Rkatsiteli
Udostępnij artykuł
IMIĘ | rkatsiteli
ZNANY TEŻ JAKO | rkaciteli
KOLOR | biały
POCHODZENIE | kaukaskie, najpewniej gruzińskie
WYSTĘPOWANIE | Gruzja i okolice – Mołdawia, Armenia, Bułgaria, Rumunia, Ukraina. Dalsze migracje (w niewielkim stopniu) – USA, Australia
POLECANE REGIONY | Tsinandali, Gurjaani, Tibaani, Napareuli, Kardenakhi (wina wzmacniane)
Skąd?
To on rządzi białą Gruzją – jest najpowszechniejszym szczepem tego koloru, stanowiącym prawie połowę wszystkich białych nasadzeń. Robi się z niego większość wytrawnych gruzińskich bieli, na czele z tymi codziennymi, o dobrej relacji jakości do ceny. To nie jest jednak wszystko, na co stać rkatsiteli – w zdolnych rękach pomysłowego winiarza naprawdę potrafi zaskoczyć.
Podobnie jak saperavi – z Kaukazu, a precyzyjniej (wedle wszelkiego prawdopodobieństwa) – z Gruzji właśnie, czyli kolebki nie tylko rkatsiteli, ale światowego winiarstwa w ogóle. To bardzo stara odmiana, jedna z najstarszych znanych człowiekowi.
Gdzie?
Gruzińskie szczepy mają zwykle wspólną politykę mieszkaniową – dobrze urządziły się w swej ojczyźnie (niechętnie przyjmując imigrantów), troszkę ich ciągnie do wycieczek po sąsiedzku (Armenia, Mołdawia, Bułgaria, Rosja, Ukraina, Rumunia), czasami mały wypad za ocean (USA, Australia) i tyle. Żadne wina z rkatsiteli, poza gruzińskimi, nie przebiły się jednak do winnego mainstreamu.
Jak?
Charakterystycznymi cechami odmiany są wysoka kwasowość, średnie ciało i ponadprzeciętny poziom potencjalnego alkoholu. Nie jest specjalnie aromatyczna – ma raczej zachowawcze aromaty jabłka, gruszki, cytrusów czy pigwy, z akcentami kwiatów, ziół. Zdecydowana większość rkatsiteli na rynku to średniej wagi i intensywności białe wina wytrawne. Nie wszystkie jednak – istnieją bowiem naprawdę odjechane okazy rkatsiteli – nasz bohater korzysta ze zjawiska „moda wraca” i pokazuje hipsterom, jak się robi wina pomarańczowe, mając w tym kilkutysiącletnie doświadczenie (bo tak właśnie powstawały wina w Gruzji dawno przed Chrystusem). Rkatsiteli, po kontakcie ze skórkami i glinianą amforą kwewri nabiera cech niezwykłych – aromatów przejrzałych i suszonych owoców, ziół, naparu herbacianego czy miodu. Dostaje też dawkę wyczuwalnych tanin. Z rkatsiteli robi się też wzmacniane wino kardenakhi.
Z czym to pić?
Wytrawne białe rkatsiteli to dobra ilustracja klasycznych połączeń dla bieli o wysokiej kwasowości – ryby, owoce morza, sałaty, młode sery. Nie ma intensywnego aromatu, ale ma dość solidną budowę, więc może być parowane z podobnymi daniami – o mocnej strukturze, jednak bez szaleństw aromatycznych – sugeruję bardziej kuchnię śródziemnomorską niż azjatycką. Rkatsiteli na pomarańczowo to jednak zupełnie inna historia – tu możemy dać mu do pary solidniej doprawione dania.