Drugie wina Bordeaux
Udostępnij artykuł
Co to są drugie wina? Aby o nich mówić trzeba najpierw wspomnieć o tych pierwszych, a są to przede wszystkim wina wytwarzane przez châteaux (winnice), które wyróżniono w 1855 roku les grands crus classés. A było to tak…
Cesarz Francji, Napoleon III (bratanek Napoleona I, przebudował Paryż i pozostawił go takim, jakim znamy go dzisiaj, z koronkowymi kamienicami i szerokimi bulwarami), zorganizował w Paryżu w 1855 roku światową wystawę, która miała być wspanialsza niż ta w Londynie w 1851 r. Na wystawie miano zaprezentować największe osiągnięcia rolnictwa i techniki. Napoleon III zaprosił na nią również winiarzy z Bordeaux. Wcześniej jednak kazał sklasyfikować ich wina (w sumie 61 etykiet) i przyznać im tytuły, od pierwszych do piątych grands crus.
Najwyższe odznaczenia pierwszch grands crus, czyli najlepszych z najlepszych, otrzymały Château La Tour, Château Lafite Rotschild, Château Margaux i Château Haut Brion. Wśród win białych tytuł pierwszego grand cru classé supérieur otrzymało Château d’Yquem. Te i inne sklasyfikowane w późniejszym czasie wielkie winnice wytwarzają wspaniałe pierwsze wina, często w astronomicznych cenach dochodzących do kilku tysięcy euro za butelkę.
Czym są drugie wina?
Drugie wina to te, które nie spełniają wysokich standardów pierwszych i nie osiągają ich jakości. Dawniej powstawały one sporadycznie, w miarę potrzeby, kiedy np. nie udała się winifikacja lub dany rocznik nie był godny pierwszej etykiety. Drugie wina powstają również z wyselekcjonowanych parceli, które dają owoce niedorównujące jakości grand cru. Produkcja drugich win jest dziś dość powszechna, korzystają z niej niemal wszystkie crus classés, jak również ,,zwykłe” châteaux.
Czy drugie wina są gorsze? Niewątpliwie ustępują one mocą, krągłością i zdolnością do długiego leżakowania pierwszym winom. Wciąż są to jednak wina dobre, a nawet bardzo dobre. Ważny jest jednak stosunek jakości do ceny, bo na drugie wina może sobie pozwolić więcej osób.
Targi drugich win w Bordeaux
W Bordeaux odbywają się niewielkie Targi Drugich Win (Foire aux Seconds Vins). W tym roku miały one mejsce 21 października w Hanagrze 14 nad brzegiem Garony. Wystawiło się 50 châteaux, w tym oczywiście grands crus classés.
Organizatorem targów był „Terre de Vins”, najpopularniejszy francuski miesięcznik o winach. W targowej broszurze można było znaleźć następujący opis eventu:
Drugie wina, pierwsze role! Jest ich około pięćdziesięciu, młodszych braci wielkich sklasyfikowanych win, którzy dziś występują i bronią swojej rangi. Te wina są ulubieńcami konsumentów. O ile wina, na których się wzorują, błyszczą na stołach nagrodzonych gwiazdkami Michelin restauracji w Hongkongu czy Nowym Jorku, te drugie odgrywają dziś wiodącą rolę w bistrach, winiarniach i na naszych niedzielnych stołach. Powody? Są wielkie, ale niedrogie. Często powstają z młodych winorośli o świetlanej przyszłości i są łatwe, przyjemne do picia, a tego szukają konsumenci. Dziś doskonale odpowiadają one potrzebie rynku: doskonałości w dobrej cenie.
Wśród grands crus classés 1855 wystawiło się między innymi Château d’Arche z Sauternes. Jego drugie wino jest wizytówką winnicy, oferowane w eleganckiej butelce-flakonie z piękną etykietą i w przystępnej cenie.
– Nasze drugie wino, Le Soleil d’Arche to zachęta, aby zbliżyć się do winnicy i jej pierwszych win – mówi Laurent, przedstawiciel Château d’Arche na Francję. – Obecnie oferowany jest rocznik 2020, a po nim dostępny będzie 2022. Zrezygnowaliśmy ze słabszego rocznika 2021, gdyż nasze drugie wino jest wytwarzane z najwyższą starannością i powtarzalną, wysoką jakością.
Swoje drugie wino zaproponowało także Château Smith Haut Lafite grand cru classé Pessac Léognon. Wino nosi nazwę Le Petit Haut Lafitte, czyli Mały Haut Lafitte. Jest ono okrągłe, aksamitne, idealnie zrównoważone. Cena 32,90 euro nie wydaje się wygórowana za wino tej jakości.
Inna winnica, Château de France z Léognon, zaoferowała na targach dwa wina o nazwie Château Coquillas. – To wina do picia na już, o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. Białe to semillon i sauvignon blanc rocznik 2022 w cenie 13,75 euro, a czerwone to cabernet sauvignon i merlot, rocznik 2020, w cenie 13,29 euro – informuje właściciel winnicy, Arnaud Thomassin.
Na targach w Bordeaux można było również spróbować świetnego wina z Château Dauzac, piątego grand cru classé 1855 z apelacji Margaux. Hugo, przedstawiciel winnicy tłumaczy, że drugie wina są wytwarzane na parcelach specjalnie dla nich wyselekcjonowanych, bardziej piaszczystych. Winorośle tam rosnące są młodsze niż te przeznaczone dla pierwszych win.
Drugie wina w Polsce
Jeśli dobrze poszukać, również w polskich barach i sklepach winiarskich znajdziemy drugie wina z grands cru classés. W winiarniach Mielżyńskiego jest ich całkiem sporo. Znajdziemy tam na przykład G Estournel z Château Cos d’Estournel, drugie grand cru classé 1855, czy też Duluc de Branaire Ducru z Château Branaire Ducru, czwarte grand cru classé. Ceny tych win to nieco powyżej 200 zł za butelkę. Z win białych z apelacji Sauternes możemy kupić Petit Guiraud z Château Guiraud, pierwszego grand cru classé, w cenie 185 zł. Warto spróbować!