PANEL: polskie rieslingi
Udostępnij artykuł
Oto panel, na który czekaliśmy i po którym wiele sobie obiecywaliśmy. Riesling to kolejna, po pinot noir, (tym razem biała) „królewska” odmiana winorośli, , która naprawdę nieźle radzi sobie w naszych stronach, postanowiliśmy więc ocenić jej polskie realizacje.
Na redakcyjnym stole znalazło się 38 butelek, co stanowiło solidną reprezentację możliwości krajowego winiarstwa. Czy ilość przeszła w jakość? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nie brakowało win interesujących, dojrzałych i dających dobre świadectwo umiejętności takiego czy innego producenta, jak również potwierdzających, że Polska staje się dla tego szczepu dobrym i coraz lepszym siedliskiem. A jednak żadne z nich nie zdobyło noty 7 pkt. i wyższej. Z jednej strony tej degustacji nie towarzyszyły zaskoczenia tak wielkie, jakie pamiętaliśmy z panelu polskiego pinot noir, z drugiej przyznać trzeba, że oceny ponad połowy win ulokowały się w przedziale 6,0–6,9 – a zaledwie dwie etykiety nie zdołały wzbić się ponad notę pięciopunktową.
W kilku najwyżej ocenionych winach ocierających się o 7 punktów zaobserwowaliśmy zaawansowanie i złożoność. Reszta w większości dawała przyjemność picia, potwierdzała kompetencje swych twórców i najzwyczajniej w świecie, reprezentowała przyzwoity poziom. Wygląda jednak na to, że na „efekt wow!” będziemy musieli trochę poczekać. Oby jak najkrócej, czego oczywiście życzymy i sobie, i polskim winiarzom. A teraz przejdźmy już do wyników naszej degustacji. Poniżej prezentujemy wina zakwalifikowane jako TOP panelu. Pozostałych ocen szukajcie w dziale WINORECENZJE. (ts)
Riesling 2019, Winnica Silesian (woj. dolnośląskie), CENA: 80 zł
Ocena: 6,9
Złocisto-cytrynowa, wyrazista barwa i równie wyrazisty nos – intensywny i złożony; początkowo znajome nuty naftowe, po chwili uzupełnione żółtym jabłkiem, morelą, limonką i odrobiną miodu. W ustach ciało plus soczysta kwasowość – mineralna i lipowa zarazem. Być może był to późny zbiór, zrobiony „na wytrawnie”. Wino ciekawe, autorskie, indywidualistyczne. Duża przyjemność picia.
Siedlisko: łupek granitowy
Sposób produkcji: zimna maceracja, krótki kontakt ze skórkami.
Riesling 2020, Winnica Turnau (woj. zachodnio-pomorskie), CENA: 95 zł
Ocena: 6,9
Złotawy kolor (prawdopodobnie późny zbiór), owocowy nos z dyskretnym miodowo-naftowym podkładem – już na tym etapie czuć klasę wina. Usta (melon miodowy, cukier plus akcenty ziołowe) nie do końca potwierdzają to, co obiecuje nos. Na szczęście jest świetna struktura, integracja, ciało i soczystość.
Siedlisko: gleba gliniasto-piaszczysta
Sposób produkcji: fermentacja i leżakowanie na osadzie w dużych (4,8 tys. l), niewypalanych dębowych beczkach przez 11 miesięcy.
Riesling 2015, Winnice Wzgórz Trzebnickich (woj. dolnośląskie), CENA: 70 zł
Ocena: 6,8
W nosie fajna kompozycja – jabłka z naftą plus akcenty ewolucyjne, maślane i woskowe, uzupełnione gruszką i białą truskawką. Sześć miesięcy spędzone nad osadem przejawia się w nutach ciasteczkowych i krągłej materii. W ustach świetna integracja i bogactwo elementów – słoność, truskawkowość, masło. Wino z pomysłem!
Siedlisko: ciężkie gleby lessowe, stok południowo-zachodni, wysokość 165–199 m n.p.m.
Sposób produkcji: stal nierdzewna, dojrzewanie na osadzie 6 miesięcy.
Riesling 2021, Winnica Equus (woj. lubuskie), CENA: 85 zł
Ocena: 6,8
Klasyczne spojrzenie na rieslinga – mamy tu mineralność, naftowość, morelę, jabłko. Wyraźny cukier, na szczęście całość utrzymana w balansie, do tego zwiewność i soczystość. Przyjemna słodycz w ustach, zintegrowana z kwasem. Dorodne wino utrzymane w rasowym, mozelskim stylu.
Siedlisko: łagodny, wyniesiony stok południowy, mocno się nagrzewający. Ziemia przepuszczalna, zasobna, przewaga gliny, pH ok. 7. Podłoże nieco kamieniste, długa wegetacja trwająca zawsze do listopada. Miejsce ciepłe, suche, przewiewne – zbierane owoce są zawsze zdrowe, smaczne i bardzo dojrzałe.
Sposób produkcji: fermentacja w stalowych zbiornikach, bez udziału dębu, dojrzewanie na osadzie przez 30 dni.
RIESLINGI NIEOCZYWISTE
Roter Riesling 2021, Winnica Trojan (woj. lubuskie), CENA:55 zł
Ocena: 6,8
Bladozłota barwa. Dobrze ułożony, elegancki nos – słodkie winogrona, jabłko, trawiastość i mineralność. W ustach dobrze zaznaczona, nieco zestowa kwasowość z soczystą słodyczą. Wino żywe, elektryzujące, z potencjałem na kilka kolejnych lat. Pikantny, rozgrzewający finisz.
Riesling Passito 2020, Winnica Saganum (woj. lubuskie), CENA: 110 zł
Ocena: 6,8
Pierwszy atak: sporo suszonych owoców, suszone daktyle, kandyzowane pomarańcze. Usta podążają za nosem, choć kwasowość mogłaby być wyraźniejsza. Wino swoją intensywnością może kojarzyć się z porto czy też sycylijskim passito. Bardzo ciekawe, kompleksowe, z końcówką w stylu Campari.
Patataj 2020, Winnica Silesian (woj. dolnośląskie), CENA: 80 zł
Ocena: 6,2
Według informacji producenta – kupaż dwóch rzadko spotykanych wariantów rieslinga: weisser rieslinga i roter rieslinga. Nos w stylu pét-nata: pieprz, anyż, ale też biała porzeczka. Do tego żółte jabłko, gruszka, pigwa i morela; lekka kwasowość zbalansowana perlistością. Bąbelki giną jednak bardzo szybko, co trochę spłyca to jednak niecodzienne, oryginalne wino.
Riesling Nobilis 2020, Winnica Saganum (woj. lubuskie), CENA: 95 zł
Ocena: 5,9
Wino z drożdżowym osadem, mętne… Prawdopodobny późny zbiór, może nawet z odrobiną botrytisu. W nosie mango, ananas, galaretka brzoskwiniowa. Brakuje mu żywotności, wydaje się pozbawione naturalnej werwy – jest kwasowość, ale odklejona, niespójna z materią wina. Naszym zdaniem wino w takim stylu powinno mieć więcej szlachetnej rześkości i charakteru.
Aby sprawdzić oceny innych polskich rieslingów przejdź do zakładki WINORECENZJE.