Przygodę z winem zaczęła od kursu WSET 3 w 2015 roku. O winie pisze na swoim blogu i instagramie (enowersytet), a także w mediach - także zagranicznych. Spotyka ludzi wina nie tylko w Warszawie, gdzie mieszka, ale także podróżując po Europie. Jej ulubione kierunki winiarskie to Austria, Słowenia i Grecja. Obecnie uczy się do WSET Diploma w Londynie.
Single Vineyard Summit – wydarzenie odbywające się do roku w Grafenegg w Austri jest jednym z najlepszych sposobów by sprawdzić w jakim kierunku podąża tutejsze winiarstwo. W czasie Single Vineyard…
Kuchnia polska i lato? Chłodnik, pierogi z wiśniami, młode ziemniaki z koperkiem i jajkiem sadzonym, no i jagodzianki. Wino i lato? Białe lub różowe, lekkie, orzeźwiające, być może musujące. Najczęściej – niewymagające towarzystwa jedzenia. G…
Pierwszy tydzień września, pałac Graffenegg - to tam odbywa się Single Vineyard Summit - spotkanie osób profesjonalnie zajmujących się winem (głównie dziennikarzy i sommelierów), w trakcie którego degustowane i oceniane…
Zierfandler to szczep pochodzący od Roter Veltlinera i nieznanego drugiego szczepu – prawdopodobnie spokrewnionego z Traminerem. Wino pachnie początkowo drożdżami i morelami, po chwili pojawia się też chrupka gruszka i…
Mamy tu wszystko, co w młodym grünerze znaleźć się powinno. Jest więc i zielone jabłko i – zarówno w warstwie aromatu, jak i smaku – limonkowa skórka. Jest też trochę…
Średnia (+) intensywność aromatyczna. Malina i dużo czerwonych i leśnych owoców. Średnia (+) kwasowość, soczystość, pieprzno-pikantne nuty i dobrze wyczuwalne, powolutku wintegrowujące się w wino. Typowy, bardzo dobry Blaufränkisch.
Wino jest delikatne i dobrze zbalansowane. Aromaty białych kwiatów przeplatają się tu z nutą chrupkiej gruszki i białej śliwki. Średnia kwasowość i odpowiednia koncentracja.
Riesling Steiner Kögl powstaje z owoców najstarszych (ponad 70-letnich) krzewów. Wino jest słone i długie, napięte. Pod mineralna warstwą odnajdziecie morelę i białą śliwkę. Nie brak też pikantności. Konteplacyjne.
Woskowe aromaty przeplatają się z ziołową, anyżkową nutą i aromatem dojrzałej, słodkiej brzoskwini. Nie brakuje mu pikantności i nie dominującej, ale dobrze wyczuwalnej kwasowości. Potoczyste i jednocześnie gęste, skoncentrowane.