Single Vineyard Summit 2023 – zmiany i nowości
Udostępnij artykuł
Pierwszy tydzień września, pałac Graffenegg – to tam odbywa się Single Vineyard Summit – spotkanie osób profesjonalnie zajmujących się winem (głównie dziennikarzy i sommelierów), w trakcie którego degustowane i oceniane są wina z winnic wyróżnionych przez ÖTW* oraz producentów z Burgenlandu (Eisenbergu i Leithabergu) i STK. Ostatni dzień Single Vineyard Summit to degustacja w win od winiarzy należących do Vinea Wachau, która ma miejsce w zamku w Durnstein.
Single Vineyard Summit nie jest konkursem winiarskim. Punkty przyznawane poszczególnym winom (a w czasie całego wydarzenia jest ich około 500) są istotną częścią klasyfikacji, którą opracowała ÖTW.
Klasyfikacja – mająca na celu wyróżnienie najlepszych – nie tylko pod względem jakości, ale także rozpoznawalności winnic, jest procesem pracochłonnym i długotrwałym. Uwzględnia nie tylko wyniki analizy naukowej, ale także znaczenie historyczne winnicy, ocenę rozpoznawalności i dostępności wina na rynku oraz ocenę jakości win. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich czynników umożliwia wybranie najlepszych winnic – Erste Lage. Najlepsze 5% z Erste Lage będzie klasyfikowane w przyszłości jako Grosse Lage.
Przez lata takiej klasyfikacji podlegały najbardziej rozpoznawalne winnice, należące do winiarzy tworzących elitarną (skupiającą obecnie 77 producentów) grupę Österreichische Traditionsweingüter. Celem ÖTW było rozszerzenie tej klasyfikacji – tak aby wyróżnianie Erste Lage i Grosse Lage obejmowało całą Austrię, a nie jedynie niektórych producentów.
Rozmowy o przeprowadzeniu klasyfikacji winnic w całym kraj rozpoczęły się 10 lat temu. Dotychczas klasyfikacja win austriackich obejmowała pochodzenie regionalne (gebeitswein – określające, z którego spośród 18 regionów Austrii pochodzi dane wino), gminne (ortswein– przyporządkowujące wino jednej z 900 gmin). Niektórzy winiarze wskazywali też, że wino pochodzi z jednej winnicy (rideswein). Liczba pojedynczych winnic (nazywanych ried lub lage) sięga jednak 4300. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę, klasyfikacja pozwalająca na wyróżnienie najlepszych, najbardziej rozpoznawalnych winnic, jest bardzo potrzebna.
ÖTW opracowało podstawy tej klasyfikacji – do organizacji należą obecnie winiarze z Kamptal, Kremstal, Traisental, Wagram, Wiednia, Carnuntum, a także (od tego roku) Thermenregionu. Przeprowadzenie jej w skali całego kraju będzie wymagało z pewnością dodatkowych lat pracy. W czasie spotkania prasowego przewodniczący ÖTW – Michael Moosbrugger, mówił, że ujednolicenie klasyfikacji – która różniła się między poszczególnymi regionami kraju – zajmie nawet 10 do 20 lat. Potrzebne będzie wybranie czynników, które będą mogły różnić się pomiędzy poszczególnymi regionami oraz określenie tych, które będą takie same we wszystkich regionach Austrii.
Pierwszych efektów będzie można oczekiwać już od 2025 lub 2026 roku. Klasyfikacja krajowa będzie powoli zastępowała ÖTW (na etykiecie będzie widoczne przez brak stosowanego dotychczas oznaczenia “ÖTW” takiego jak jest np w nazwie “ Bründlmayer Riesling Ried Heiligenstein Erste Lage ÖTW”).
Co ciekawe, ponieważ podczas klasyfikacji branych jest pod uwagę wiele różnych czynników, część z nich może uwzględniać zmienność czynników wpływających na jakość winnic. Przykładowo – zmiana klimatu może sprawić, że siedliska, które obecnie uważane są bardzo dobre, za 10 czy 20 lat nie będą już cieszyć się takim uznaniem – zyskają natomiast winnice chłodniejsze, obecnie niżej oceniane.
Nowości w ÖTW
Informacja o rozszerzeniu klasyfikacji była, ważną, ale nie jedyną nowością przedstawioną w czasie tegorocznego Single Vineyard Summit. Kolejną było dołączenie do ÖTW producentów z Thermenregionu. Nazwa regionu jest łatwa do rozszyfrowania – Thermenregion to region źródeł termalnych. Dużo mniej skojarzeń mogą przynosić na myśl nazwy lokalnych, białych odmian. Rotgipfler, zierfandler są niemal niespotykane poza Thermenregionem. W lokalnych winnicach uprawiane są też czerwone odmiany – st. laurent i pinot noir.
Winnice Thermenregionu różnią się znacznie pod względem gleby. W parcelach leżących na obrzeżu Kotliny Wiedeńskiej dominują piaski, żwiry, piaskowce, zlepieńce i… brekcje. Te ostatnie powstały ze skał i fliszu z Alp Wapiennych. który naniosły rzeki. Znajdują się też tu skamieniałości – muszle, ślimaki czy koralowce. Dalej od basenu gleba w winnicach staje się gliniasta, żwirowa, często zawiera też dużo wapieni. Winnice zlokalizowane po drugiej stronie Kotliny Wiedeńskiej leżą natomiast na glebie bogatej w krystaliczne łupki.
Obecnie do ÖTW należy 9 producentów z regionu, a 2022 był pierwszym rocznikiem win ÖTW z Thermenregionu.
Weingut Stadlmann Zierfandler 2022 Ried Tagelsteiner 1ÖTW
Weingut Stadlmann Rotgipfler 2022 Ried Igeln 1ÖTW
Producenci, należący do ÖTW od dłuższego czasu, zaprezentowali wina głównie z 2022 r., a w przypadku czerwonych, dojrzewających w beczce – z 2020 r., ale także z 2017 i 2015 roku.
2022 był rocznikiem, który – do czasu zbiorów – nie sprawiał wielu problemów w winnicy. Dojrzewaniu sprzyjały suchy kwiecień, odpowiednia ilość deszczu i dużo słonecznych dni. Winogrona osiągnęły dojrzałość ponad tydzień wcześniej niż w 2021 r., a czas zbioru – ze względu na zmienne warunki pogodowe – były niełatwy dla winogrodników. 2022 to rocznik win miększych, często bardziej rozłożystych, o trochę mniej wyraźnej kwasowości niż 2021.
Poniżej przeczytacie winorecenzje kilku wybranych spośród najlepszych win degustowanych w czasie Single Vineyard Summit:
Stadt Krems Riesling 2022 Ried Grillenparz 1ÖTW
Weingut Salomon Undhof Riesling 2022 Ried Steiner Kögl 1ÖTW
Weingut Mayer am Pfarrplatz, Wiener Gemischter Satz 2022 Ried Preussen 1ÖTW
Weingut Christ Wiener Gemischter Satz 2022 Ried Wiesthalen 1ÖTW
Weinviertel – różnorodność grunera
W przyszłym roku w ślady Thermenregionu podąży Weinviertel. Graniczący z Czechami Weinviertel nie cieszy się obecnie taką renomą, jak Carnuntum czy Wachau. Warto wiedzieć, że nie zawsze tak było – w XIX wieku wina z Weinviertel były uznawane za lepsze niż chociażby wina z Wachau. Współczesny Weinvierel jest tożsamy z gruner veltlinerem. Ten z Weinviertel często jest pity jako wino młode. Zielone jabłko, mineralność, soczystość, limonkowa skórka i pieprzne aromaty – to wszystko odnaleźć można w młodym grunerze z Weinviertel. O dwóch świeżutkich grunerach prezentowanych przez winiarzy z Weinviertel przeczytajcie klikając w linki poniżej:
Weingut Taubenschuss Grüner Veltliner 2021 Ried Hermannschachern
Ebner-Ebenauer Grüner Veltliner 2021 Ried Hermannschachern
W tym roku, 14 producentów dołączających do ÖTW zaprezentowało wina ze starszych roczników i różnych winnic. Gruner z Weingut Hoffkelerei Liechtenstein z 1992 roku okazał się winem pełnym aromatu suszonej moreli i ziół, z mirabelkową kwasowością, tytoniowo-ziołową nutą i maślaną miękkością. 10-letni gruner z Weingut Setzer jest winem dobrze zbudowanym i skoncentrowanym, ale nie ciężkim, pełnym aromatów suszonej moreli i skórki pomarańczy, nie brakuje mu też – co typowe dla grunera – pieprznej pikantności.
Po degustacji starszych (nawet 20 letnich) win z tego regionu, mam nadzieję, że dołączenie Weinviertel do ÖTW pomoże zdefiniować Weinviertel jako region warty poznania i docenienia.
Styria – równowaga i potoczystość
Winiarze z istniejącej od 1986 roku, skupiającej 11 producentów, grupy STK (niem. Steirische Klassik-Winzer, ang. Styrian Classic Winegrowers) zaprezentowali wina z rocznika 2021 i wcześniejszych (2020 i 2019). 2021 był w Styrii rocznikiem bardzo niskich zbiorów (spowodowanych bardzo suchą zimą i wiosną), ale doskonała pogoda we wrześniu sprawiła, że owoce, które udało się zebrać, dały wina o bardzo dobrej równowadze.
Hannes Sabathi Chardonnay 2021 Ried Jägerberg 1STK
Gross Sauvignon Blanc 2019 Ried Nussberg GSTK
Burgenland – pełnia świeżości
2020 z którego pochodziło większość prezentowanych win czerwonych był rocznikiem o bardzo zmiennej pogodzie i dużych różnicach pomiędzy regionami. Ciepły i deszczowy wrzesień, a także – w niektórych regionach – grad, sprawiły, że 2020 był wymagający dla winiarzy w wielu regionach. Miejscem, które zostało mniej dotknięte przez wrześniowe załamanie pogody był Burgenland – dla którego 2020 okazał się jednym z bardziej sprzyjających roczników.
Krutzler Blaufränkisch Eisenberg DAC Reserve Ried Weinberg 2020
Thom Wachter Blaufränkisch Eisenberg DAC Reserve Ried Saybritz 2020
2022 w Wachau
Winiarze z Vinea Wachau (więcej o nich przeczytajcie tu) zaprezentowali wina głównie z niełatwego rocznika 2022. Ciepły i wilgotny czerwiec stworzył dobre warunki dla mączniaka, który dotknął głównie krzewy grüner veltlinera, a sierpniowa susza zniszczyła część owoców dojrzewających na tarasowych, nienawadnianych winnicach. Deszczowy październik sprzyjał natomiast rozwojowi szlachetnej pleśni, zebranie winogron wymagało więc sporej
Weingut Knoll Riesling 2022 Ried Kellerberg
Weingut Holzapfel Grüner Veltliner 2022 Ried Kollmitz
Weingut Prager Grüner Veltliner 2022 Ried Zwerithaler Kammergut