Panel: naturaliści z Prioratu i Montsant
Udostępnij artykuł
Priorat to jeden z tych hiszpańskich regionów, który wielu miłośników win przyprawia – zupełnie zresztą słusznie – o szybsze bicie serca. Położona w Katalonii, na północny zachód od Barcelony, niewielka apelacja od kilku dekad cieszy się statusem najbardziej „gorącej”, dostarczając na stoły Hiszpanii, Europy i świata win o niejednokrotnie wybitnej wyrazistości, koncentracji i długowieczności. Jako jedna z dwóch – obok Riojy – apelacji hiszpańskich szczyci się wyjątkowym, najwyższym oznaczeniem DOQ (Denominació d’Origen Qualificada). Otacza ją, obdarzona tytułem „zaledwie” DO (Denominació d’Origen) i zajmująca zbliżoną powierzchnię apelacja Montsant, której przepowiada się równie świetlaną przyszłość.
Oba regiony z pewnością zasługują na szersze omówienie na łamach naszego magazynu i postaramy się to uczynić już niebawem – na razie jednak, dzięki uprzejmości firmy Vininova, mamy okazję bliżej przedstawić paletę win ekologicznego producenta Portal del Priorat, w którego portfolio znajdują się wina i z Prioratu, i z Montsant. Wszystkie są organiczne, w ofercie znajduje się kilka linii i marek, zaś właścicielem całego przedsięwzięcia jest były hiszpański architekt Alfredo Arribas. Co ciekawe – i raczej dla Prioratu nietypowe – producent oferuje również wina białe, różowe i pomarańczowe. Przeważa jednak czerwień, w różnych stylach – i tych lżejszych, typowych dla trendów „naturalistycznych”, i w bardziej skoncentrowanych, z których od lat słynie hiszpańskie winiarstwo. Duży rozrzut stylistyczny prezentowanych win potwierdza, że nie samą gęstą i beczkową czerwienią Katalonia stoi!
Wina z Portal del Priorat degustowali: Maciej Sokołowski, Zofia Szczerba, Jacek Kulza, Maciej Katarzyński i Tomasz Szmajter. (ts)
Instabile Vermell Mea-Culpa 2018, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Priorat DOQ, Hiszpania
Szczep: garnacha
Importer: Vininova
Cena: 153 zł
Owocowo-kwiatowy, na razie z lekka zamknięty nos (żurawina i fiołki). Lekkość i intensywność zarazem, w ustach uwidaczniają się śliwka i dżem z jeżyny, z lekka naznaczone budyniowo-bananową nutą. Eleganckie i wysmakowane wino, nadające na burgundzkiej fali. Świetna, rześka kwasowość, wino przestrzenne, nieszablonowe, inne od wszystkich. Dojrzewanie w amforze nadało mu złożoność i unikatowy charakter. Najlepsze wino panelu.
Negre de Negres 2018, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Priorat DOQ, Hiszpania
Szczepy: garnacha tinta, cariñena, cabernet sauvignon, syrah
Importer: Vininova
Cena: 174 zł
Kolor intensywnej, ciepłej czerwieni. Pomimo wyczuwalnej obecności alkoholu, daje się tu dostrzec kwasowość i potoczystość. Dym z grilla, soczysta i drobnoziarnista tanina, głęboki, dojrzały – choć nie przejrzały – śliwkowo-jagodowy owoc. Wszystko uzupełnione skałą, ziemią i grafitem. Wino wyraźnie niskointerwencyjne.
Instabile Granat Ego-Alter 2018, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Priorat DOQ, Hiszpania
Szczep: garnacha
Importer: Vininova
Cena: 174 zł
Jeżynowo-smolisty owoc oraz rozlewająca się po języku i podniebieniu kwasowość, wraz z surową, zieloną wręcz tanicznością wiele obiecują – ale dopiero w perspektywie kilku kolejnych lat. Całość wzbogacona nutami jałowca i sosny. Wino znakomite w swojej niedojrzałości. Stosunkowo wysoka ocena odzwierciedla znaczący potencjał dojrzewania.
Gotes del Priorat 2020, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Priorat DOQ, Hiszpania
Szczepy: garnacha, cariñena
Importer: Vininova
Cena: 116 zł
Gęsty, ciemny, dojrzały owoc – jeżyna, aronia. Grafit, grzyby, nawet grillowane mięso. Nie brak soczystości, kwasowości i tanin. Priorat w całej okazałości – może nie na poziomie najwyższym z możliwych, ale ważny postulat „typowości” jest tu spełniony, i to w bardzo dobrym stylu. Wino może być znakomitym towarzyszem wielu kulinarnych przygód – począwszy od ciemnej czekolady z dodatkiem owocu, aż po pikantną dziczyznę w zawiesistym żurawinowym sosie.
Luno 2020, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Montsant DO, Hiszpania
Szczepy: garnacha, cariñena, syrah, cabernet sauvignon
Importer: Vininova
Cena: 88 zł
Wino relatywnie proste (choć nie prostackie!), a jednocześnie soczyste i eleganckie. Dobrze wyważony i zrównoważony owoc, z lekkim echem rustykalności. Całość wydaje się wchodzić na „ścieżkę niespiesznego rozwoju”, w związku z czym, w perspektywie 2–3 lat możemy wiązać z nim całkiem poważne nadzieje.
Siuralta Orange 2021
Portal del Priorat
Montsant DO, Hiszpania
Szczepy: cariñena, malvasia, garnacha blanca
Importer: Vininova
Cena: 128 zł
Młodziak, ale już charakterny i żwawy, z dużą przyszłością. W nosie oksydacja połączona z mineralnością i dyskretną metalicznością. Klasyczny „pomarańcz” – jest tu nektarynka, morela, ale też wiejskie obejście, nuta cebuli i gotowanej marchewki. W ustach – wyczuwalne garbniki, wyraźna i dobrze zakomponowana kwasowość. Biała brzoskwinia, orzech. Niskointerwencyjny charakter, wyczuwalny kontakt ze skórkami, mętność.
Siuralta Gris 2019
Portal del Priorat
Montsant DO, Hiszpania
Szczep: grenache gris
Importer: Vininova
Cena: 189 zł
Wrażenie nietypowości w każdym calu. Mokra wełna, ser, zsiadłe mleko, siarka. Owocowość jest, ale w jakiś sposób nieokreślona – wyłapujemy nuty niedojrzałych żółtych owoców czy kompotu z białych czereśni. Mimo to wino należy określić jako wyrafinowane, bezkompromisowe i precyzyjne. Siarka nie jest tutaj oznaką wady!
Siuralta Rouge 2020
Portal del Priorat
Montsant DO, Hiszpania
Szczepy: grenache, trepat
Importer: Vininova
Cena: 110 zł
Róż – ale kolor zdecydowanie czerwony. Nos prosty, owocowy, z wiśnią i czerwoną śliwką, subtelnym śladem metalicznym. Na końcu języka wyczuwalne musowanie – generalnie jednak usta podążają za nosem; w bonusie landrynkowa malina i tanina. Wino jeszcze do ułożenia, można dać mu rok lub dwa…
Instabile Claret Rosae-Rosa 2020, Alfredo Arribas
Portal del Priorat
Priorat DOQ, Hiszpania
Szczepy: garnacha, garnacha blanca
Importer: Vininova
Cena: 162 zł
Claret o barwie pomarańczowo-malinowej oranżady. „Zapałka w nosie”: nuta siarkowa okazuje się wiodąca i dominuje nad owocowym charakterem wina. Rustykalność i brett. Przyjemność picia ograniczona, daje się wyodrębnić pojedynczy akcent poziomki. Pozostaje mieć nadzieję, że może z czasem, po wyswobodzeniu się z siarkowego uścisku, coś fajnego wyjdzie tu w końcu na wierzch. Na razie refleksja jest taka, że nie tego oczekujemy po (zdekantowanym!) winie z Prioratu.