WSET 3, wielbiciel win (głównie z krajów na "W" - Włochy, Węgry i Wiele innych), tłumacz branżowej literatury (m.in. "Atlasu Świata Wina" Hugh Johnsona i Jancis Robinson, "Kursu wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego i "Win naturalnych" Isabelle Legeron MW).
Hasło „Płochoccy” to w krajobrazie polskiego winiarstwa jednocześnie marka, legenda i gwarancja solidności. Jedna z najdłużej działających na naszym rynku winnic i trzecia w kolejności, która może poszczycić się oficjalnym…
Veneto (czyli Wenecja Euganejska) jest największym producentem wina we Włoszech. Wytwarzając ponad 12,5 min hektolitrów, pozostawia daleko w tyle tak zasłużone regiony jak Toskania, Piemont czy Sycylia razem wzięte. Tym…
odsłona druga Dziesięć numerów wstecz rozpoczęliśmy cykl paneli degustacyjnych od omówienia polskich win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną. Po dwóch i pół roku wracamy do tego wątku, mając na względzie przede…
Słowacja vs Węgry – pojedynek nierozstrzygnięty Na redakcyjnym stole wylądowała ostatnio porcja ciekawych win tokajskich, pochodzących zarówno z Węgier, jak i ze Słowacji. W przypadku Słowacji nazwę „Tokaj” (lub po…
długa droga, daleka, przed nami... Panel niezwykle interesujący – udało się zebrać (chyba sporą) część dostępnych na rynku win bezalkoholowych (lub o niskiej zawartości alkoholu – ale generalnie importerzy postawili na…
Przyznajemy zgodnie – to był dobry panel. Wina musujące z północy Włoch są z reguły „bezpiecznym zakładem”, a w tym przypadku trafiła do nas bardzo konkretna paczka czternastu etykiet pochodzących…
Pierwszy raz na łamach naszego magazynu spotykamy się z musującymi winami ze Słowenii. Wina spokojne – mamy wrażenie – zdążyliśmy nie tak dawno omówić z niezłym rozmachem, teraz przyszła kolej…
Prosecco to od kilku dobrych lat jedno z tych haseł, które wydają się najbardziej elektryzować szeroką winiarską publiczność w naszym kraju – obok oczywiście „win polskich”, „win pomarańczowych” czy „pét-natów”. Prosecco (wymowa:…
Spotkania nieoczekiwane bądź zdarzające się w ostatniej chwili często okazują się tymi najbardziej znaczącymi i interesującymi. Taki właśnie przypadek miał miejsce, gdy w ostatni poniedziałek otrzymałem „nagłe wezwanie” do stawiennictwa…
Uprawa tego szczepu w tym kraju ma całkiem długą historię, sięgającą połowy XIX wieku. Niestety, z różnych względów ta – zdaniem wielu znawców – najszlachetniejsza spośród białych odmian, w ciągu…