Panel: polskie wina różowe
Udostępnij artykuł
Ten panel to idealny przegląd wszystkiego, z czym aktualnie (i na razie) kojarzy się polskie winiarstwo. Nie brakowało więc win dobrych i kiepskich, prostych, złożonych i nijakich, nie brakowało także zaskoczeń in plus.
Róż jest dobrym i obiecującym kierunkiem dla krajowego winiarstwa, natomiast cała sztuka polega na tym, by wino – zanim klient je otworzy – zdołało odpowiednio dojrzeć i nabrać docelowego charakteru. Nie zawsze się to udaje, w niektórych butelkach można było zauważyć pośpiech przy wypuszczaniu ich na rynek, innym razem niestaranność, czasami pewną schematyczność i chęć podążania po linii najmniejszego oporu. Na szczęście mieliśmy też okazję skosztować win dojrzałych (koncepcyjnie), młodych, ale przemyślanych, zrównoważonych, rześkich i aromatycznych, w których wyczuwaliśmy udaną inspirację stylem prowansalskim bądź loarskim.
Na panel win różowych polscy producenci nadesłali łącznie 46 butelek (jednego z win nie oceniliśmy – miało wadę techniczną). Całość podzieliliśmy początkowo na trzy grupy – win wytrawnych, półsłodkich i musujących, choć niektóre wina określane jako „półsłodkie” mocno grały swoją wytrawnością; nie brakowało też wytrawnych, w których cukier resztkowy wyraźnie zaznaczał swą obecność.
Miejscami powodowało to pewne zamieszanie, postanowiliśmy więc wszystkie wina spokojne umieścić w jednej kategorii, apelując jednocześnie do producentów o bardziej precyzyjne oznaczanie swoich wyrobów: pal licho pokornych degustatorów, ale może to prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień również wśród szerszej publiczności, która jest ostatecznym i najważniejszym recenzentem waszych win! Tak czy inaczej, dziękujemy za rekordową liczbę dostarczonych butelek – wszystkie zostały wnikliwie i obiektywnie ocenione. Pora przyjrzeć się tym ocenom i komentarzom.
Polskim różom pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego przyglądali się: Marcin Krzystolik, Maciej Katarzyński, Iwo Świerblewski, Tomasz Szmajter.
WINA RÓŻOWE SPOKOJNE
Tutti Frutti 2021
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir 40%, riesling 20%; pozostałe 40%: gewürztraminer, pinot gris, chardonnay
Cena: 80 zł
Mętny, herbaciany róż. Rustykalny, „niskointerwencyjny” sznyt z odrobiną taniny, nadającej winu charakter. Są też drożdże – ale upieczone, już rodem z drożdżówki. Lekka nuta redukcyjno-kiszonkowa. Rabarbar, zbite jabłko, różowy grejpfrut. Usta podążają za nosem, do tego bardzo dobrze zintegrowany, nieodstający alkohol. Wino interesujące i intrygujące.
Rosé BIO 2021
Winnica Kojder
Województwo zachodniopomorskie
Szczepy: cabernert cortis, rondo
Cena: 90 zł
Bladołososiowa barwa. W nosie jędrny, dojrzały owoc – malina, porzeczka, ciemny agrest. Udało się uciec od nut cukierkowych. W ustach wino żywe, świeże, z dobrze uchwyconym balansem, przy pewnej, dostrzegalnej obecności cukru resztkowego. Proste, ale fajnie zbudowane, kolejny przedstawiciel szkoły prowansalskiej – zaskakuje europejskością stylu. Całkiem długi finisz, z dobrym, autentycznym owocem.
Rosé 2021
Piwnice Półtorak Wine & Spirits
Województwo podkarpackie (Dolina Sanu)
Szczepy: rondo 50%, regent 50%
Cena: 90 zł
Łososiowy kolor, w nosie truskawki, poziomki, kwiaty – dobry reprezentant wspomnianej we wstępie „prowansalskiej filozofii”. Wytrawna czereśnia, nieco szypułkowo-kamienna stylistyka, z pikantnym wykończeniem. Wino rześkie i sprężyste.
3pinot 2022
Winnica Celtica
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir 80%, pinot gris 10%, pinot blanc 10%
Cena: 50 zł
Bladołososiowy kolor. Nos oparty na placku z rabarbarem, płatkach róż i czerwonej śliwce. Jest czysto, bez wyraźnych akcentów siarkowych. W ustach dobrze uchwycony balans; przyjemna, cytrusowa kwasowość. Bardzo fajny owocowy finisz – wino zostaje w ustach i nigdzie nie ucieka. Tym razem szkoła „rosé d’Anjou” z dyskretnym odcieniem słodyczy.
Cabernet-Rosé 2021
Winnica Jadwiga
Województwo dolnośląskie
Szczep: cabernet cortis
Cena: 60 zł
Inaczej niż w wielu winach tego panelu, nie dominuje w nim landrynka, jest za to dużo czerwonego owocu i cytrusa. Nos też z lekka liściasty, trochę ziołowy. Świeże, mineralne usta kojarzą się z sokiem z czerwonej porzeczki. Owoc autentyczny, nieprzerysowany, soczysty. Wino nieźle odnalazłoby się w grupie “wytrawnej”, choć obecność cukry jest zauważalna.
Rosé 2022
Winnica Lipowiec
Województwo lubelskie
Szczepy: zweigelt 50%, cabernet cortis 50%
Cena: 60 zł
Ciemny, czysty róż. W ustach landrynkowa hybrydowość (lub na odwrót) – czereśnia, trochę pudru. Jest też sporo ciała i subtelna tanina. Oprócz tego wiśnia, zielone gałązki i niezła kwasowość tudzież soczystość. Dobry, utrzymujący się w ustach finisz. Lekki, przyjemny styl różowych win na lato. Ilustracja wzorca polskich win różowych.
Rose 2022
Winnica Turnau
Województwo zachodniopomorskie
Szczepy: rondo 50%, pinot noir 25%, regent 20%, cabernet (cortis, cantor, dorsa) 5%
Cena: 65 zł
Łososiowo-pomarańczowa barwa. Ciekawe wino, w nosie – oprócz nut truskawkowo-rabarbarowych – mamy też trochę pieprzu i ziół. Uczciwe, solidne usta są dobrze zbalansowane, z przyjemnym, rozgrzewającym, ziołowym finiszem. Całość układa się w przyzwoite, satysfakcjonujące wino – choć dość wytrawne jak na przypisaną mu przez producenta kategorię „półwytrawną”.
Jaworek Pinot Noir Rosé 2022
Winnice Jaworek
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir 85%, solaris 10%, pinot gris 5%
Cena: 65 zł
Jasnoherbaciany kolor. W nosie truskawka i czereśnia, odrobina pomidora oraz dojrzałego, jesiennego jabłka i gruszki. W kompleksowych ustach jest ciało, soczystość, kwasowość – choć cukier na pograniczu wytrawności. Dobra równowaga, lekko pikantna końcówka. Wino młode, ma szansę jeszcze się poukładać, za pół roku ocena może być wyższa.
Monarch Rosé 2021
Winnica Trojan
Województwo lubuskie
Szczep: monarch
Cena: 50 zł
Nos chlebowo-tostowy, z wyraźną nutą czereśni (landrynka wiśniowo-truskawkowa). W gęstych ustach o kisielowej teksturze wino objawia się jako reprezentant gatunku „bezpiecznych”: czerwona śliwka, rabarbar z placka, wyraźna kwasowość. Nie brak odrobiny cukru, która w udany sposób unosi i integruje całość. Ogólnie rzecz trochę nietypowa, na plus zapisujemy długi i słonawy finisz.
Przyjaciele Cfajgelda XX (r. 2020)
Winnica Modła
Województwo małopolskie (Małopolski Przełom Wisły)
Szczepy: merlot, blaufränkisch, cabernet sauvignon, pinot noir (w równych proporcjach)
Cena: 65 zł
Typowy dla ocenianych dzisiaj win łososiowy kolor. Pierwszy nos – drożdżowy; mało owocu, mirabelka, czereśnia z lekką jogurtowością. Usta jabłkowo-wiśniowe, z nutą kredowo-mineralną i dalekim echem siarki. Wyraźna, cytrusowa, rześka kwasowość. Niskointerwencyjny styl, wino niekonwencjonalne i nieoczywiste.
Rosé 2022
Winnica Vanellus
Województwo podkarpackie (Jasło)
Szczepy: cabernet cortis 50%, regent 35%, rondo 15%
Cena: 70 zł
Barwa „zimnego łososia” z pąsowym akcentem. Nos dosyć typowy dla hybryd – czerwone jabłko, pomidor, rabarbar, malina ze świeżą gałązką. Po zakręceniu kieliszkiem znajdujemy jeszcze landrynkę. W ustach dodatkowo akcenty kredowe, z odrobiną goryczki. Całość niespecjalnie intensywna, choć opiera się na kwasowości. Mineralno-słonawy finisz.
Rosé Zweigelt 2022
Winnica Lipowiec
Województwo lubelskie
Szczep: zweigelt
Cena: 60 zł
Ciepły róż w oranżadowym stylu, z dodatkiem fioletowych refleksów. Nos – żelki, płatki róży, malina. W ustach wyczuwalna kwasowość, choć z niezbyt hojnym udziałem owocu. Wino proste i przewidywalne. Dało się zauważyć odstający z lekka alkohol, ale ogólnie nienajgorsze podejście winiarza.
Rose 2022
Winnica Płochockich
Województwo świętokrzyskie
Szczepy: maréchal foch, bolero, rondo, st. laurent, zweigelt
Cena: 75 zł
Wino zwraca uwagę aperolową barwą. Nos podąża za kolorem – jest nieskomplikowany i w typie truskawkowo-brzoskwiniowej galaretki. W ustach podobnie, dodatkowo słonawy akcent. Niska kwasowość, dobrze zbalansowana z cukrem. Przyjemne uzupełnienie letniej randki i jako dodatek do drożdżówki z malinami.
Rondo-Rose 2021
Winnica Jadwiga
Województwo dolnośląskie
Szczep: rondo
Cena: 60 zł
Barwa pomarańczowo-różowa. Pierwszy nos bardzo wątły; spośród lekkiego utlenienia daje się wyłapać kompotowe nuty truskawki i białej porzeczki. W ustach cukierek jogurtowo-malinowo-truskawkowy. Być może wkradła się tam odrobina fermentacji malolaktycznej. Wino przyjazne, utrzymane w niewyszukanym, „popowym” stylu.
Euphoria Rosé 2022
Winnica Witaj Słońce
Województwo łódzkie
Szczepy: regent 75%, cabernet cortis 25%
Cena: 70 zł
Kolor – ciepły róż. Ogrodowe winogrona, kompot z rabarbaru, „bananowa truskawka”, lecz balans całkiem na plus. Usta soczyste, zrównoważone – wyczuwalna landrynka, ale dobrze zbudowana, oparta na rześkiej kwaskowatości. Lekka goryczka i pieprzowa nuta w finiszu. Nieskomplikowane, półwytrawne, przyjemne wino na co dzień.
Rosé 2022
Winnica Kindler
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir
Cena: 70 zł
Kolor… malinowego płynu do mycia naczyń. W nosie poetyka landrynkowa, ale w jakimś bardziej szlachetnym sznycie (malina, porzeczka). W ustach kwasowość nie najgorzej połączona z cukrem, z goryczkowym akcentem w niezbyt długiej końcówce. Jeden z archetypów polskiego półsłodkiego różu, nie wywołujący skrajnych emocji.
SHÉ 2021
Winnica Jankowice
Województwo wielkopolskie (Dolina Samy)
Szczep: regent
Cena: 90 zł
Kolor stosunkowo ciemny, intensywnie łososiowy. Pierwszy nos nieco zamknięty, jednak wyczuwalne są tu nuty truskawkowo-poziomkowej oranżady w proszku. W ustach styl z lekka „pinotowy”, z pewną złożonością, uzupełnioną akcentami kredowymi. Kwasowość jednak stosunkowo niska, ze śladowym cukrem i przejrzałym owocem.
Wino Różowe 2022
Winnica Sztolcman
Województwo warmińsko-mazurskie
Szczepy: regent
Cena: 65 zł
Kolor kompotu rabarbarowo-jabłkowego, widoczne lekkie zmętnienie. Niewiele owocu w nosie i ustach (można doszukać się maliny i rabarbaru). Technicznie jednak poprawne. Być może był tu dłuższy kontakt z osadem, wyczuwalny zaczątek taniny i nuty kefirowe. Kolejne wino z balansem przesuniętym w stronę kwasowości. Dobra, utrzymująca się końcówka.
Cabernet Cortis Rosé 2022
Dom Jantoń
Województwo łódzkie
Szczep: cabernet cortis
Cena: 119 zł
Kolor wręcz pomarańczowy, „nowoprowansalski”. Intensywny, słodkawy nos z akcentami gumy balonowej czy wręcz ciasta francuskiego posypanego owocowym pudrem. Charakter owocu porzeczkowo-poziomkowy, zamiast kwasowości mamy tu jednak goryczkę. Niekonsekwencja na linii nos-usta, trochę brak ciała, energii i wypełnienia.
Kowalik 2021
Winnica Rajska
Województwo śląskie (Jura Krakowsko-Częstochowska)
Szczepy: cabernet cantor 40%, regent 40%, cabernet cortis 20%
Cena: 50 zł
Herbaciana barwa, nos owocowo-warzywny (wiśnia i burak) z nutą… potu, która na szczęście szybko się ulotniła. Kompot truskawkowy z cukrem-pudrem. W ustach czereśnia, czerwona herbata – ogólna poprawność, ale bez przyciągającego uwagę efektu. Cierpkość świeżo odłamanej gałązki; w finiszu wyczuwalny alkohol.
Młody Cfajgeld XX (r. 2020)
Winnica Modła
Województwo małopolskie (Małopolski Przełom Wisły)
Szczep: zweigelt
Cena: 65 zł
Barwa – pomarańczowy łosoś. Nos z dziwnymi aromatami nieświeżego owocu i… sera, ze słonawym echem. Czereśnia z pudrem i aspiryną. Wino ogólnie ascetyczne i powściągliwe. Owocu per saldo jest bardzo niewiele. W ustach przejrzała truskawka, uzupełniona w miarę soczystą, czarnoporzeczkową kwasowością.
Rosé Król Królową Zwany 2022
Winnica Sydonia
Województwo zachodniopomorskie
Szczepy: rondo 50%, regent 50%
Cena: 60 zł
W nosie dominuje landrynka. Usta – czy lepsze od nosa „odrobinę”, czy „trochę”? Wino – pudrowo-różowo-malinowe – z jednej strony problematyczne, z drugiej nieinwazyjne i „tarasowe”. Pod naszą szerokością geograficzną może znaleźć wielu zwolenników.
Merlot Rosé 2021
Winnica Wieliczka
Województwo małopolskie
Szczepy: merlot
Cena: 99 zł
Kolor – szarożółto-pomarańczowy – wskazywał (trafnie, jak się wkrótce okazało!) na kategorię blanc de noir. W pierwszym nosie miks warzyw (pomidory, pory) i owocu (czereśnia). Później do głosu dochodzą jabłko, pigwa, szarlotka, kwiaty. W ustach wyczuwalny alkohol. Niezorganizowany, zalegający i słonawy finisz.
WINA RÓŻOWE MUSUJĄCE
Pinot Noir Brut 2021
Winnica Aris
Województwo lubuskie
Szczep: pinot noir
Cena: 90 zł
Bladopomarańczowy kolor. W nosie szlachetna interpretacja nuty drożdżowej. Oprócz tego trufle, pieczarki, skórka chleba. Soczysta poziomkowa owocowość i przejrzała jabłkowość podbita słonawym akcentem. Jakość musowania „w punkt”, wino znakomicie zharmonizowane, ciągle świeże, finezyjne i eleganckie. Długi, słonawo-mineralny finisz.
Różowa Pantera 2021
Winnica Jadwiga
Województwo dolnośląskie
Szczep: rondo
Cena: 75 zł
Krwisty kolor w typie różowego Recaredo. Nos dobrze ułożony, z jabłkowo-wiśniowymi akcentami na pierwszym planie. Usta soczyste, z zarysowaną przyjemną kwasowością i ekspresją świeżej, soczystej maliny. Nerw i mineralność w słonawej wersji. Wino mniej „popowe”, a bardziej „progresywne” – dobrze wygląda, dobrze pachnie i dobrze smakuje.
Rosé Mus 2022
Winnica Vanellus
Województwo podkarpackie
Szczepy: cabernet cortis 50%, regent 35%, rondo 15%
Cena: 100 zł
Ciepły odcień różu, dobra, utrzymująca się perlistość i gama ciekawych, a wręcz niepowtarzalnych aromatów – począwszy od porzeczki i żurawiny, a skończywszy na pietruszce i cebuli. Wszystko w dobrych proporcjach. Wino sprężyste, żywe, konsekwentnie wytrawne, z dotknięciem szlachetnej goryczki na koniec.
Pet Nat Vincent 2022
Winnica Saint Vincent
Województwo lubuskie
Szczep: rondo
Cena: 70 zł
W aspekcie pijalności wino mocno się broni, nic się tu nie odkleja, owoc ujęty we właściwej perspektywie; w nosie truskawka, w ustach cytrus, malina i wiśnia uzupełnione nutą nabiałową. Po chwili wychodzi dobrze ułożona kwasowość, do tego świetna perlistość. Nieprzesadnie długi finisz, bez zalegających nut goryczkowych.
Bąbel i Poziomek 2022
Winnica Jakubów
Województwo dolnośląskie
Szczepy: zweigelt 70%, pinot noir 30%
Cena: 80 zł
Kolejny pét-nat brut nature. Kolor – „łosoś z późnego zbioru”. O takie pét-naty walczymy! Nos szlachetnie owocowy – z jabłkiem, mirabelką i gruszką. Soczysta, ogryzkowa nuta i kwasowość w ustach. Jabłko, biała brzoskwinia. Nie brak ciała: solidna struktura dobrze rozprowadza smak po ustach. Echo aspiryny nie przeszkadza w pozytywnym odbiorze całości.
Chodorowa Rosé 2022
Winnica Chodorowa
Województwo małopolskie
Szczepy: regent
Cena: 70 zł
Jasnoaperolowa barwa. Ładne musowanie, aromat porzeczkowy z wyraźnie zaznaczonym drożdżowym dodatkiem w typie placka ze śliwkami. Być może dojrzewanie na osadzie trwało całkiem długo. Wino dosyć złożone, choć na odcinku kwas-cukier można byłoby zrobić coś więcej.
Zakochane Kundle 2021
Winnica Jakubów
Województwo dolnośląskie
Szczepy: rondo 50%, regent 50%
Cena: 70 zł
Pét-nat brut nature. Pomarańczowa barwa, wino w oczywisty sposób z lekka zmętniałe. W nosie morele, czerwone porzeczki plus nuty aspirynowo-apteczne i ziołowe. Struktura całości jednak nieco rachityczna, trochę tu za mało „wina w winie”. Na szczęście są balans i konkretna wytrawność.
Frizzante Odrzańska Plaża (NV)
Winnica Pod Winną Górą
Województwo lubuskie
Szczepy: regent 70%, rondo 30%
Cena: 60 zł
Mus dość ascetyczny, w nosie i ustach truskawka z cytrusem (lepiej wyczuwalna w ustach); mineralno-goryczkowe podłoże. Na szczęście bąbelki przychodzą całości w sukurs, choć musowanie jest krótkie. Wykończenie może nasuwać skojarzenia z jodyną i apteką.
Jaworek Musecco Rosé 2022
Winnice Jaworek
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir 85%, solaris 5%, pinot gris 10%
Cena: 65 zł
Średnia intensywność aromatu. Nieskomplikowane, choć uczciwe. Bąbel nieźle ustabilizowany, przy raczej średnim poziomie kwasowości. Brak może trochę głębi i elegancji. Jak na wino wytwarzane metodą klasyczną, za dużo tu przetworzonego, landrynkowego owocu, za mało wyrafinowanej drożdżowości.
Pét-Nat Rosé 2021
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Województwo dolnośląskie
Szczepy: rondo 50%, regent 40%, cabernet sauvignon 10%
Cena: 60 zł
Mętne, gęste, różowo-czerwone wino. Chłodnik z botwinki i trochę wiśniowo-jogurtowej kwasowości. Nie brakuje soczystości, jest balans, choć ogólnie w kieliszku szału nie ma. Równowaga się utrzymuje, w końcówce odzywa się goryczkowe echo.
Naturysta 2022
Winnica Jakubów
Województwo dolnośląskie
Szczepy: pinot noir précoce, müller-thurgau, traminer, muscat bleu
Cena: 80 zł
Pét-nat o barwie ciepłego różu. W nosie nuta róży i czerwonej śliwki. Nie brak mineralności i śladu dojrzewania na osadzie, całość osadzona na naturalnej bazie. Jest tu też nietypowy akcent botwinkowy, bąbelki dosyć przeciętne. W ustach trochę szorstkie, z wyraźną goryczką, taniną i aptecznym muśnięciem.
POZOSTAŁE WINA PANELU
Żelazna Dama Rose 2020
Winnica Żelazny
Województwo lubuskie
Szczep: monarch
Cena: 89 zł
Regulus Rosé Amphora (NV)
Winnica De Sas
Województwo dolnośląskie
Szczep: regent
Cena: 65 zł
Cabernet Cortis 2022
Winnica Darłowo
Województwo zachodniopomorskie
Szczep: monarch
Cena: 75 zł
Adoria Rosé 2022
Winnica Adoria
Województwo dolnośląskie
Szczep: pinot noir
Cena: 69 zł
Saganum Rosé (NV)
Winnica Żagańska Saganum
Województwo lubuskie
Szczep: regent
Cena: 50 zł
Pinot Noir Rosé 2022
Winnica Niemczańska
Województwo dolnośląskie (Jura Krakowsko-Częstochowska)
Szczep: pinot noir
Cena: 69 zł
Rosé 2020
Winnica Korol
Województwo podlaskie (Mielnik)
Szczepy: 40% pinot noir, 30% zweigelt, 30% rondo
Cena: 65 zł
Cuvée Rosé 2021
Winnica Srebrna Góra Kraków
Województwo małopolskie
Szczepy: zweigelt 60%, cabernet cortis 25%, regent 15%
Cena: 55 zł
Adoria Rosé (NV)
Winnica Adoria
Województwo dolnośląskie
Szczep: pinot noir
Cena: 99 zł
Rose 2022
Winnica Chodorowa
Województwo małopolskie
Szczep: monarch
Cena: 50 zł
Adoria Rosé 2021
Winnica Adoria
Województwo dolnośląskie
Szczep: dornfelder
Cena: 89 zł
Szukasz inspiracji na lato? Sprawdź wyniki panelu polskich win musujących z numeru 1. „Trybuszona”