Rumunia: cały bukiet smaków
Udostępnij artykuł
To kraj, który ma wyśmienite warunki do uprawy różnych winnych szczepów. Jedni producenci preferują te międzynarodowe, inni autochtoniczne. Winnica Cramele Recaş wykorzystuje i te, i te. Dziś jednak porozmawiamy o tych drugich.
Każdy miłośnik win białych powinien spróbować szczepu fetească regală, który pochodzi z terenów dzisiejszych Mołdawii i Rumunii. Odmiana charakteryzuje się przede wszystkim pełnym bukietem owoców pestkowych oraz białych kwiatów.
Wina z tej odmiany świetne są jako młode, dlatego też sprawdzają się jako aperitif. Na profesjonalnych degustacjach też serwuje się je jako pierwsze. Przed podaniem wino należy dobrze schłodzić. Fetească regală doskonale komponuje się z daniami rybnymi, drobiowymi, a także deserami. Znakomicie pasują do niej również pikantne potrawy, czerwone mięso, dziczyzna oraz różnego rodzaju sery.
Miłośnicy win czerwonych nie powinni też przejść obojętnie obok odmiany fetească neagră, która pochodzi z tego samego obszaru, co jej poprzedniczka. Daje wino o barwie ciemnego rubinu, które raczy nas nutami porzeczek, jeżyn i czekolady. W ustach jest pełne, ekstraktywne, z długim posmakiem dojrzałych wiśni i truskawek.
Powinno być serwowane w temperaturze 16–18°C. Polecane jest jako aperitif, idealnie komponuje się z bakaliami, wszelkiego rodzaju ciastami oraz owocami. Ponadto fetească neagră odnajduje się w kuchni włoskiej – znakomicie podkreśla smak pizzy czy też makaronów.
Rumuńskim szczepem, który każdy powinien poznać, jest biała fetească albă. Odmiana ta daje wina wytrawne, charakteryzujące się harmonijną strukturą podkreśloną przez subtelną kwasowość. Zwykle mają doskonale orzeźwiający i zbalansowany smak; ich wyróżniającą cechą jest delikatny słomkowy kolor. Fetească albă stosowana jest również do produkcji win musujących, które utrzymane są w delikatnie owocowych i kwiatowych klimatach. Wino szczególnie polecane z owocami morza oraz drobiem.
Băbească neagră to rumuńsko-mołdawska odmiana czerwonych winogron, uważana za bardzo starą. Lokalnie używana jest głównie do wyrobu lekkich, prostych win stołowych i kupaży. Dojrzewa późno i potrafi wytrzymać srogi mróz do -18°C. Daje trunek o rubinowej barwie. Powstałe wino jest średnio skoncentrowane i świeże – często ma „pierwotny” aromat dojrzałych winogron.
Jedną z nowszych krzyżówek, powstałych ze skrzyżowania autochtonicznej odmiany negru vartos i gruzińskiego saperavi, jest zarejestrowana w 1993 roku negru de drăgășani. Szczep charakteryzuje się zwykle aromatami czarnych owoców jagodowych dopełnionych nutami czekoladowymi. Smak wina można opisać jako pełny, mocny i zrównoważony, z okrągłymi taninami, owocowymi nutami i trwałym finiszem. Negru de drăgășani jest dobrym generatorem cukru – zawartość alkoholu w winie często przekracza 14%. Ta odmiana stanowi świetną alternatywę dla miłośników malbeca. Wino najlepiej podawać w temperaturze 15°C. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi. Dobrze dojrzewa w butelkach – można spokojnie odłożyć je na 3–4 lata, uzyskując w ten sposób bardziej aksamitną strukturę i złożony bukiet.