Panel: Izrael na czerwono
Udostępnij artykuł
Winiarska atrakcyjność Izraela i dobre postrzeganie tamtejszych win mają kilka źródeł. Warunki klimatyczne – typowe dla południowych regionów śródziemnomorskich i podział roku na de facto dwie pory (długie, suche lato i krótka, deszczowa zima), pomagają w produkcji win o intensywnym charakterze, skoncentrowanych i mocno zbudowanych, jednak przy tym takich, którym nierzadko nie brakuje świeżości i dobrej kwasowości (pochodna dużej dobowej amplitudy temperatur). Z kolei różnorodność gleb czyni z Izraela dobry poligon do nasadzeń odmian zarówno globalnych, jak i lokalnych (w sensie: śródziemnomorskich), sprowadzanych choćby z Włoch czy Hiszpanii. Dodatkowej, warunkowanej już bardziej kulturowo, wartości przydaje wielu tamtejszym winom certyfikat koszerności, co oczywiście ma swoje znaczenie jako element promocji, podkreślający ich „czystość” i „zdrowy charakter”, każdorazowo przypieczętowany własnoręcznym podpisem „uczonego w Piśmie” rabina. Dodajmy do tego jeszcze element historyczno-biblijny, uosabiany przez regularne odniesienia do wina w księgach Starego i Nowego Testamentu – a zrozumiemy, dlaczego wina izraelskie cieszą się pewnym specyficznym rodzajem szacunku, za którym jednak nie zawsze podąża spodziewana jakość.
Oczywiście poziom powstających tam win reprezentujących określoną stylistykę jest ogólnie w porządku. Chodzi bardziej o to – i jest to uwaga już w kontekście odbytej przez nas degustacji – że winom (na ogół dobrym, mieszczącym się przedziale ocen od 6,0 do 7,2 pkt), które trafiły na redakcyjny stół, brakowało nieco indywidualności i polotu. Zbyt mało mówiły nam one o charakterze miejsca, w którym powstawały, zbyt często natomiast reprezentowały szablon win uniwersalnych, anonimowych – zasadniczo trudny do zakwestionowania w kontekście ogólnej poprawności całej degustowanej przez nas partii. Do myślenia powinien dać jednak fakt, iż w finale prestiżowego konkursu DWWA, organizowanego przez brytyjski magazyn „Decanter”, wina izraelskie zdobyły zaledwie pięć złotych medali (i były to tylko wina czerwone), podczas gdy Gruzja mogła poszczycić się ośmioma złotymi medalami i dwoma platynowymi, stojąca zaś dotąd na uboczu Serbia zdobyła również pięć medali złotych, ale oprócz tego jedno z najważniejszych wyróżnień – „Best in Show”. Najwyraźniej izraelscy winiarze muszą się wziąć do solidnej roboty, jeśli nie chcą utknąć w swej – być może wygodnej, jednak mało prestiżowej – niszy producenta win „dla wszystkich i dla nikogo”. Dla podtrzymania wizerunku biblijna otoczka może już bowiem nie wystarczyć.
Izraelskie czerwienie degustowali: Maciej Sokołowski, Adam Tomczak, Marcin Krzystolik, Jacek Kulza, Maciej Moszyński, Maciej Katarzyński i Tomasz Szmajter.
Cabernet Sauvignon Teva 2021
Binyamina Winery
Izrael
Importer: Wina Wulkaniczne
Cena: 37 zł
Dobrze zbudowany nos oparty na ciemnych owocach, dżemie jagodowym i słodkiej papryce. Kwasowość dobrze zakomponowana – choć taniny mogłyby być nieco intensywniejsze. Szkoda, bo całościowo wino prezentuje się bardzo atrakcyjnie, nawet z nutą pewnego indywidualizmu. Cassis, jagodowa jogobella plus zielony pieprz i eukaliptus. Nie ma tu przytłaczającej dżemowatości. Taniczno-kwasowy finisz z pikantnym odcieniem. Najlepsze wino panelu – wyróżnienie zdecydowanie zasłużone.
Barkan Classic Merlot Argaman 2018
Barkan Wine Cellars
Izrael
Szczepy: merlot 50%, argaman 50%
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 53 zł
Sporo ciemnego, przetworzonego owocu, uzupełnionego o nutę czekolady – plus malinowa galaretka. Szczypta korzennych przypraw nadaje całości pewną finezję. Całość świetnie poukładana. Średnio mocna, dobrze zrównoważona struktura, oparta na dobrym poziomie intensywności i na integracji alkoholu. Warto dać temu winu chwilę oddechu na pełną ekspozycję wszystkich walorów.
Gamla Syrah 2020
Golan Heights Winery
Galilea, Izrael
Importer: Dom Wina
Cena: 131 zł
Sporo tu wędzonych śliwek, tanin, czekolady, pieprzu i dobrze zaakcentowanej kwasowości. Całość pozostaje w dobrej równowadze i proporcjach. Alkohol nie wystaje. Wino bardzo konkretne, prawdopodobnie znajdujące się w swoim najlepszym momencie. Jego intensywność – a miejscami nadekspresywność – może skłaniać do znalezienia mu jakiegoś dobrego pairingu (np. jagnięciny grillowanej na modłę bliskowschodnią).
Yarden Cabernet Sauvignon 2020
Golan Heights Winery
Wzgórza Golan, Izrael
Importer: Dom Wina
Cena: 239 zł
Pierwsze skojarzenia: Sycylia, nero di troia, primitivo… Klasyczna, mocno beczkowa, intensywna czerwień, z nieco jeszcze schowanym nosem. Po chwili dostrzegamy w niej także marcepan, mokkę, zioła i ciemne owoce. Wino pełne w ustach, z wyczuwalnym owocem i wanilią. Do tego zioła i nienachalna kwasowość. Ten cabernet może się podobać, widać i czuć, że jego twórca miał pomysł. Zbyt hojne użycie beczki obniża jednak ocenę o parę dziesiątych punktu.
Jerusalem Hills – Cabernet – Shiraz 2021
Jerusalem Winery
Judea, Izrael
Szczepy: cabernet sauvignon 65%, shiraz 35%
Importer: Wina Wulkaniczne
Cena: 65 zł
Wino rześkie, świeższe – a może po prostu młodsze niż wiele innych na tym panelu, również jedno z nielicznych nieprzegotowanych. Śliwka, czarna porzeczka, pieprz. Ponadto dzika, młodzieńcza tanina i nieprzesadzona kwasowość o naturalistycznej proweniencji. Po lekkim zakręceniu kieliszkiem wychodzą na wierzch również nuty rustykalno-stajenne, aczkolwiek w rozsądnej proporcji, dobrze dogadując się ze wspomnianą rześkością.
Segal’s Ben Ami Merlot 2019
Barkan Wine Cellars
Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 39 zł
Barwa klasycznie czerwona – intensywna, ale niekłująca w oczy. Wino dość prosto zbudowane, lecz na swój sposób kompletne i zachęcające do połączenia z dobrą przekąską. Zintegrowane, o na ogół spójnej fakturze, choć owocowy charakter – czereśnia, wiśnia, dżem – woła o odrobinę intensywniejszą kwasowość. Tanina nie uderza agresywnym, wyrazistym charakterem i w sumie całościowy profil wina jest satysfakcjonujący.
Barkan Reserve Merlot 2016
Barkan Wine Cellars
Północna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 91 zł
Miękka, wręcz pluszowa struktura wina – jego mała taniczność może wskazywać jednak na początek procesu schodzenia ze szczytowej fazy. Owoc i udanie dźwigająca konstrukcję kwasowość są wciąż obecne, przywodząc na myśl skojarzenia z mniej znanymi apelacjami bordoskimi. Kompozycja smakowa gdzieś pomiędzy jagodą a bakłażanem, papryką a porzeczką. Mało eleganckie akcenty goryczkowe w końcówce.
Segal’s Special Reserve Merlot 2019
Barkan Wine Cellars
Górna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 91 zł
Eleganckie, a zarazem nobliwe. Rustykalność ocierająca się o lekkie akcenty stajenne. Na szczęście jest przetworzony owoc, są też nuty kawowe. W soczystych ustach dobrze zintegrowana kwasowość. Echo brykietu i przypalonych śliwek. Niezła intensywność i wyrazistość. Gładka tanina i średniodługi finisz. Całość broni się przyzwoitą równowagą.
Barkan Superieur Cabernet Sauvignon 2020
Barkan Wine Cellars
Górna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 268 zł
Gęsty, powidłowy (śliwka z czereśnią) nos. Kawa z popiołem i oczywista obecność beczki – dobrze jednak zakomponowanej. Podobnie usta, choć nieco lżejsze i uzupełnione o atrakcyjną kwasowość oraz ciało. Owocową strukturę wzbogacają nuty kardamonu i lukrecji. Długi i wyrazisty finisz, z zauważalną obecnością alkoholu. Komercja w eleganckiej odsłonie.
Yarden Merlot 2019
Golan Heights Winery
Wzgórza Golan, Izrael
Importer: Dom Wina
Cena: 208 zł
Nos atakuje wysokim poziomem alkoholu. Dużo pikantności, likierowego owocu i beczki. „Wino zamiast deseru”. Czekolada, mokka, marcepan, wanilia. Struktura całości wydaje się jednak złożona i prawidłowa. Mimo „międzynarodowego” charakteru i małej agresywności (przy sporej intensywności) w ustach, wino pije się z przyjemnością. Dobre połączenie z pasztetem i serem typu Bursztyn.
Barkan Platinum Cabernet Sauvignon 2021
Barkan Wine Cellars
Górna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 239 zł
W nosie dojrzałość i przetworzony (ale w pozytywnym sensie) owoc. Wino cechuje się pewną finezyjnością i dobrą budową. Jak najbardziej poprawna robota winiarza. Są taniny, nie brak tu rozsądnych, nieprzeładowanych odniesień beczkowych. W ustach wyczuwalny sos śliwkowy i jasna czekolada, przy lekkim niedostatku świeżego owocu i soczystości. Całościowo balans jednak wciąż zachowany.
Barkan Special Reserve Cabernet Sauvignon 2017
Barkan Wine Cellars
Górna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 91 zł
Wydaje się, że wszystko w tym winie jest „osobno” – zarówno kwasowość, tanina, jak i owoc. W tej ostatniej warstwie można z kolei wyodrębnić czarną porzeczkę, śliwkę, truskawkę. Szkoda, że winiarz nie zadbał o integrację i nadanie całości jakiejś struktury. Jest tu wszystko, ale z trudem łączące się w harmonijną całość.
Gamla Sangiovese 2020
Golan Heights Winery
Wzgórza Golan, Izrael
Importer: Dom Wina
Cena: 130 zł
Wino środka o charakterze „instant” – poukładane, lekko owocowe, z mięsistą, słodką wiśnią. Całościowo nieźle skomponowane; znowu atrakcyjna pozycja dla masowego odbiorcy, również jako element pairingu. Mainstreamowy styl, trafiający do aspirujących koneserów – którzy będą się nim zachwycać do momentu, w którym odczują potrzebę prostoty, surowości, rustykalności. A akurat tych elementów tu się nie doszukaliśmy.
Ben Ami Cabernet Sauvignon 2018
Barkan Wine Cellars
Judea, Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 39 zł
Wino z gatunku „przyjemnych, choć nudnych”. Niepozbawione wyrazu, o dość ostrym nosie, z odczuwalną obecnością alkoholu i lekko naturalistycznym sznytem. W ustach sporo beczki, tanina, cierpkość w stylu śliwki w ciemnej czekoladzie. Całość po stronie wytrawności. Czerwone mięso, gulasz, pasztet z borówkami – to mogłoby być dobre gastronomiczne uzupełnienie tego, mimo wszystko, niejednoznacznego wina.
Barkan Classic Shiraz 2021
Barkan Wine Cellars
Środkowy Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 53 zł
Wino raczej proste, w stylu valpolicelli, oparte na balansie słodyczy i kwasowości. W nosie dostrzegalne nuty czerwonej śliwki i kompotowej wiśni, z wyraźnym śladem beczki. W ustach gładkie, łagodne, ładnie poukładane. Nie brak tu również akcentów ziołowo-anyżowo-przyprawowych. Przyjemność picia zachowana, wino dobrze sprawdziłoby się w towarzystwie pizzy.
Barkan Reserve The Gold Edition 2018
Barkan Wine Cellars
Górna Galilea, Izrael
Szczep: cabernet sauvignon
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 83 zł
Niezdecydowany nos z wyczuwalnymi śladami śliwkowych powideł i beczki. Można zarzucić mu brak balansu, idący w stronę odstającego alkoholu. Niemniej mamy do czynienia z winem dobrze zrobionym – być może ze słabego owocu winiarz wydusił wszystko, co było możliwe do wyduszenia. Wino pijalne, dające szansę na udany pairing – od potraw opartych na sosach pomidorowych aż po kaczkę po syczuańsku. Broni się też długą końcówką.
Barkan Classic Cabernet Sauvignon 2018
Barkan Wine Cellars
Wzgórza Golan, Górna Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 51 zł
Ciemnoczerwony kolor z jasną obwódką. Nos o przyzwoitej, miejscami interesującej owocowej fakturze (powidła jagodowe, lukrecja). Wino po stronie wytrawności i charakterności. Świeży, naturalny owoc w ustach. We względnie długiej końcówce odzywa się jednak alkohol – gdyby nie to, ocena może byłaby wyższa.
Barkan Assemblage Tzafit 2014
Barkan Wine Cellars
Tzafit, Izrael
Szczepy: marselan, caladoc, carignan
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 195 zł
Nos przetworzony, przegotowany i przejrzały. Trzeciorzędowe cechy obecne również w ustach (powidła, suszone owoce, herbata). Mimo wszystko usta pokazują to, czego oczekujemy od dojrzałego wina. Wciąż obecna jest kwasowość, pojawia się też alkohol, ale nie wpływa on negatywnie na ocenę całości. W finiszu dostrzegamy też intrygujące nuty tytoniu i pokrzywy, całości jednak brak balansu. Wino warto zdekantować przed podaniem.
Barkan Reserve Cabernet Sauvignon 2019
Barkan Wine Cellars
Galilea, Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 76 zł
W zamierzeniu miał to być zapewne styl primitivo, choć przeszkadza tu kiepska struktura owocu. Interesująca propozycja dla miłośników win półwytrawnych. Pijalne wino w stylu zdecydowanie komercyjnym. Mało wyrazisty nos, na szczęście bronią się usta, uosabiane przez nuty jagody i aronii oraz ich konfiturowych realizacji. Akcent gorzkiej czekolady nadaje winu odrobiny charakteru i zadziorności – wszystko co dobre rozgrywa się tu jednak wyłącznie ustach.
Barkan Semi Dry Red [N/V]
Barkan Wine Cellars
Szczep: carignan
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 35 zł
Wiśniowo-gamayowy nos. Trudno jednak próbować określić odmianę, bo całość wydaje się wręcz przykryta dębowymi wiórami. Sztuczny, nienaturalny owoc w ustach; wanilia i odrobina nieułożonych, „komercyjnych” tanin. Wino skrojone pod mniej wymagające usta, niedające powodów do głębszej refleksji.
Monfort Village Dry Red Wine 2021
Barkan Wine Cellars
Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 36 zł
Jeszcze jedno wino o jasnej barwie – nieco lepsza charakterystyka całości, a to za sprawą autentyczności owocu, braku landrynkowej konfitury, soczystości, kwasowości i „lekkości bytu”. Wino nie męczy dzięki nienachalności swych komponentów. Przyzwoity poziom w kategorii win pijalnych, w których „o coś winiarzowi chodziło” (ale jednak nie do końca wyszło).
Shell Segal’s Semi Dry Red 2019
Barkan Wine Cellars
Izrael
Szczepy: merlot,
argaman, syrah
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 41 zł
Ciemnoceglasta, mało atrakcyjna barwa (coś pomiędzy whisky a colą). Wyraźna obecność cukru resztkowego uosabiana przez czekoladowe wafelki i rozgotowany kompot z wiśni. Kolejne „wino dla ludu”, które uratowałaby nieco wyższa kwasowość. Jeśli zastanawiasz się nad czymś, co na wizycie u niewymagających znajomych będzie „przyjemnym towarzyszem wieczoru” – to jest to atrakcyjna opcja. Pomoże w rozwiązaniu języków, ale pozwoli o sobie szybko zapomnieć.
Barkan Premieur Red 2020
Barkan Wine Cellars
Izrael
Szczepy: cabernet sauvignon, merlot
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 36 zł
Jasna, pinotowa barwa. Czekolada, sok owocowy, jednak całościowo bez większych emocji. Kolor bladością odpowiada nosowi, nos z kolei odpowiada smakowi – oranżada w proszku, wino poprzez swą nijakość wręcz „ucieka z ust”. Niemniej stanowi produkt bez wad i bez błędów winiarza, więc nie można go poddać dyskwalifikacji.
Segal’s Petit Unfiltered Cabernet Sauvignon 2016
Barkan Wine Cellars
Izrael
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 195 zł
Barwa ciemnoczerwona, z ceglastym nalotem może wskazywać na pewien stopień utlenienia, co potwierdza nos ze śladami owocowej pulpy, grzybów i soli sosnowej. Utlenienie wydaje się jednak pochodzić od z lekka zwietrzałego owocu, nie zaś błędu w samym procesie winifikacji. Usta się bronią niezłą intensywnością – suszonej śliwce wciąż towarzyszy wyraźna kwasowość. Wino w fazie schodzenia, pijący załapuje się na ostatnie chwile jego atrakcyjności.
Shell Segal’s Dry Red 2021
Barkan Wine Cellars
Izrael
Szczepy: cabernet sauvignon, argaman, petit syrah
Importer: Oktan Energy Wina
Cena: 41 zł
Jasna barwa, kojarząca się z pinot noir – podobieństwa pojawiają się też w nosie i ustach, jednak odbiór mocno zakłócają nachalne nuty słodkiego budyniu. Być może mieliśmy tu do czynienia z krótszą maceracją i chęcią zrobienia „czegoś innego”. Ostatecznie wyszło wino mało kompleksowe, ale pijalne, lekkie, w warstwie owocu oparte na truskawce i malinie, z dostrzegalną swojską rustykalnością i suszonymi ziołami w tle. Przyzwoita klasa piknikowa – ale nic poza tym.