Panel: Rieslingi z Mozeli i Nahe
Udostępnij artykuł
Zebraliśmy próbkę ośmiu rieslingów od czołowych importerów w naszym kraju. Niewątpliwie posiadanie dobrej selekcji „króla białych odmian” jest punktem honoru chyba każdego szanującego się dystrybutora – i nie bez racji. Udanym zabiegiem było zestawienie win z dobrej średniej półki, dzięki czemu porównanie mogło wypaść względnie miarodajnie. Równie istotna w tym przypadku była lokalizacja.
Degustowane przez nas wina pochodziły z dwóch niemieckich regionów – Mozeli i Nahe. Wina z tych lokalizacji cechuje wysoka mineralność. Producenci ocenianych win to również niemiecka czołówka. A jednak nie wzbiły się one zbyt wysoko, nie przekraczając bariery 8 punktów – oczywistej wydawać by się mogło dla klasowych niemieckich rieslingów, tak cenionych przez polskich (i nie tylko) miłośników win. Daje to asumpt do kontynuowania rieslingowych eksploracji, zarówno innych regionów (nieobecne dziś Rheingau czy Palatynat), jak również poszerzenia spektrum ocenianych producentów. Poniższy panel – satysfakcjonujący na swój sposób, bo wina nie dawały powodów do narzekań – potraktujmy więc jako swoisty „rozruch” przed dokładniejszym rozpoznaniem tematu rieslingów, bądź to z podziałem na regiony i kraje, bądź ofertę poszczególnych dystrybutorów i winiarzy. Obiecujemy, że hasło „riesling” będzie pojawiać się w naszym panelu często!
Nad rieslingami z Mozeli i Nahe pochylili się: Maciej Sokołowski, Łukasz Głowacki, Jakub Małecki, Michał Popiołek, Marek Popkowski, Maciej Moszyński i Maciej Katarzyński.
Van Volxem Saar Riesling 2021
Weingut Van Volxem
Roman Niewodniczański
Mozela, Niemcy
Importer: Mielżyński
Cena: 97 zł
Prześwietna kwasowość – wino prawdopodobnie młode, więc może jeszcze nieco odstająca i nieułożona, ale jest to chyba jedyne zastrzeżenie w stosunku do tego wina. Charakterystyka aromatyczna prawie idealna. Mamy tu słoność, mineralność i znakomitą równowagę. Czuć dobrą rękę producenta. Mokry, kamienny, słony i wyraziście owocowy nos z dodatkiem zielonej herbaty – bez zbędnego upstrzenia egzotycznymi nutami. Usta świetnie zgrane z nosem, do tego długi i pikantny finisz. Aspekt typowości zachowany w pełni.
Dönnhoff Riesling 2016
Weingut Hermann Dönnhoff
Nahe, Niemcy
Importer: Foodwine
Cena: 115 zł
Nie jest to „turbo-młode” wino. Nuty naftowe są tu obecne i wyraźne. W ustach bardzo dobrze ułożona kwasowość i struktura owocu. Prawidłowa charakterystyka odszczepowa: są wyczuwalne akcenty zielonych owoców, później żółtych czy w końcu prochu strzelniczego z nietypową domieszką… piłeczki tenisowej. Na końcu miodowość, która nieśmiało sugeruje nie najmłodszy rocznik – wierzymy jednak, że w perspektywie 2–3 lat wino wciąż może mieć jeszcze coś do powiedzenia. Świeżość, kompleksowość i dobrze rozumiana typowość.
Haus Klosterberg Riesling 2021
Weinmanufaktur Markus Molitor
Mozela, Niemcy
Importer: Winkolekcja
Cena: 107 zł
Dużo dojrzałego, kwasowego jabłka, pigwy, lekko przekwaszonej kiszonej cytryny. Sprężysta struktura, bardzo dobry balans. Kwasowość trzyma całość w ryzach – jednocześnie można się zastanawiać, czy obecna w winie słodycz wynika po prostu z cukru resztkowego, czy ze słodyczy owocu. Zaskakująco długi finisz, wdzięk, gracja. W ustach dostrzegamy owocową soczystość, podbitą w elegancki sposób mineralną goryczką. Solidne, ale jeszcze nie wybitne.
Schäfer-Fröhlich Riesling 2019
Weingut Schäfer-Fröhlich
Nahe, Niemcy
Importer: Vinoteka 13
Cena: 95 zł
Gdyby w tym winie było więcej pikantności, można byłoby uznać je za niezły przykład grüner veltlinera. Jednak nafta, kreda i przenikliwy owoc (grejpfrut, białe porzeczki) dosyć wyraźnie wskazują na rieslinga. Wino szczere, nieudawane. Być może ciągle młode i nieco zamknięte, choć po chwili odkrywające dojrzalsze elementy (skóra, wosk). Mineralność, dobry kwas, krzemienność – a zarazem lekkość, świeżość i prawidłowy balans.
Knebel Riesling
Von den Terrassen 2021
Weingut Knebel
Mozela, Niemcy
Importer: Poniente
Cena: 125 zł
Barwa kwiatu cytryny – świeża i jasnozłota. Nos kwiatowy, z akcentami frezji, konwalii, goździka. Kwasowość niezła, ale w ustach wyczuwa się brak wypełnienia i trochę wątłe ciało. Wino wydaje się jeszcze młode, zamknięte, po stronie wytrawnej, smukłej owocowości, ze słonym akcentem. Są zaczątki elegancji, ale dajmy mu jeszcze trochę czasu. Na finiszu nagle się „urywa”, niewielka ilość cukru nie pomaga w pociągnięciu wina gdzieś dalej. Nawiązanie do stylistyki bardziej francuskiej niż niemieckiej.
Gut Hermannsberg
7 Terroirs Riesling 2021
Gut Hermannsberg
Nahe, Niemcy
Importer: Secret Wine Cellar
Cena: 125 zł
Kolor wskazuje na dojrzałe wino. Nos zapowiada się ciekawie: obfity, gęsty bukiet, jest papierówka, są ślady słonecznika i wosku. W ustach trochę brakuje ciała. Odnajdujemy jeszcze mango i brzoskwinię, podkreślone rześką kwasowością i mineralnością. Śladowy cukier – objawiający się po chwili nieco wyraźniej w landrynkowym i raczej krótkim finiszu. Wino solidne, aspirujące, jednak bez efektu „wow!”.
Edition Rheingrafenberg Riesling Mineral 2021
J. Trautwein feine Weine
Nahe, Niemcy
Importer: Mielżyński
Cena: 49 zł
Pierwszy nos sugeruje styl burgunda bądź też wytrawny muszkat. Odczuwamy jego prostotę, zwłaszcza w kontekście innych próbowanych dziś win. Przyjemne, niewymagające, poprawnie zrobione i nienarzucające się w swojej tarasowej kategorii. Ananas i mango w nosie. Dobry balans z kwasowością, w ustach wyczuwalna kremowość i pikantność. Kompleksowości za dużej tu nie ma, jednak radość picia pozostaje.
Boujong Brauneberger Juffer Riesling Spätlese 2021
Weingut Boujong
Mozela, Niemcy
Importer: Rafa Wino
Cena: 52 zł
Nos nieco zamknięty. Kwasowość zachowana, zauważalna niepokojąca goryczka. Wino się broni, zwłaszcza w wymiarze gastronomicznym i może dobrze wypaść w towarzystwie szparagów czy ryby. Brak w nim jednak energii typowej dla szczepu – jest mało seksowne, nie odnajdujemy w nim punktu zaczepienia. Charakterystyka owocu wątła, więcej dzieje się po stronie mineralności i wytrawności.