"Drodzy Państwo, dobre wino to tylko z prawdziwym korkiem! Na zakrętkę to są oranżady albo jakieś podejrzane zajzajery! Wino z kartonu? Sort najgorszy! W Jarocinie w '83 lepsze rzeczy żeśmy pili". Tak może powiedzieć tylko ignorant, który od dwudziestu lat nie wychodził z piwnicy. Zapraszamy na kolejny mini wykład Iwo Świerblewskiego z cyklu Akademia Wina,…

IMIĘ | saperavi ZNANY TEŻ JAKO | kleinberiger, nerki khagog,saparavi KOLOR | czerwony (i to podwójnie) POCHODZENIE | kaukaskie, najpewniej gruzińskie WYSTĘPOWANIE | Gruzja i okolice – Mołdawia, Armenia,Uzbekistan, Ukraina. Dalsze migracje (w niewielkim stopniu) – USA, Australia POLECANE REGIONY | saperavi na wytrawnie: Mukuzani, Saperavi Kashmi, Kvareli, Napareuli; saperavi…

IMIĘ | rkatsiteli ZNANY TEŻ JAKO | rkaciteli KOLOR | biały POCHODZENIE | kaukaskie, najpewniej gruzińskie WYSTĘPOWANIE | Gruzja i okolice – Mołdawia, Armenia, Bułgaria , Rumunia, Ukraina. Dalsze migracje (w niewielkim stopniu) – USA, Australia POLECANE REGIONY | Tsinandali, Gurjaani, Tibaani, Napareuli, Kardenakhi (wina wzmacniane)
Skąd? …

Gruzja to kraj sprzeczności. Jak to? Nie lękajcie się: już wyjaśniam, o co mi chodzi. Nie bójcie się również, że nie będzie niczego o winie. Będzie – i to sporo.
No więc, co z tymi sprzecznościami? Tylko spójrzcie! Po pierwsze: Gruzja to kraj niby odległy geograficznie, ale jednocześnie jakże nam bliski – wzbudza bezdyskusyjną,…

Kwewri (qvevri, kvevri) jest symbolem winiarskiej Gruzji. Jest także wielkim, glinianym jajem. O ile bycie wielkim glinianym jajem oczywiście samo w sobie jest interesujące, o tyle jednak nie wystarczy, by być emblematem przemysłu winnego całego kraju. Liczy się też historia, tradycja i to, co to jajo robi z winem.
A robi rzeczy naprawdę…
Zdecydowana większość produkowanego wina jest konsumowana bardzo krótko po trafieniu do butelki. Unikanie wysokich temperatur czy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne wystarczają jako zalecenia odnośnie do krótkoterminowego przechowywania wina. Co jednak, gdy chcielibyśmy dłużej przechowywać co lepsze butelki?

W tym numerze, tak jak i w poprzednim, też spróbujemy połączyć przyjemne z pożytecznym – nacieszyć oko ładnymi butelkami, a przy okazji pogrubić portfel.
W obecnych czasach należy chronić swój kapitał przed galopującą inflacją, najlepiej za pomocą bezpiecznych, fizycznych aktywów, przynoszących stabilną stopę zwrotu w średnim i długim horyzoncie czasowym. Whisky, na pierwszy…

Kraj z jednej strony znajomy – wina stamtąd są powszechnie obecne na sklepowych półkach, i to we wszystkich kategoriach cenowych i jakościowych. Z drugiej strony – dość obcy – na etykietach nie znajdziemy bowiem dobrze znanych chardonnay czy cabernetów, pełno tam za to lokalnych szczepów o …

imię: touriga nacional znany też jako: mortágua, preto de mortágua, azal espanhol, czy też (po prostu) touriga kolor: czerwony pochodzenie: północna Portugalia występowanie: domator z małymi odstępstwami: Portugalia (>90% nasadzeń), RPA, USA, Australia polecane apelacje: Douro, Dão, Alentejo
Nie możesz przejść obojętnie obok tego szczepu, jeśli zwiesz się fanem…

Imię: alvarinho Znany też jako: albariño, albarina,azal blanco Kolor: biały Pochodzenie: północna Portugalia/ /północno-zachodnia Hiszpania (Galicia) Występowanie: Półwysep Iberyjski
Nie jest ani najbardziej znanym, ani najpopularniejszym, ani najczęściej uprawianym białym szczepem Półwyspu Iberyjskiego, ale chyba żaden tak jak alvarinho nie przedziera się w ostatnich latach na salony, w…