PANEL: regenty na rondach
Udostępnij artykuł
Rondo i regent to dwie ciemne odmiany „rezystentne” (hybrydowe, odporne na choroby grzybicze i duże mrozy), które odgrywają wiodącą rolę w polskich winnicach. Zgodnie z najnowszymi danymi, regent jest w naszym kraju liderem w areale nasadzeń, a rondo zajmuje wysokie, czwarte miejsce. Według statystyk KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) to odpowiednio 66 i 30 ha. Prawie nie ma w Polsce winnic, w których nie byłoby ronda lub regenta, a w wielu występują obie te odmiany. Należy zaznaczyć, że popularny zwyczaj łączenia regenta z rondem stworzył nasz „narodowy” kupaż.
Wielu rodzimych winiarzy stawiało pierwsze kroki, uprawiając te dwa szczepy. Tworzyli z nich swoje pierwsze cuvée. Jak to bywa z eksperymentami, nie zawsze wychodziły idealnie. Jeśli dodamy do tego charakterystykę czerwonych win z chłodnego klimatu (niski alkohol, podwyższona kwasowość, warzywność) łatwo sobie wyobrazić, że nie były to ulubione wina konsumentów. Przyzwyczajeni do dojrzałego owocu lubianych win z Włoch czy Hiszpanii, niezbyt ochoczo sięgali po lokalne, a szczególnie z odmian hybrydowych. Rondo i regent nie zdobyły również serc krytyków ani jurorów podczas konkursów winiarskich.
Nikłe zainteresowanie miłośników win i niechęć specjalistów zbiegły się w czasie z ociepleniem klimatu. Zachwyt odmianami Vitis vinifera, szczególnie pinot noir, zweigeltem i dornfelderem sprawił, że winiarze, tracą wiarę w potencjał ronda i regenta. Widać to w statystykach. Według danych KOWR za 2022 i 2023 rok, ronda ubyło (-1%, z 30,61 ha do 30,32 ha), a przyrost powierzchni upraw regenta niby jest, ale nie odpowiada ogólnej dynamice przyrostu nasadzeń: regent +5,92% (z 62,75 ha do 66,47 ha); areał winorośli w Polsce +10,49% (z 769,28 ha do 849,99 ha). Czyli zainteresowanie winiarzy regentem spada, a rondo jest wręcz karczowane.
Jako że zespół panelistów „Trybuszona” lubi wyzwania, sprawdziliśmy kondycję i jakość win opartych na regencie, rondzie oraz kupaży wytworzonych z obu powyższych. Spróbowaliśmy łącznie 34 win z różnych regionów Polski (najliczniej reprezentowany był Dolny Śląsk) i w różnym stopniu dojrzałości.
Degustacja odbyła się w ciemno, czyli paneliści nie wiedzieli co degustują. Wina podane były w kieliszkach Riedel Veritas Cabernet/Merlot, w temperaturze 15°C. Może to efekt powyższych okoliczności, może jakości samych win, ale oceny jakie przyznaliśmy zaskoczyły nas samych. Dodać należy, że byli wśród nas doświadczeni sędziowie konkursów polskich win (m.in. Łukasz Głowacki, Jacek Kulza i piszący te słowa). Poza dwoma wyjątkami, wszystkie wina oceniliśmy między 6,1 a 7,4 (!), a aż 11 z nich powyżej 7 pkt, czyli powyżej 88 pkt Parkera, a to oceny dające złote medale na każdym polskim konkursie. Nie zniechęcały nas nuty warzywne (było ich mało), niski alkohol stanowił atut, a soczysta, kwasowa wiśnia raz przypominała austriackiego zweigelta i blaufränkischa, innym razem gamaya. Wina z odrobiną cukru resztkowego przemieniały się w przyjemną ziołową valpolicellę. Magia! Ogromne gratulacje dla ambitnych winiarzy, którzy pomimo trudności starają się z niełatwej bądź co bądź materii stworzyć bardzo jakościowe wina. Wyniki panelu są dowodem na to, że rondo i regent, odpowiednio traktowane w winnicy i w winiarni (przez świadomego, utalentowanego winiarza) oraz odpowiednio zaserwowane (kieliszek i temperatura) – mogą dać wspaniały rezultat. Przestrzegamy przed pochopnym karczowaniem naszych „dóbr narodowych”!
Ronda, regenty i ich kupaże degustowali: Maciej Sokołowski, Jacek Kulza, Łukasz Głowacki, Ada Harandzova, Maciej Katarzyński, Maciej Moszyński, Tomasz Szmajter i Wiesław Polakiewicz.
Nestor 2021
Piwnice Antoniego
Woj. małopolskie
Szczepy: regent 60%, cabernet cortis 30%, monarch 10%
Cena: 115 zł
Nos dosyć jednoznacznie przywołuje skojarzenia bordoskie. Intensywny, wiśniowy rys uzupełniony dyskretną smolistością. Usta z kolei w stylu valpolicelli – po owocowej stronie, oparte na świetnym balansie czerwono-czarnego owocu i słodyczy. Nie brak tu eleganckich tanin. Lekko podsuszana, karmelowa wiśnia, owoc autentyczny i nieprzerysowany. To bardzo dobre wino ma własny styl i energię. Z pewnością znajdzie również swych odbiorców wśród szerszej publiczności.
Rondo-Regent 2021
Winnica Turnau
Woj. zachodniopomorskie
Szczepy: rondo 65%, regent 35%
Cena: 65 zł
Ciemna barwa, w odcieniach typowych dla młodego porto. Charakterystyka całości oparta na dojrzałych figach, lubczyku, herbacie, śliwkach, migdałach i akcentach umami. Usta zbalansowane, bardzo harmonijne i poukładane. Są taniny, jest świeża kwasowość (dająca nadzieję na dalszą zwyżkę formy w ciągu najbliższego roku-dwóch), wszystko dobrze zintegrowane. Wyczuwalna słodycz, ale wynikająca z dojrzałości owocu, a nie z obecności cukru resztkowego. Może świetnie współgrać z dojrzałymi serami.
Regent 2022
Winnica Zagardle
Woj. małopolskie, Jura Krakowsko-Częstochowska
Szczepy: regent 85%, léon millot 10%, maréchal foch 5%
Cena: 60 zł
Wytrawna, szlachetna esencjonalność. Czernina, skóra, zioła, ambra, stosunkowo mało owocu – filozofia z okolic północnego Rodanu (choć na pewno przydałoby się tu więcej pieprzowej pikantności). Mięsistość, rustykalność, masywność i wytrawność. W ustach aronia, tabaka, lukrecja i świetna kwasowość. Wino bardzo gastronomiczne, idealne do polskiej kuchni (klasyczne wołowe zrazy z kiszonym ogórkiem plus zasmażane buraczki). Mimo sporej intensywności, nic nie wydaje się tu przerysowane.
Regent 2022
Winnica Alvarium
Woj. dolnośląskie, Wzgórza Dalkowskie
Cena: 75 zł
Świeżo wyciskany sok z wiśni, skóra, tytoń (z papierosów). Złożony i intrygujący bukiet, dobrze korespondujący z ustami, wzbogacony o nietypowe ślady whisky i… owocowej gumy do żucia. Wino esencjonalne i napięte, ale szczere, niczego nieudające. Całość supersoczysta, w finiszu wyczuwalny akcent miętowy. Beczka przydaje winu swojskiego wyrazu, ale nie dominuje nad całością, dobrze integrując się z owocem.
Regent 2020
Winnica Pod Lipą
Woj. lubuskie
Cena: 95 zł
Leśny owoc – jagoda, jeżyna – plus wiśnia i czarny bez. Wszystko autentyczne, świeże, soczyste, niezaburzone beczką. Przyjemna jest tu nawet cierpkość, szlachetna i wydobyta ze skórki owocu, podparta kwasowością, bazylią i zielonym pieprzem. Usta zmierzają w stronę wytrawnej valpolicelli – ekstraktywne, mocno oparte na owocu i eleganckie. Długa, utrzymująca się przez kilkadziesiąt sekund końcówka.
Carla 2021
Winnica Nizio Naturals
Woj. lubelskie
Szczep: regent
Cena: 150 zł
Wino mętne, niefiltrowane, niskointerwencyjne. Nos oparty na wiśniowej herbacie. Jest też trochę hibiskusa i typowej dla tego stylu lotnej kwasowości. Usta esencjonalne, wręcz kisielowe, tłuste, słono-kwasowe. Śliwka, susz wigilijny, szczypiorek, dzikie owoce czerwone i czarne. Struktura wyrazista, namacalna, pluszowa. Wino z niewątpliwą osobowością, dobrze łączące się z szynką i tłustymi pasztetami.
Rondo 2017
Winnica Jadwiga
Woj. dolnośląskie
Cena: 65–70 zł
Ciepła, dosyć klarowna czerwień. Nos o stosunkowo złożonej kompozycji (aronia, gałązki, papryka, suche liście, buraczki), po chwili przesuwa się w stronę owocu – wiśnia, żurawina, plus domieszka hibiskusa. Jest tu pewna lekkość, charakterystyczna dla pinot noir. Usta zdecydowanie wytrawne, czereśniowe, pieprzno-ziołowe i soczyste. Wino nieoczywiste i niełatwe, intrygujące i ciekawe, być może na korzyść zadziałał jego wiek.
R&R7 2020/2a
Winnica Jakubów, Michał Pajdosz
Woj. dolnośląskie
Szczepy: regent 50%, rondo 50%
Cena: 70 zł
Wyczuwalna obecność beczki – są tu wanilia, figa, wiśniowa galaretka, jogurt jagodowy i zioła. Pierwsze skojarzenie ze szkołą hiszpańsko-portugalską. Spora intensywność w ustach, dostrzegamy dodatkowo słonawą mineralność i wiśnie w czekoladzie. Dobra, soczysta kwasowość. Widać, że nad winem wykonano sporą pracę, efekt końcowy wyrafinowany i elegancki.
Rondo 2015
Winnica Spotkaniówka
Woj. podkarpackie
Cena: 55 zł
Klasyczna bordoska czerwień. W raczej trudnym nosie brett, ale też jodyna i bandaż, kiszone buraczki i kakaowe wafelki. Po chwili do głosu dochodzi przydymiona śliwka. Intrygująca stylistyka, podkreślona dobrze ułożoną kwasowością i wiśniowo-śliwkową owocowością. Ta świeża wiśnia szybko i korzystnie ewoluuje w stronę wiśni rzuconej na rozgrzaną patelnię, co przydaje całości głębi i charakteru. Dodatkowo – nuta starego dębowego kredensu.
Regent 2015
Winnica Spotkaniówka
Woj. podkarpackie
Cena: 60 zł
Wiśnia w mlecznej czekoladzie – z wyczuwalnymi na różnych etapach akcentami skóry, tej prawdziwej i tej sztucznej. Usta – dojrzałe, hojne, ciepłe, z dobrze wtopionym alkoholem. Soczystość i autentyczność. Esencja wiśni – miejscami może lekko skarmelizowanej, ale wciąż żywej i sprężystej. Dobrze zarysowana i wyczuwalna tanina, w finiszu skóra (ale już ta prawdziwa). Dobre, przekonujące wino w toskańskim stylu.
Riserva 2020
Winnica Sienkiewicz
Woj. lubelskie
Szczepy: regent, frontenac
Cena: 95 zł
Kolor szlachetnej czerwieni. W nosie skojarzenia zdecydowanie austriackie – czereśnia, wiśnia, pieprzność z odrobiną wiórków kokosowych. Ziemistość i echo spalenizny. Usta dobrze ułożone, z jednej strony zahaczające o mineralność, z drugiej – mocno kwasowe, a nawet z lekka kiszonkowe. Fani niskointerwencyjności będą zadowoleni. Brakuje tu jednak nieco harmonii, wypełnienia i cielistości, choć wino ogólnie ciekawe i intrygujące, głównie za sprawą niepospolitej kompozycji aromatów.
Regent 2019
Winnica Korol
Woj. podlaskie
Cena: 60 zł
Ciemna, niemal atramentowa barwa. Nos i usta spójne, oparte na aronii i nutach słonawo-tytoniowych. Rustykalny sznyt (echo kiszonych ogórków z koprem) plus jagoda, wiśnia. Jałowiec, igliwie i liść laurowy. Pikantność i taniczność. Końcówka nieco zbyt goryczkowa, całość jednak złożona i na swój sposób intrygująca. Zalecany dłuższy kontakt z powietrzem celem lepszego wydobycia nut owocowych.
Rondo Regent 2022
Winnica Tecławska Góra
Woj. wielkopolskie
Szczepy: regent 50%, rondo 50%
Cena: 70 zł
Kolejny nos w bordoskim ujęciu – przetworzona wiśnia i mocno zaakcentowana malina, z echem suszonego pomidora. Oprócz tego mokra cegła, lukrecja, dziczyzna. Intrygujące wino „z suspensem”, które nie chce odkrywać pełni swych wdzięków – albo robi to bardzo powoli. Tym niemniej nienajgorsza przyjemność picia, w ustach zaakcentowane nuty czarnego bzu i owocu róży. Brak tu jednak trochę lekkości i oddechu.
Regent 2021
Winnica Jaworowo
Woj. wielkopolskie
Cena: 70 zł
Lekkie i szybko znikające musowanie, wino sprawia wrażenie „lambrusco z hybrydy”. W nosie ciekawa kompozycja jagody, ciemnego winogrona, buraczków i… przychodni rejonowej (echo jodyny). Świadomy zabieg winiarza, który zamknął butelkę kapslem, ergo – spodziewał się fermentacji w butelce i wszelkich związanych z tym konsekwencji. Inne, indywidualistyczne podejście do stworzenia autorskiego wina. Dobrze zakomponowana słodycz, esencjonalność, sprężystość, choć przy niezbyt wysokiej kwasowości.
Bordo 2021
Winnica Jankowice
Woj. wielkopolskie, Dolina Samy
Szczep: regent
Cena: 95 zł
Gęsta, atramentowa, ciemnoczerwona barwa. Wyczuwalna wyraźna nuta „obejściowa” z ziołami i brykietem – choć oparta na dobrym, świeżym i nieprzesadzonym owocu. Struktura elegancka, acz nieskomplikowana, wino w stylu hiszpańskiej północy. Długa końcówka. Wino prawdopodobnie młode, mamy nadzieję, że obcowanie z czasem wyjdzie mu tylko na dobre.
Rondo 2021
Winnica Moderna
Woj. dolnośląskie, Wzgórza Trzebnickie
Cena: 80 zł
Kolor chłodnej czerwieni, wchodzącej w akcenty lila-róż. Dzięki swej lekko słonawej podbudowie (buraczki z żurawiną) wino mogłoby nieźle zagrać w towarzystwie koziego sera. Dobra kwasowość, wino pełne żywotności, oparte na jagodzie, jeżynie i wiśni. Brak tu trochę balansu, głębi i finiszu. „Bazaltowy jogurt”.
Noctis 2021
Winnica Vanellus
Woj. podkarpackie
Szczepy: regent, rondo, cabernet cortis
Cena: 90 zł
Tym razem nos zaintrygował nas ziołowością – szałwia, jałowiec, eukaliptus. Owoc – bardziej czarny niż czerwony – schowany i dyskretny. W ustach jest go już więcej i jest on dobrze zintegrowany z tym, co daje się zauważyć w nosie. Wytrawne, choć mało energetyczne wino, dla bardziej wymagających odbiorców. Poza tym cierpka alkoholowość i krótki finisz – wino trochę za szybko „siada” i znika, a szkoda!
Rejent 2022
Piwnice Antoniego
Woj. małopolskie
Szczep: regent
Cena: 80 zł
W wymiarze owocowym wyczuwalna czarna porzeczka – ale zamknięta w czekoladzie. Dodatkowo kawa ristretto uzupełniona wanilią. Styl komercyjny, co potwierdzają usta – cherry coke plus czekoladki Mon Chéri. Duża obfitość, całość w miarę uporządkowana, ale odstaje alkohol – dobrze, że do pewnego stopnia równoważy go niezła kwasowość.
Regent 2018
Winnica Korol
Woj. podlaskie
Cena: 60 zł
Mało owocowy, początkowo zamknięty nos. Po chwili ujawniają się ziołowe nuty typowe dla śródziemnomorskiej formacji roślinnej garig. Ponadto stary dąb, echo smoły, krzemienia i spalonych gałązek jałowca. W zestawie owoców możemy doszukać się żurawiny, młodej pigwy czy nawet za wcześnie zerwanego jabłka. Wino wydaje się z lekka niepoukładane – pytanie, czy jeszcze się zdoła poukładać, czy taka już jego natura. Usta wydają się bardziej przystępne, jest więcej owocu, soczystości i taniny. Może właściciel winnicy pospieszył się o kilka dni ze zbiorem?
Garig (z francuskiego garigue lub garrigue) – formacja roślinna występująca w klimacie śródziemnomorskim. Składa się głównie z zimozielonych, liściastych krzewów lub małych drzew. Kształtuje się na obszarach z podłożem skalistym lub wapiennym. Wiele z występujących tu krzewów jest kolczastych oraz aromatycznych (mięta, mirt czy wawrzynowate, dorastające zwykle do 1–2 m wysokości i rosnące w rozproszeniu). Istnieje kilka typów garigu. Mogą występować kompleksy z przewagą między innymi wrzośców, macierzanki, przelotu lub mniej powszechne z dominacją wilczomleczu.
Regent-Cabernet Cortis 2017
Winnica Jadwiga
Woj. dolnośląskie
Szczepy: regent 80%, cabernet cortis 20%
Cena: 65–70 zł
Nieco jaśniejsze i cieplejsze odcienie czerwieni mogą wskazywać na wiek wina. Aromaty przetworzonej truskawki i maliny; trochę dżemu, trochę jeżyn. Suszona wiśnia, irysy, anyż. Smukła kwasowość, dobrze zaznaczona, subtelna tanina. Struktura jednak trochę wątła, nos obiecywał znacznie więcej.
Regent 2021
Winnica Alvarium
Woj. dolnośląskie,
Wzgórza Dalkowskie
Cena: 75 zł
Barwa balansująca na granicy czerwieni i fioletu. Wino młode, o stosunkowo bogatej strukturze owocu, opartej na wiśni, jeżynie i czerwonej porzeczce, ale w interpretacji nieco likierowej. Z jednej strony nie brak tu grafitowej mineralności, z drugiej – nieźle zastosowanych akcentów beczkowych (drugie użycie i dodatkowe wypalenie?). W soczystym finiszu wyczuwalna goryczka. Wino przyzwoite, solidne i uczciwe.
Regent 2020
Winnica Korol
Woj. podlaskie
Cena: 50 zł
Kolor „zimnej czerwieni” o dużym nasyceniu. Styl bordoski, bezbeczkowy – dużo świeżego, wyrazistego owocu, opartego na wiśni z pestką i czarnej porzeczce, z domieszką akcentów ziemistych, pieprzu i liścia laurowego. Usta jak wyżej – soczyste, dodatkowo przenikliwe i cierpkie, z wyczuwalnym alkoholem i echem mięty. Całość jednak raczej ulotna i krótka, szkoda, że nie udało się osiągnąć większej trwałości.
Rondo-Regent 2019/2020
Winnica Jadwiga
Woj. dolnośląskie
Szczepy: regent 50%, rondo 40%, cabernet cortis 10%
Cena: 65–70 zł
Wino poprawne, typowe dla przekroju całej degustacji. Politurowo-dębowy (choć raczej oparty na wiórach niż na beczce), mało owocowy sznyt w nosie. Smolistość, brykietowość, niska owocowość. Świeże zioła po letnim deszczu. Usta cierpkie, kwasowe, oparte na wiśni i drobnej taninie. Jest w sumie OK, choć z trudem doszukujemy się tu elegancji i głębi. Krótki finisz – na szczęście wino nieźle idzie w parze z czarnymi oliwkami. „Pozytywne wino rozjechane na wesoło”.
Regent 2021
Winnica Korol
Woj. podlaskie
Cena: b.d. (wino jeszcze nie rozlane)
Wino mainstreamowe, przyjazne, optymistyczne – zachowujące pewną dozę charakteru. Nos nieco schowany, owocowy (przy czym w wersji bardziej nalewkowej niż świeżej), z zaznaczoną obecnością buraczków i rodzynków. Wino wydaje się jeszcze niepoukładane – czuć beczkę, której towarzyszą niesforne i pikantne nuty zarówno aroniowe, jak i ogórkowe. Na koniec wychodzi tanina. W sumie jest to „strasznie wesołe wino”.
Regent 2022
Winnica Jaworowo
Woj. wielkopolskie
Cena: 70 zł
Są tu ciało, gęstość i intensywność – oparte głównie na czereśni, jogurcie wiśniowym, buraczkach i słodkich migdałach. W ustach wino wydaje się zmierzać w stronę pikantnego primitivo na bazie mocno przejrzałej, skarmelizowanej wiśni, łagodzonego wyrazistą kwasowością. Sporo tu alkoholu, całość nie do końca poukładana i z lekka rozjechana. W końcówce niepotrzebne nuty aspirynowo-apteczne, spychające owoc na drugi plan.
Regent 2022
Winnica 55-100
Woj. dolnośląskie, Wzgórza Trzebnickie
Cena: 60 zł
Ciemna, atramentowa barwa. „Dżem z ziemniaków” – pospolitość, anonimowość, jagoda i wiśnia. Typowe wino z chłodniejszych rejonów: niski alkohol, mało wyrazista owocowość, nuty rustykalne. Samo w sobie lekkie i smukłe, ale bez wypełnienia i ożywczej, dobrze zintegrowanej kwasowości – przez to wydaje się nudne i pozbawione indywidualności.
MłoDość 2023
Winnica Saganum
Woj. lubuskie
Szczep: rondo
Cena: 75 zł
W nosie co prawda czujemy malinę z truskawką, ale obok wije się znajomy „gumowy wąż”. Jest tu musowanie, usta są jednak półsłodkie i nijakie, bez kwasowości i „zadziora”. Galaretka czereśniowa, komercyjna wydmuszka w stylu gumy owocowej. Wino odstające od ogólnie dobrego krajobrazu dzisiejszej degustacji. Na szczęście ogólnie spójne w swej prostocie.
***
Postawione do pionu
Degustacja pionowa to taka, podczas której można spróbować tego samego wina, od tego samego producenta, tylko w kilku różnych rocznikach.
Dzięki uprzejmości Rafała Wesołowskiego z Winnic Wzgórz Trzebnickich, mieliśmy okazję sprawdzić, jak dzisiaj smakują dojrzałe ronda i regenty z tej winiarni (rondo z roczników 2014–2018, regent 2015–2018). Okazuje się, że wina z tych odmian zdecydowanie korzystają na dojrzewaniu, nawet 10-letnim. Regent z wiekiem poważnieje, robi się bardziej dostojny, a tanina przybiera łagodniejszą postać, choć wciąż jest balansowana przez żywą kwasowość. Taka harmonia taniny i kwasowości, wraz z ewolucją owocu i ziół, bardzo upodabniają regenta do światowych klasyków – szczególnie do loarskiego caberneta franc, a nawet chianti! Rondo z kolei za młodu jest mocno warzywne (czasem w tej warzywności przesadzone) buraczano-botwinkowe, ale po kilku latach pojawiają się interesujące nuty balsamiczne, korzenne, ziemiste i tytoniowe. W obu przypadkach dużą rolę odgrywa umiejętne użycie beczki – czyli takie, które nie przykrywa walorów lekkich (niskoprocentowych) rond i regentów, a dopełnia ich smaki i aromaty.
REGENT
Regent Barrique/Symbioza 2018 [7,0]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: 70 zł
Ewidentnie „dziki”, nieujarzmiony charakter. Supersoczyste, a zarazem zadziorne – oparte swoim pazurem na akcentach pikantnych i ziołowych. Taniny obecne, ale bardzo dobrze ułożone. Wiśnia, dojrzała czerwona porzeczka, żurawina, mięta. Kwasowość powyżej średniej. Długa końcówka, mogła tu się odbywać maceracja w używanej beczce. Wino chętnie nawiązuje współpracę z pasztetem.
Regent 2017 [7,1]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: 65 zł
Cieplejsza barwa wskazywała na bardziej zaawansowany wiek wina. Pieprz, porzeczka, kwasowość – podobieństwo do stylistyki cabernet franc znad Loary. W ustach również figi, dojrzałe daktyle. Wino wielowymiarowe, oparte nie tylko na świeżym owocu. Nuty owocowe również w typie przejrzałym i kandyzowanym. Złożoności dodają akcenty suszonych ziół i korzeni. Dobra, przemyślana kompozycja.
Regent 2016 [7,1]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Szczepy: regent 90%, cabernet cortis 10%
Cena: wino archiwalne
„Szeroko pojęta wieś” – w pierwszym uderzeniu. Podejrzenia idą w kierunku cabernet franc… Świeży owoc, rustykalność, miętowość. Wino niemęczące, pobudzające, żywotne. Delikatne, ledwo wyczuwalne musowanie na języku. Słodki sok owocowo-warzywny, podbity mentolowym akcentem. Dzieje się tu całkiem sporo, wino ma już kilka lat, ale zachowuje sprężystość i rześką kwasowość. Na minus – lekko odstający alkohol.
Regent 2015 [7,0]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: wino archiwalne
Pierwszy nos – syrop z owoców czarnego bzu, dżem z wiśni. Usta lekkie, soczyste, w końcówce również miętowe. Rozpuszczalna kawa w owocowej pulpie. Wino dojrzałe, ale stosunkowo świeże i lekkie – co może wskazywać na chłodniejszy rocznik. Nieco szczupłe, jednak spójne, dobrze poukładane z należytą kwasowością.
RONDO
Rondo Barrique 2018 [6,6]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: 65 zł
Kolor ciemnej wiśni z buraczkową intensywnością. W nosie rustykalność, swojskość, brett – to pierwsze wrażenia, spod których wydobywają się akcenty beczkowe i porzeczkowe. Wino dość lekkiego ciała, oprócz nieco powściągliwej owocowości wyczuwamy ziemistość i raczej nietypowe… liście botwiny. Dobry balans między nutami kamiennymi, mineralnymi a warzywnymi. Soczysta, delikatna tanina i niezła kwasowość. Krótka końcówka.
Rondo 2017 [6,8]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: 65 zł
Wino dojrzałe, owoc (przede wszystkim wiśnia) przetworzony i zamknięty w gorzkiej czekoladzie, wzbogaconej o akcenty kakao i migdałów. Usta soczyste, z taniną przywodzącą na myśl cierpkość porzeczki. Wybija się element ziołowo-pieprzny. Kwasowość w dobrej proporcji – nienachalna i ułożona. Całość po stronie owocu i przypraw (goździk), dobra i przystępna.
Rondo 2016 [6,9]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Szczepy: rondo 93%, cabernet cortis 7%
Cena: wino archiwalne
Wyraźna pikantność i nienachalna alkoholowość. Przetworzony owoc (czy nawet pulpa), utrzymany w ryzach brett, pojawiają się też nuty kawowe. Pełnia owocu, uzupełniona – w dobrych proporcjach – o nuty warzywne i liściaste. Sporo nut papryki, liści pokrzyw i czarnej porzeczki.
Rondo 2015 [6,5]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: wino archiwalne
Wyraźna nuta „obejściowa”, niekoniecznie w dobrej proporcji – wydaje się, że dominuje nad całością. Nuty warzywne mogłyby skłonić do połączenia tego wina z kuchnią wege. Niska zawartość owocu, więcej buraczków, ćwikły, a nawet echo chrzanu. Gałązki, liście tytoniu, likieru wiśniowego. Wino dobre, pijalne, na swój sposób złożone, jednak pozbawione uporządkowania i większej finezji.
Rondo 2014 [7,1]
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Woj. dolnośląskie
Cena: wino archiwalne
Wino zdecydowanie dojrzałe, poukładało się z wiekiem i jest w swoim najlepszym momencie. Konstrukcja owocu – przetworzonego i delikatnie podsuszonego – uzupełniona została o nuty warzywne, ziemiste i wędzonkowe. Usta z jednej strony smukłe, z drugiej wypełnione smakiem – bogatym, wielowymiarowym i mięsistym (w aspekcie owocowym). Solidne wino, zdefiniowane przez beczkę, czas i intensywność. Początek obiecujący – ale końcówka trochę za krótka i szybko znika. Kwasowość dosyć łagodna, taniny dobrze wkomponowane w strukturę.