Wielkie święto miłośników wina i kultury w Janowcu
Udostępnij artykuł
7 września na Zamku w Janowcu już po raz trzeci odbędzie się Biało Czerwone Winobranie. Dla uczestników wydarzenia będzie to niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasie i doświadczyć, jak wyglądał zbiór winogron oraz proces tłoczenia moszczu winnego w dawnych czasach. W programie wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji, m.in. spotkania i warsztaty z winiarzami, degustacje kuchni regionalnej, spotkania autorskie, projekcje filmów i koncerty.
– Nasza instytucja od lat pielęgnuje i promuje dziedzictwo kulturowe regionu, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji winiarskich Janowca, sięgających średniowiecza. Biało Czerwone Winobranie to kolejne już spotkanie z historią, kulturą i sztuką winiarską, które przeniesie uczestników w czasy, gdy wino odgrywało kluczową rolę w życiu społecznym i gospodarczym regionu – mówi Marzena Brzezicka, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. Oddziału Zamek w Janowcu.
Największą atrakcją imprezy będzie niewątpliwie tradycyjny zbiór winogron na tarasowych zboczach historycznej winnicy pod zamkiem. Uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądał dawny proces zbierania winogron do koszy, a następnie uczestniczyć w tłoczeniu moszczu winnego na zamkowym dziedzińcu.
Podczas Winobrania goście będą mogli wziąć udział w spotkaniach z winiarzami, historykami winiarstwa i enologami. Spotkania z ekspertami będą okazją do zgłębienia wiedzy na temat win i ich produkcji. Na zamkowym dziedzińcu staną stoiska lokalnych winnic oraz te ze specjałami kuchni janowieckiej. Sommelier Piotr Dyjak poprowadzi warsztaty o tematyce „Janowiecki street-food i wino – nietuzinkowe połączenie“. Uczestnicy dowiedzą się, jak łączyć regionalne dania z winami produkowanymi w regionie oraz poznają unikalne aspekty lokalnej gastronomii i winiarstwa.
– Podczas tych warsztatów pokażemy unikatową kolekcję kielichów ręcznie zdobionych 18-karatowym złotem marki Bohemia z lat 60-tych. Dodatkowo, zaprezentujemy 200-letni, posrebrzany zestaw pochodzący z francuskiego zamku, który obejmuje dwa kielichy oraz ozdobny pojemnik na butelkę wina, misternie zdobiony motywem winorośli. Cały zestaw to prawdziwy unikat. Dla pełni doznań, wino podczas warsztatów będzie serwowane z oryginalnych, ponad 100-letnich karafek, które od lat służyły właśnie do tego celu – opowiada dyrektor Brzezicka.
Na wystawie w “Galerii w Bramie” zaprezentowane zostaną historyczne narzędzia winiarskie, unikatowe dokumenty związane z historią winiarstwa oraz certyfikaty potwierdzające istnienie rzadkich, zachowanych jedynie w Janowcu odmian winorośli. Winobranie będzie również okazją do promocji książki profesora Wojciecha Włodarczyka „Winnica, historia miejsca Winnica zamkowa w Janowcu nad Wisłą”. W trakcie spotkania z autorem będzie można zdobyć jego autograf na specjalnych, limitowanych egzemplarzach książki oraz uczestniczyć w oprowadzaniu po zamkowej winnicy. Winobranie uświetnią także koncerty Julii Statecznej oraz Dominiki Wiejak na zamkowym dziedzińcu. Na zakończenie imprezy zagra zespół Swingin’ Train, trio wykonujące muzykę swingową i jazzową.
Organizatorzy pokażą również filmy z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, m.in. reportaż „Inwentarz” w reżyserii Tadeusza Pałki z uroczystości przekazania zamku w Janowcu nad Wisłą przez jego ostatniego prywatnego właściciela, Leona Kozłowskiego przedstawicielom Muzeum Nadwiślańskiego czy film dokumentalny z 1954 r. „Kazimierz – miasto polskiego renesansu” będący podróżą po architektonicznym dziedzictwie miasteczka.
***
III Białe Czerwone Winobranie na Zamku w Janowcu
7 września 2024 | 13:00-22:00
Zamek w Janowcu, Oddział MNKD
Bilety
normalny 20 zł
ulgowy 15 zł
normalny z Kartą Dużej Rodziny 18 zł
ulgowy z Kartą Dużej Rodziny 13,5 zł
rodzinny 55 zł
Szczegółowe informacje na stronie: www.bialeczerwonewinobranie.pl