Wielkopolskie wina warte poznania
Udostępnij artykuł
Z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem obserwujemy rozwój polskich winnic, ich coraz większą specjalizację i profesjonalizację. Piszemy o wszystkich regionach i podejmowanych przez nie inicjatywach. Nadszedł czas na odrobinę lokalnego patriotyzmu: dziś chcielibyśmy poświęcić trochę miejsca Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Winiarzy.
Był koniec sierpnia 2021 r. Na Targach Polskich Win i Winnic spotkała się grupa reprezentująca wielkopolskie winnice, która po krótkiej dyskusji podjęła decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Po dopełnieniu formalności, w maju 2022 r. zarejestrowano Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. Założyciele reprezentowali siedem winnic.
Choć Wielkopolska nie przychodzi do głowy jako pierwsza, kiedy myślimy o polskim winie, to ten region ma duże tradycje w jego produkcji. W Poznaniu i okolicach wytwarzano je już w średniowieczu, a o uprawie winnych krzewów świadczą między innymi nazwy poznańskich dzielnic Winogrady i Winiary (niegdyś tzw. osad służebnych, czyli spełniających określone obowiązki wobec miasta). Ostatnie lata to powrót do tradycji winiarskich i dynamiczny rozwój winogrodnictwa w naszym kraju. Mimo to Poznań i okolice na winnej mapie Polski wciąż nie są wystarczająco wyeksponowane. Ustępują miejsca lubuskiemu, dolnośląskiemu, małopolskiemu czy świętokrzyskiemu – województwa te są areną wielu prężnie rozwijanych inicjatyw promujących kulturę winiarską.
Mimo że Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to młody projekt, już teraz widzimy pierwsze efekty. We wrześniu 2022 r. Stowarzyszenie zorganizowało festiwal „Wina Warte Poznania” na poznańskim Rynku Jeżyckim (150 m od siedziby naszej redakcji), który w ciągu jednego weekendu odwiedziło kilka tysięcy osób. Z inspiracji WSW wina z Wielkopolski obecne były na poznańskich jarmarkach bożonarodzeniowych, a wraz z końcem roku otwarto sklep, w którym można kupić butelki ze stowarzyszonych winnic. Sklep mieści się w Poznaniu, przy ul. Libelta 33, w hotelu Libertè i otwarty jest siedem dni w tygodniu, w godzinach 14.00–22.00. Na uwagę zasługuje także I Konwent Winiarzy Wielkopolskich w Poznaniu, który odbył się 20 stycznia br. Było to historyczne wydarzenie, które pozwoliło winiarzom na wymianę wiedzy i doświadczeń.
Stowarzyszenie deklaruje bardzo ambitne plany. Wśród nich jest np. stworzenie wielkopolskiego szlaku winiarskiego, który ma ułatwić rozwój enoturystyki w regionie: winiarze zamierzają udostępniać swe posiadłości na spotkania, konferencje czy eventy, a w dalszej perspektywie – także stworzyć wspólną markę wina. Wartością dodaną będzie też niewątpliwie połączenie tych wysiłków z działaniami okołogastronomicznymi. Pierwsze wydarzenie winno-kulinarne za nami. Na początku marca 2023 r. świętowaliśmy weekend z wielkopolskimi winami, który odbył się w restauracji Concordia Taste w Poznaniu.
Członkowie Stowarzyszenia postawili sobie za cel promowanie Wielkopolski jako regionu, który przywraca swe tradycje winiarskie, propaguje edukację enologiczną oraz wytwarzanie coraz lepszych jakościowo win. Jest o co walczyć, a i rąk do tego nie brak – na koniec 2021 roku w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa było zarejestrowanych ponad 20 winnic z Wielkopolski i wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie systematycznie rosnąć.
Na koniec informacja najważniejsza. W tym roku po raz pierwszy zagości w Poznaniu Konwent Polskich Winiarzy, impreza z wieloletnią tradycją i ogromnym prestiżem. Konwent skierowany jest do osób mających winnice lub planujących w najbliższej przyszłości ich założenie. Organizatorem imprezy będzie właśnie WSW.
Aktywnie kibicujemy wszelkim działaniom Stowarzyszenia, życzymy powodzenia i obiecujemy, że będziemy gorącymi orędownikami wszelkich spraw wielkopolskich winiarzy!