Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych
Udostępnij artykuł
– kolejna edycja konkursu już za nami!
28 października w Tarnowie odbyło się drugie Forum Enoturystyczne, które stanowi doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych enoturystyką, a zwłaszcza organizacją imprez plenerowych z udziałem winnic. Imprezę zwieńczyło uroczyste wręczenie „Małopolskich ENOmiejscówek – Certyfikatów Jakości Usług Enoturystycznych”.
Za innowacyjnym pomysłem certyfikowania usług enoturystycznych, organizacją forum i omawianymi
w jego trakcie zagadnieniami dotyczącymi trendów i kierunków rozwoju tej gałęzi turystyki, stoi Anna Nowakowska. To sommelierka, dziennikarka winiarska i kulinarna, od 10 lat zajmująca się tematyką turystyki winiarskiej i marketingu miejsc, prelegentka branżowych paneli dyskusyjnych i konferencji lokalnych, Prezeska Stowarzyszenia Kreowania Inicjatyw Lokalnych. Jak mówi: „Małopolska jest jednym z naszych kluczowych regionów winiarskich, pozostając od lat w czołówce pod względem zarówno wielkości upraw winorośli, jak i liczby producentów wina, a w Tarnowie – Biegunie Ciepła – bezsprzecznie bije serce małopolskiego winiarstwa, bowiem w regionie mamy największe w kraju skupisko winnic. Z tego powodu właśnie Tarnów wybrałam na gospodarza kluczowego wydarzenia w tym temacie w kraju – Forum Enoturystycznego. Kodeks Dobrych Praktyk Enoturystycznych, który stworzyłam, jest swoistą biblią opisującą najważniejsze wartości konieczne przy prowadzeniu takiej działalności”.
Ten rok okazał się rekordowy pod względem liczby festiwali polskiego wina, nie powinno być więc zaskoczeniem, że w panelu dyskusyjnym podczas 2.edycji forum to właśnie ten temat miał charakter przewodni. Poruszona została kwestia umiejętnej promocji tego rodzaju wydarzeń, sposobu wykorzystywania mediów społecznościowych czy roli gastronomii w przyciąganiu turystów na wydarzenia – a tym samym odwiedzaniu samego miasta, gospodarza festiwalu. Ekspertami w panelu dyskusyjnym i równocześnie kapitułą konkursu byli: Patrycja Krauze, założycielka i właścicielka wine baru Dzikie Wino w Krakowie, Marcelina Solińska, przewodniczka wyjazdów enoturystycznych, Barbara Szczęch-Nasiadka z podkarpackiej Winnicy Sztukówka oraz Michał Sobieszuk, przewodnik kulinarny i krytyk winiarski. Dyskusję moderował Maciej Nowicki, krytyk winiarski i dziennikarz pisma o winie „Ferment” oraz portalu Ferment Mag.
Tegoroczna kapituła konkursu „Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych” wybrała trzech laureatów: Winnicę Jura, Winnicę Kresy i Winnicę Kosmos. Jury zwróciło uwagę m.in. na rangę cyklicznych imprez organizowanych w winnicach, możliwości noclegowe, rozpoznawalność i sposób budowania wizerunku producenta, jakość świadczonych usług oraz opinie turystów. Uzyskanie certyfikatu jakości podnosi rangę winnic, wyróżnia je, a zarazem informuje potencjalnego klienta o standardzie i ofercie obiektu.
W lipcu i sierpniu 2024 roku odbyły się również dwa wyjazdy studyjne: do Winnicy Kosmos oraz Winnicy Zawadka. Wzięli w nich udział przedstawiciele biur turystycznych z Krakowa, a także eksperci z branży, sommelierzy i organizatorzy eventów, łącznie ponad 40 osób. Efekty tych wizyt są już widoczne, nie tylko w postaci nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami biorącymi w nich udział, ale i identyfikacji potrzeb turystów przybywających do Krakowa w zakresie turystyki winiarskiej. Wydarzeniem towarzyszącym projektowi był także pierwszy Tarnowski Festiwal Wina, który odbył się w trzeci weekend lipca na starówce. W czasie dwóch dni zgromadził tłumy gości: entuzjastów turystyki winiarskiej, wina i lokalnych produktów, a sukces ten przełożył się na promocję Tarnowa i zwiększenie ruchu turystycznego w regionie.
Forum Enoturystyczne wraz z wyróżnieniami „Małopolska ENOmiejscówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych” i wyjazdami studyjnymi jest częścią projektu pod nazwą „Enoturystyka pomysłem na biznes”, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.