Leżakowanie wina w warunkach domowych
Udostępnij artykuł
Winiarnia w domu to świetny pomysł dla wielbicieli wina, zwłaszcza gdy chcą przechować swoją kolekcję w jak najlepszych warunkach przez wiele miesięcy i traktują je jako inwestycję na przyszłość. To również dobre rozwiązane dla tych, którzy sporadycznie piją wino, a zależy im na zachowaniu jego walorów smakowych. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, czy i jak zainwestować w domową winiarnię musisz rozważyć kilka istotnych kwestii.
Kilka słów o leżakowaniu wina
Temperatura
Właściwa temperatura wina ma wpływ na jego jakość i długoterminowe leżakowane. Wino najlepiej leżakuje w stałej temperaturze. Idealnie byłoby ją utrzymać między 10 a 16°C. Ważne jest, aby unikać nagłych zmian temperatury, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na smak i aromat trunku. Rzecz jasna, optymalna temperatura przechowywania różni się w zależności od rodzaju wina, i tak:
Czerwone wina zazwyczaj przechowuje się w temperaturze od 12 do 18°C. Niektóre lekkie, czerwone wina mogą być przechowywane w niższych temperaturach. W przypadku leżakowania, preferowana temperatura powinna być zbliżona do 12°C.
Białe wina najlepiej przechowywać w temperaturze od 7 do 14°C. Niektóre białe wina, szczególnie te pełniejsze w smaku, mogą potrzebować nieco wyższej temperatury.
Szampany i wina musujące zwykle są przechowywane w temperaturze zbliżonej do białych win, czyli około 7–12°C.
Wilgotność
Ma szczególne znaczenie dla przechowywania wina, zwłaszcza dla butelek leżakujących przez dłuższy czas. Optymalna wilgotność oscyluje zazwyczaj między 50 a 80%. Powinno się dążyć do utrzymania stałej wilgotności, aby uniknąć skrajnych warunków, które mogą zaszkodzić zarówno korkowi, jak i samej butelce. O co chodzi? Już tłumaczymy!
Wino przechowywane w miejscu o optymalnej wilgotności gwarantuje, że korek będzie elastyczny i szczelny. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, korek może wyschnąć, skurczyć się i przestać szczelnie przylegać do szyjki butelki, co umożliwi dostęp tlenu do wnętrza.
Nadmierna wilgotność sprzyja też rozwojowi pleśni lub uszkodzeniu korka. To z kolei może prowadzić do pojawienia się niepożądanych aromatów w winie lub nawet zmiany jego smaku. Do tego, w przypadku win kolekcjonerskich, wilgotność może mieć wpływ na etykietę butelki. Zbyt duża uszkodzi etykietę, co wpłynie również na zmniejszenie wartości wina.
Światło
Może mieć negatywny wpływ na leżakowanie wina, szczególnie wtedy gdy butelki są narażone na jego nadmierne działanie przez dłuższy czas. Oto dlaczego światło może być szkodliwe dla przechowywanego wina:
- Promieniowanie UV zawarte w świetle powoduje degradację niektórych składników, szczególnie tych odpowiedzialnych za aromat i smak, może to prowadzić do utraty ich subtelności.
- Butelki wina, szczególnie te o przezroczystym szkle, mogą być podatne na negatywne skutki światła. Długotrwałe narażenie na światło powoduje, że składniki chemiczne w winie zaczną reagować, wytwarzają się związki siarki, co wpływa na jego jakość.
- Światło może przyspieszać proces utleniania wina. W rezultacie, wino może stracić świeżość i pełnię smaku.
Dlatego też wino powinno być przechowywane z dala od bezpośredniego źródła światła słonecznego oraz światła o intensywnym promieniowaniu UV. Winiarnia powinna być zaciemniona lub wyposażona w zaciemniające zasłony. Wino przechowywane w ciemności lub w miejscu o ograniczonym dostępie do światła zachowuje swoją jakość, aromat i smak podczas procesu leżakowania.
Urządzenia do przechowywania wina
Chłodziarki do wina, zwane też winiarkami, to urządzenia zaprojektowane tak, aby butelki były przechowywane w najlepszych warunkach. Oferują kontrolowaną temperaturę i wilgotność, różnią się natomiast rozmiarami i pojemnością.
Kontrola temperatury
Najważniejszą funkcją winiarek jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Dzięki wbudowanemu panelowi sterowania z wyświetlaczem możecie samodzielnie kontrolować oraz regulować temperaturę przechowywania wina. Winiarki dzielimy na jednostrefowe lub dwustrefowe. Wybierając te drugie w każdej strefie możemy ustawić inną temperaturę w zależności od rodzajów przechowywanego w niej wina.
Wilgotność
Niektóre zaawansowane chłodziarki do wina mają wbudowane systemy kontrolujące wilgotność, co jest istotnym parametrem dla długoterminowego przechowywania wina. Właściwy poziom wilgotności pomaga w zachowaniu korka w odpowiednim stanie.
Oświetlenie
Winiarki wyposażone są w oświetlenie wewnętrzne LED, które rozświetla wnętrze pozwalając znaleźć właściwą butelkę. Umożliwia wyeksponowanie całej kolekcji oraz chroni przed negatywnym wpływem światła. Nadmiar światła i ciepła przyspiesza dojrzewanie wina i może wpłynąć na jego smak i zapach. Dodatkowym walorem oświetlenia LED jest jego energooszczędność.
Półki i konfiguracja przestrzeni
Chłodziarki do wina są wyposażone w estetyczne, przesuwne półki, które można dostosować do różnych rozmiarów butelek. Niektóre regały mogą być przestawiane lub usuwane, co umożliwia zwiększenie przestrzeni do przechowywania. Winiarki najczęściej wyposażone są w półki metalowe lub drewniane. Atutem drewnianych jest min. ochrona przed wibracją.
System antywibracyjny
Wibracje mają negatywny wpływ na przechowywanie wina, szczególnie jeśli butelki są narażone na regularne i intensywne wstrząsy. Powodują ruch osadu znajdującego się w butelce co wpływa na klarowność wina. Wibracje zakłócają procesy chemiczne zachodzące w winie podczas leżakowania, a nawet mogą wpłynąć na powolne przesuwanie się korka.
Chłodziarki do wina to najlepsze rozwiązanie dla koneserów, którzy nie dysponują odpowiednią piwnicą. Nawet jeśli pijecie je sporadycznie i nie dysponujecie dużym pomieszczeniem, producenci oferują winiarki o niewielkich pojemnościach.