Region: Szampania
Udostępnij artykuł
W północnej Francji, około 100 km na wschód od Paryża, znajduje się region, któremu światową sławę przyniosło wino musujące. To Szampania, kraina historycznie bardzo silnie związana z monarchami francuskimi (tu znajduje się Reims, miasto z katedrą koronacyjną królów Francji). Region będący nie tylko wielką winnicą, ale również polem bitwy – strategiczna lokalizacja w rejonie stolicy ściągała tu nieprzyjacielskie wojska. Najbardziej znanym tego przykładem jest I wojna światowa przez 4 lata demolująca szampańskie wzgórza.
O specyfice Szampanii decydują dwa czynniki: chłodny klimat i wapienne gleby. Ten pierwszy jest dość chłodny i umiarkowanie wilgotny i sprzyja wytwarzaniu się w owocach winorośli odpowiedniej porcji kwasów. Ma też swoją ciemniejszą stronę – wiosenne przymrozki atakujące krzewy w momencie, kiedy są najbardziej wrażliwe. Fala chłodów w kwietniu może mieć opłakane skutki dla całego szampańskiego winiarstwa (tak się stało m. in. w roku 2017), dlatego wczesną wiosną miejscowi winiarze śpią z okiem przy termometrze i gdy tylko ryzyko mrozu się zwiększa, obstawiają swoje włości niekończącymi się rzędami niewielkich olejnych lampek tworzących ochronną warstewkę ciepła. Ewentualnie polewają krzewy wodą, która zamarzając, chroni ukryte pod nią pędy przed bezpośrednim uderzeniem mrozu. Wapienne gleby są o tyle istotne, że zapewniają dobry drenaż (woda nie zalega przy korzeniach winorośli) oraz są swoistym akumulatorem ciepła słonecznego oddającym w nocy to, co zgromadziły w dzień. Ponadto, łatwość drążenia w nich tuneli miała i ma nadal niebagatelne znaczenie przy budowie piwnic, w których dojrzewa wino.
Praktycznie wszystkie tutejsze uprawy winiarskie zogniskowane są na jednym temacie: szampan. Dlatego trudno tu znaleźć odmiany inne, niż te, z których można wytwarzać to wino. Wśród nich pierwszoplanowe znaczenie mają chardonnay, pinot noir, pinot meunier.
Pomimo, że Szampania kojarzy się przede wszystkim z szampanem, są w niej wytwarzane także wina niemusujące. Ich przykłady, to białe Coteaux Champenois, różowe Rosé des Riceys czy słodka, wzmacniana Ratafia de Champagne, jednak często są znane wyłącznie specjalistom i freakom.