PANEL: Douro
Udostępnij artykuł
Apelacja Douro DOC obejmuje region położony wzdłuż portugalskiego biegu rzeki o tej samej nazwie (w Hiszpanii znanej jako Duero), w północnej części kraju.
Można powiedzieć, że cały obszar cechuje podwójna tożsamość. Leżące u ujścia Douro do Oceanu Atlantyckiego miasto Porto to oczywiście wylęgarnia (dosłownie!) wybitnych, stanowiących klasykę gatunku, win wzmacnianych. Bazą dla nich są białe i czerwone wina stołowe, produkowane w głębi regionu – jednego z najstarszych mających taki status, historia datuje bowiem oficjalne ustanowienie lokalnej apelacji na rok 1756.
Produkcja dzieli się na wina wzmacniane i zwykłe mniej więcej po połowie, z tendencją spadkową po stronie tych pierwszych. Pierwszoplanową rolę w ich tworzeniu pełnią rodzime szczepy, na czele z najbardziej znaną tourigą nacional. I tylko użycie tych odmian (łącznie przynajmniej 16 czerwonych i 15 białych) pozwala producentom na posługiwanie się oficjalną nazwą apelacji Douro DOC (bądź DOP). Plus, rzecz jasna, spełnienie licznych wymogów jakościowych.
Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego numeru „Trybuszona” wracamy do tematu win znad Douro. Przedstawiliśmy wówczas ledwie kilka etykiet z portfolio jednego z najsłynniejszych tamtejszych winiarzy, Dirka Niepoorta, dziś pora na szersze ujęcie i omówienie ponad 20 win pochodzących od innych producentów, które otrzymaliśmy do degustacji dzięki uprzejmości krajowych importerów (wśród których nie zabrakło rodowitych Portugalczyków!).
Wracając do postaci Dirka Niepoorta – jak wspominaliśmy, jest on jednym z członków grupy Douro Boys, skupiającej chyba najwybitniejszych producentów regionu, a obejmującej wytwórnie Quinta do Crasto, Quinta do Vallado, Quinta do Vale Meão, Quinta do Vale de D. Maria i Quinta de Nápoles, czyli właśnie posiadłość Dirka.
Co do samego panelu, przyznać należy, że reprezentował wyjątkowo wyrównany poziom. Różnice ocen były wręcz aptekarskie, natomiast przynajmniej pierwsze dwa miejsca nie podlegały większej dyskusji. Czerwień z Douro to nieodmiennie charakterność, owocowa esencjonalność, z reguły podbijana beczką, a także ekstraktywność i ekspresja (3 x „E”). Jednolitość tego stylu podczas degustacji mogła być na dłuższą metę wręcz męcząca, gdyby nie fakt, iż w zasadzie każde z win reprezentowało wysoką jakość, a etykiety ocenione najniżej mogłyby z powodzeniem odgrywać pierwszoplanową rolę w innych panelach win czerwonych.
Last, but not least – zwracamy przy okazji uwagę Szanownych Czytelników na miejscami niezwykle atrakcyjny współczynnik jakości do ceny. A mówimy tu o regionie z nierzadko bardzo trudnymi (a więc i kosztogennymi) warunkami uprawy winorośli – o czym więcej przeczytacie TU.
Finezję win z regionu Douro doceniali: Maciej Sokołowski, Daria Majchrzak, Maciej Katarzyński, Tomasz Szmajter i Wiesław Polakiewicz.
DouRosa by La Rosa 2020
Quinta de la Rosa
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta barroca
Importer: Fine Wine
Cena: 71 zł
Wino zdecydowanie najbardziej ułożone, o najelegantszej strukturze aromatów – choć niepozbawione swoistej surowości, a co za tym idzie indywidualności. Precyzyjna struktura poszczególnych elementów (czerwona morwa, macerowana malina, ale też jagoda, aronia i lukrecja), wino zdecydowanie zmierza w stronę wytrawności, bez śladów cukru. Jedwabista tanina, przenikliwa, autentyczna, esencjonalna kwasowość. Wino przemawia własnym głosem i przekonuje!
Quinta dos Aciprestes Reserva 2020
Real Comphania Velha
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz
Importer: M&P
Cena: 96 zł
Kolor – „krew w kieliszku”. Nos przywodzi skojarzenia buraczano-warzywno-dżemowe, ale również aptekarskie. Usta z kolei podążają w stronę słonawo-beczkową, z subtelnym jałowcowo-rozmarynowym szlifem. Całość wybitnie nieoczywista, złożona i naprężona. Balans i synergia pomiędzy taniną, słodyczą, kwasowością a pikantnością robią duże wrażenie. Dobre wino gastronomiczne (np. do grillowanej ryby ze śródziemnomorskimi warzywami).
Senhora do Convento 2012
Kranemann Estate
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional (50%), tinta roriz (50%)
Importer: Rafa Wino
Cena: 59 zł
Pierwszy nos – czerwone jabłko, marchewka, lekka słonawość i mineralność. Fruktoza i malolaktyka. Styl niezwykle indywidualistyczny. W ustach nadal jabłko (w postaci utleniającego się miąższu) oraz czereśnia i jagoda, z lekkim grafitowo-metalicznym akcentem. Finezja i wysmakowanie. Ekstraktywność soczyście podbudowana nutą konfitury z czerwonej śliwki. Dojrzewające i oparte na potencjale – wciąż sporo obiecuje na przyszłość. Wino stworzone do ciepłych dań – konfitowana noga kaczki, średnio wysmażony stek z demi-glace.
Post Scriptum de Chryseia 2021
Prats & Symington
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz
Importer: winezja.pl/Centrum Wina
Cena: 169 zł
Barwa ciemnej, gęstej czerwieni w stylu konfitury z czarnej porzeczki. Bukiet to przede wszystkim jagoda z jagodzianki, ciemna czereśnia, napar z hibiskusa. W ustach bogactwo w stylu „medium plus”. Do wyższej oceny brakuje tu trochę finezji i lekkości. Styl dużego producenta, akceptowalny w skali globalnej, podkreślony wyrazistością i świetną równowagą. Wino soczyste i wyraziste niczym księżyc w pełni. Świetnie uzupełnia się z czarnymi oliwkami.
Pormenor Tinto 2020
Pormenor Vinhos
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga franca, tinta roriz, tinta amarela i rufete
Importer: Portugalski Świat
Cena: 120 zł
Rustykalny sznyt, dżem jagodowy na środku stajni (brett). Kwasowość, surowość, tanina. Owocowość ukryta za pikantnością. Toporność tego wina jest przeurocza i ujmująca. Dobrze, że trafiają się czasami wina „jakieś”, nad którymi warto pochylić się nieco dłużej, zagłębiając się w ich nieoczywistych niuansach. Wiśnia, niedojrzała czarna porzeczka, aromaty z ogrodu zoologicznego, radość życia, witalność.
Niepoort Redoma Tinto 2018
Niepoort
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: tinta amarela, touriga franca, rufete, tinta roriz, tinta cão i in.
Importer: Vininova
Cena: 192 zł
Jagody i jeżyny w jogurtowej interpretacji. Wino bardzo dobrze układa się w ustach, z jednej strony imponując równowagą, a z drugiej żywiołowością. Owoc wzbogacony słonawą nutą – przy wciąż świetnej kwasowości. Potencjał na kilka kolejnych lat. Długi finisz, wyrazista tanina i dobra współpraca z tapasami. Strukturalność i zaokrąglenie.
Quinta do Infantado Douro Red Wine 2019
Quinta do Infantado
Douro DOP, Portugalia
Szczepy: touriga nacional (30%), touriga franca (30%), tinta roriz (30%) i in. (10%)
Importer: Wine Express
Cena: 96 zł
W nosie styl bordosko-hiszpański. Napar z czarnej herbaty, likier wiśniowy, galaretka jagodowa – w sumie nos jawi się znacznie ciekawiej niż usta. Tam z kolei znajdujemy napakowanie treścią i syropowatością – jednak bez koniecznego w tym przypadku balansu (przewaga tanin nad kwasowością). Finisz niespecjalnie długi. Swawolny rumak do ułożenia.
Quinta das Carvalhas Red Blend 2019
Real Comphania Velha
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz
Importer: M&P
Cena: 54 zł
Wino z realnym potencjałem, za 2–3 lata powinno odsłonić pełnię swej ekspresji. Kawa, jagoda, malina. Soczysty owoc jest już żywszy, pełniejszy, z pewną dozą pikanterii. Kwasowość też już OK, taniczność jeszcze do poskromienia. Całość jak najbardziej poprawna, daje nadzieję na przyszłość.
Quinta de la Rosa 2019
Quinta de la Rosa
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz
Importer: Fine Wine
Cena: 99 zł
Wino nosi pewien rys „generyczności” – jest mocno typowe dla całej opisywanej grupy. Wyraziste, pikantne, oparte na czarnoporzeczkowym ekstrakcie. Ciało, mięsistość, jagoda, lukrecja, dym, czarna ziemia. Dobre wypełnienie, wzbogacone dyskretną nutą oceanicznej mineralności i ostryg.
WINO KONTROWERSYJNE
Gravuras do CÔa 2019
Mateus & Sequeira
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz
Importer: Atlantika
Cena: 65 zł
Nieprzenikniona barwa ciemno-czerwonego atramentu. Podobnie w nosie – atrament, jodyna, gips… Wino przedziwne i niezwykłe w swej inności, niekomercyjne, być może nawet odzwierciedla terroir. Jego konstrukcja opiera się przede wszystkim na taninach, w mniejszym stopniu na kwasowości. Owoc schowany niepokojąco głęboko – pytanie, czy i kiedy wypłynie na wierzch? Po godzinie odpowiedzi pozytywnej udzieliło przelanie wina do kieliszka burgundzkiego – było lepiej, ale nadal nie potrafiliśmy znaleźć dla tego wina wspólnego mianownika. Oceny i opinie zbyt skrajne, by wyciągać z nich średnią – pozostawiamy więc tę butelkę bez oceny punktowej.
Quinta de Cidro Touriga Nacional 2019
Real Comphania Velha
Douro DOC, Portugalia
Importer: M&P
Cena: 100 zł
Trochę kawy, trochę jagody, jest też dobrze zakomponowana wiśnia. W finiszu nieco goryczki. Alkohol dobrze zintegrowany – nie pali, a rozgrzewa, nie dominując nad owocową bazą. Mimo
to można byłoby go nieco ujarzmić, wówczas wino zyskałoby na subtelności. Podobnie z beczką, która wydaje się dominować nad całością – choć na szczęście nie w stylu waniliowym, ale przydając winu pikantności (miejscami ponad miarę).
Niepoort Dialogo Tinto 2021
Niepoort
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: tinta roriz, tinta amarela, touriga franca, touriga nacional
Importer: Vininova
Cena: 69 zł
Wino po stronie świeżości, owocowości i wytrawności. Stylistyka nieco chłopska (kurz z wiejskiego podwórza), na szczęście uszlachetniona wiśnią, żurawiną i podsuszaną śliwką. Usta zaokrąglone, z fajną kwasowością i słono-kwasową końcówką. Być może wino w ciągu następnych paru lat ułoży się w sposób bardziej kompletny i satysfakcjonujący.
Niepoort Voyeur (Mulato) Tinto Nat Cool 2021
Niepoort
Vinho Tinto de Anfora, Portugalia
Szczepy: tinta roriz, malvasia, tinta amarela, touriga franca, rufete
Importer: Vininova
Cena: 163 zł
Pinotowa barwa (blady kisiel z wiśni). Aromaty czereśni, żurawiny i wczesnej truskawki – a także… plastikowych zabawek. Usta stosunkowo mało wyraziste, z subtelnie poprowadzoną kwasowością i tanicznością. Obok owocu wyczuwalna mineralność i oceaniczna słoność. Czerwone wino w kategorii tarasowej. Delikatne, przyjemne, choć bez większej głębi. Pomocny będzie tu dłuższy kontakt z powietrzem plus… towarzystwo dobrego tatara.
Crasto Superior 2018
Quinta do Crasto
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz, sousão
Importer: Sobiesław Zasada
Cena: 99 zł
Nos odzywa się świeżo zebraną czarną porzeczką – choć zebraną „late harvest”, z tydzień po terminie. Cukier wyczuwalny, górujący nad kwasowością, ale na szczęście dobrze układający się z taniną. Wino w dobrej, bogatej stylistyce kalifornijskiej, na szczęście niemęczące i nieprzesadzone. Fani primitivo czy nawet amarone będą zadowoleni. Kulinarnie byłoby dobrym akompaniamentem śliwki w boczku czy kaczki w wiśniach.
Valle da Fonte Tinto 2020
Winecom – Comercio de Vinhos
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional (30%), tinta roriz (30%), touriga franca (20%), tinta barroca (20%)
Importer: Portugalski Świat
Cena: 63 zł
Po raz kolejny przekonujemy się, co znaczy podać wino w idealnej temperaturze (tu: ok. 15°C). Elegancja i balans, świeża węgierka i jagoda, podbite ziołowym akcentem. W ustach dobrze zarysowana, nieagresywna kwasowość i drobnoziarnista, dobrze wkomponowana tanina. Była tu beczka, ale oszczędnie i umiejętnie użyta. Wino z powodzeniem ogarnia wiele poziomów, choć brak mu „tego czegoś”, co pozwoliłoby się zatrzymać przy nim na dłużej. Ale młodość, żywiołowość, energia, drive to też są zalety, które doceniamy i chwalimy!
Sino da Romaneira 2017
Quinta da Romaneira
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: tinta roriz, touriga franca, touriga nacional
Importer: Atlantika
Cena: 117 zł
„Idealna” barwa dla czerwonego wina – rubinowa czerwień, intensywna i klarowna zarazem. Jeżyna, dojrzała wiśnia, żurawina – zarówno w aromacie, jak i smaku. Czujemy beczkę, ale użytą bardzo inteligentnie. Wszystkie elementy pozostają w równowadze, dając dużą przyjemność picia. Wino ze wszech miar pozytywne – żywe i napięte. Mimo że ma już sześć lat – wcale nie jest za stare, przeciwnie – spokojnie zmierza ku swemu szczytowi. Owoc uzupełniony czekoladą, choć ta słodycz wypływa z owocu, a nie z cukru resztkowego.
Prazo de Roriz 2019
Prats & Symington
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: tinta barroca, touriga nacional, touriga franca, tinta roriz, tinta amarela
Importer: winezja.pl/Centrum Wina
Cena: 100 zł
Nos pełny, owocowy, z konfiturą śliwkową, porzeczką i ziołami na pierwszym planie oraz echem tytoniu fajkowego i mokrego kamienia. Usta podobnie, precyzyjne, zbalansowane i bez śladów cukru – choć mogłaby je ożywić lepsza kwasowość. Dobra równowaga, jednak całość mogłaby być żywsza i bardziej napięta. W średnio długiej końcówce odzywa się alkohol. Stylistyka valpolicelli classico, z ciągle walczącymi ze sobą kwasowością i słodyczą owocu.
La Rosa Reserva 2020
Quinta de la Rosa
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, touriga franca
Importer: Fine Wine
Cena: 215 zł
Buraczkowo-hybrydowy sznyt na początek, po chwili ustępuje miejsca świeżości, lekkości, a nawet zieloności, choć ciągle w oprawie jagodowo-malinowej konfitury. Usta wysmukłe, sprężyste. Wino o sporym potencjale i długiej końcówce, opartej na udanej relacji kwasu z taniną. Per saldo reprezentuje bardzo porządny międzynarodowy styl.
Hasso Douro 2019
Kranemann Estate
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, tinta roriz, tinta barroca i in.
Importer: Rafa Wino
Cena: 57 zł
Nos dobrze zrównoważony, oparty na owocu w wersji jagodowo-jeżynowej. Plus atrament i skóra. Może się jednak podobać bardziej niż usta – przenikliwe, z bardzo drobną acz wyrazistą taniną. Kolejne wino techniczne, z niezłą soczystością i niezłym odzwierciedleniem nosa w ustach – jednak na wskroś konwencjonalne, choć można doszukać się w nim nut mięsno-rustykalnych (pytanie, czy dobrze poprowadzonych i nie wpływających na obniżenie oceny?).
Flor de Crasto Tinto 2021
Quinta do Crasto
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: tinta roriz, touriga franca, touriga nacional
Importer: Sobiesław Zasada
Cena: 49 zł
Nos techniczny – bez większej osobowości. Niemniej całość przyzwoicie zbudowana, z niezłą równowagą tanin i kwasowości (pozostałe elementy nieco się rozjeżdżają). Wino jednak wciąż dobrze wpisuje się w krajobraz degustacji, z wyraźnie zaznaczoną wiśnią i czarną porzeczką, w konfiturowo-babcinej interpretacji. Finisz trochę za bardzo wypełniony alkoholem, ociera się o pospolitość.
Calcos do Tanha 2005
Quinta do Zimbro
Douro DOC, Portugalia
Szczep: tinta amarela
Importer: Atlantika
Cena: wino archiwalne
Kolor przejrzałej truskawki – intensywna czerwień, która jednak straciła swój ciepły blask. Wino po swojej fazie szczytowej. Nie brak mu wyrazu, struktura aromatów atrakcyjna – choć typowa dla starszego wina (konfitura truskawkowa, smażone jagody, czarna oliwka, dymność) – ale taniny i kwasowość już zaczynają zanikać, a ciało, niegdyś niewątpliwie pełne i napięte, zaczyna powoli więdnąć. Na szczęście wciąż dobrze komponuje się z dojrzałymi żółtymi serami i aromatycznym pasztetem, zachowany został też długi finisz. Mimo wszystko wciąż warte polecenia – pijmy więc póki czas!
Lento 2022
Geographic Wines
Douro DOC, Portugalia
Szczepy: touriga nacional, bastardo, touriga franca, tinta barroca, tinta amarela, tinta roriz, tinto cão
Importer: Atlantika
Cena: 120 zł
Początkowo nos nieco schowany, szybko dało się jednak wyczuć ekstrakt z jeżyn i ciemnej wiśni (albo „pestki z wiśnią”). Usta podążają tą właśnie drogą. Znajdujemy tu subtelny miks świeżych i przejrzałych owoców. Wyraźna tanina, czysta kwasowość, wino sprawia wrażenie autentycznego, szczerego. Nie było tu beczki – lub była, ale użyta w bardzo nienachalny sposób, dzięki czemu wino całościowo zachowało wrażenie świeżości, lekkości i przyjemnej owocowości.