POZNAJ polskie wino w Poznaniu – podpowiadamy, na jakie wina zapolować
Udostępnij artykuł
O tym, że w polskim winie dzieje się dużo, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Mnożą się nam winnice, a jak one, to i winiarskie eventy. Kwestią czasu było, żeby poznańska Concordia Taste, którą „ochrzciliśmy” ambasadą polskiego winiarstwa, zorganizowała swój własny festiwal. Premierowa edycja POZNAJ Festiwal Polskiego Wina, odbędzie się już w dniach 17–18 maja. Oznacza to, że w tym czasie winomani, winiarze i miłośnicy dobrej kuchni spotkają się na święcie polskiego wina w progach i na dziedzińcu przed restauracją Concordia Taste w sercu Poznania. Całość wydarzenia uświetni swoją osobą uwielbiany przez wielu (przez redakcję Trybuszona też!) Robert Makłowicz. W programie m.in. kolacje festiwalowe, speed tastingi, stoiska winiarzy, degustacje, strefa chilloutu i koncerty.
Swój udział zapowiedziało 16 winnic, nie tylko te Poznaniowi najbliższe, jak Aris, Zielona czy Morena, ale także Kazimierskie Wzgórza, Winnica Płochockich i Białe Skały. Będzie więc różnorodnie stylistycznie i geograficznie.
Uderzenie bąbli
Miłośnicy musiaków będą mogli rozsmakować się w winach od Jeana (lub bardziej swojsko Janka) Smolisa (który za jedyna słuszną metodę ich produkcji uznaje metodę szampańską). Do produkcji swoich win Janek wykorzystuje szczepy specjalnie dobrane pod kątem produkcji najlepszych win musujących. Wina białe wytwarzane są więc z seyval blanc i chardonnay, natomiast różowe powstają z odmian seyval blanc, pinot meunier i chardonnay. Winorośle uprawiane są ekologicznie, a zbiór owoców wykonywany jest ręcznie, tak samo jak cały proces tworzenia tych wyśmienitych trunków. Odwiedźcie Janka i koniecznie spróbujcie jego win, to klasa sama w sobie!
Jak już będziecie u Janka, idźcie też na stoisko Winnicy Aris – oni też słyną ze swoich musiaków (sięgnijcie śmiało po Pinot Noir Brut czy Riesling Brut Nature – nie pożałujecie!). By bąbelki nie uderzyły wam do głowy, spróbujcie też win spokojnych od Arisa, np. wina lodowego czy z późnego zbioru.
Zielono mi!
Wieść niesie, że goście Concordia Taste uwielbiają wina Włodka Mieczkowskiego z Winnicy Zielona, więc jeśli ich jeszcze nie znacie, szybko nadróbcie zaległości. Na uwagę zasługuje z pewnością Jelonek – riesling dojrzewający w stalowych beczkach, który pachnie i smakuje jabłkiem, skórką cytryny i morelą. Jest w nim świeżość i przyjemna kwasowość, która ładnie spina całość. Z czerwieni spróbujcie Pinotiki – pinot noir z nutami truskawek, poziomek i wiśni. W tle wyczuwalne są też aromaty toffi i wanilia, na szczęście nieprzerysowane. No i Słodki Listopad, który powstaje wyłącznie ze zbotrytyzowanych gron muscarisa, zbieranych w listopadzie, skąd jego nazwa. Wino ma oleistą strukturę, miodowo-muszkatowe nuty i długi, miodowy finisz. My uwielbiamy!
Regenty na rondach
W trakcie POZNAJ spotkacie też Piwnice Antoniego i – największą w Polsce – Winnicę Turnau (wiedzieliście, że w tym sezonie dosadzili kolejne 4 ha solarisa, co oznacza, że ich areał to już 41 ha?! 41 ha, z których powstają wspaniałe wina, nie tylko solarisy ;)). Spróbujcie ich Rondo/Regent 2021, które zachwyciło naszych panelistów, śmiało sięgajcie też po Ambre, Rieslinga czy Chardonnay. A jeśli lubicie nowości, to niedawno premierę miało wino Perle Rosé 2023. Mówią, że wino to pachnie wiśnią i arbuzem, a w ustach wiśniowość współgra z truskawkowym posmakiem. My jeszcze nie kosztowaliśmy, ale na pewno ustawimy się w kolejce po własną butelkę 🙂
Piwnice Antoniego robią takie czerwienie, że klękajcie narody! Nas nieustannie zachwyca Nestor 2021, który został okrzyknięty najlepszym winem panelu rondo i regentów. Piszemy o nim tak: „Nos dosyć jednoznacznie przywołuje skojarzenia bordoskie. Intensywny, wiśniowy rys uzupełniony dyskretną smolistością. Usta z kolei w stylu valpolicelli – po owocowej stronie, oparte na świetnym balansie czerwono-czarnego owocu i słodyczy. Nie brak tu eleganckich tanin. Lekko podsuszana, karmelowa wiśnia, owoc autentyczny i nieprzerysowany. To bardzo dobre wino ma własny styl i energię”. Tylko odrobinę gorzej wyszedł w naszym zestawieniu Rejent 2022, ale 6,5 punktu to wino interesujące, warte uwagi i pochwały. Więc chwalimy, bo jest co!
Patataj
Konie i wino wyjątkowo dobrze do siebie pasują, wiedzą o tym zarówno w Winnicy Silesian, jak i w wielkopolskiej Morenie. Ta pierwsza ma hippikę wpisaną w genotyp – wiele ich etykiet zachwyca wizerunkami koni. Ale nie tylko etykiety są warte uwagi – zawartość butelek również! Osobiście uwielbiam ich Rieslinga 2021, z przyjemnością sięgam też po Patataj i Dziki Taboon,… aha, i Piesecco – ich wytrawne, nisko interwencyjne i nie do końca wygładzone rosé. Spróbujcie!
Gratka na koniec
W zeszłorocznym konkursie Polskie Korki Brązowy Korek przypadł lubuskiej Winnicy Preto za Souvignier Gris 2022 – debiutantowi! Ich wina pojawiły się w sprzedaży dopiero miesiąc później, więc początek mieli niezwykle udany. Potem były kolejne konkursy i kolejne wysokie noty. Śledzimy ich rozwój z ciekawością i niecierpliwie czekamy na kolejne wina.
Oprócz powyższych na POZNAJ Festiwal Polskiego Wina spotkacie też winnice: Miłosz, Saint Vincent, Powiercie, Białe Skały, Pod Lubuskim Słońcem, Pszczew, Płochockich, Kazimierskie Wzgórza. Spotkacie też nas – do zobaczenia!
Zapraszamy na stronę wydarzenia po szczegóły i program, a po bilety na Biletynę.