tannat. Mówi wam to coś? Jeśli tak, to jesteście mistrzami. Jeśli nie – czytajcie dalej. Eksplorując teren zachodniej Francji, najczęściej…
Szampania to region, którego przedstawiać nie trzeba. Synonim luksusu, pięknych złoconych bram i wypasionych domów szampańskich z piwnicami wypełnionymi po brzegi butelkami wartymi miliony euro. Ale czy to…
Oddalona tylko o 15 km w linii prostej od uporządkowanego europejskiego świata kraina sprzeczności: krętych, brudnych uliczek prowadzących wprost do ociekających luksusem riadów; zapachów przypraw, olejków różanych i kadzideł unoszących…
Kraje świata z grubsza podzielić można na winiarskie i niewiniarskie. Wśród tych pierwszych natychmiast przychodzą nam do głowy Francja, Włochy i Hiszpania, nieco później kraje uznawane za należące do tak…
Białe jak kostki cukru domki, intensywnie szmaragdowe morze, surowa wulkaniczna gleba i zjawiskowe zachody słońca. W tej wyliczance brakuje jeszcze jednego: wybornego wina, z którym rzadko tę wyspę kojarzymy. A…
Ileż to razy rozprawiamy nad obecnym zepsuciem obyczajów. Z całą stanowczością twierdzimy, że kiedyś ludzie prowadzili spokojniejszy i godniejszy tryb życia, od czasu do czasu pozwalając sobie jedynie na kieliszek…
Żadna apelacja winiarska nie strzeże swej nazwy tak zazdrośnie, jak właśnie Szampania. Nawet sama metoda właściwa dla produkcji szampanów, a stosowana także przy wytwarzaniu hiszpańskiej cavy, włoskiej franciacorty, francuskich crémants…
Kiedy stare wino przestaje już być winem? Czy rdzawy osad zdrapywany ze ścianek amfor sprzed ośmiu tysięcy lat można jeszcze w ogóle nim nazwać? A paskudną z wyglądu galaretowatą masę…