Uwaga barmani: wystartował 11. Międzynarodowy Konkurs Tío Pepe Challenge 2024!
Udostępnij artykuł
W 20 krajach rozpoczęła się rekrutacja barmanów do udziału w największym i najstarszym na świecie międzynarodowym konkursie miksologicznym Tío Pepe Challenge 2024, organizowanym przez González Byass – hiszpańskiego producenta jednej z najlepszych sherry na świecie. Wiodącą tematyką tegorocznego wydania są koktajle stworzone z wykorzystaniem alkoholi starzonych w beczkach po sherry, stąd w nazwie podtytuł „SherryCask Edition”.
Hołd dla tradycji i innowacji
Beczki zawsze odgrywały kluczową rolę w udoskonalaniu win, oferując nieskończone możliwości kształtowania ich profilu. Ta tradycja rozszerzyła się na alkohole mocne, takie jak brandy, whisky czy rum. Od wieków najważniejszym dostawcą beczek są winiarnie z andaluzyjskiego Jerez. W specjalnej „Edycji Sherry Cask” Tío Pepe Challenge, wybór sherry jako bazy do koktajli został poszerzony o alkohole mocne i wermuty produkowane przez rodzinę González Byass. To rozszerzenie stanowi wyzwanie dla barmanów, aby stworzyli oryginalne przepisy na koktajle oparte na dowolnym stylu sherry lub alkoholu z portfolio González Byass.
Konkursowy koktajl
Od uczestników oczekuje się stworzenia autorskiego przepisu na koktajle, które zawierają co najmniej 50 ml dowolnego stylu wina sherry z González Byass, wermutu sherry lub alkoholu z beczki sherry. Ponadto receptura musi zawierać co najmniej 20 ml sherry od González Byass (dowolny styl) lub wermutu Sherry (La Copa). Blend produktów González Byass może być wykorzystana[a1] , pod warunkiem utrzymania minimalnej objętości 50 ml. Przepis na koktajl jest ograniczony do maksymalnie 5 składników (plus dekoracja).
Dlaczego warto wziąć udział?
Udział w konkursie daje szansę wejścia do międzynarodowego środowiska profesjonalistów. Barmani mają okazję rozwinięcia swojej kreatywności i odkrywania nowych produktów, które nadadzą ich koktajlom innowacyjnych smaków. Sherry swoją wyjątkową zdolnością do wprowadzania potężnych aromatów i różnorodnych smaków, od wytrawnych po słodkie, czyni je niezrównanym składnikiem dla miksologów. Pula nagród dla najlepszej trójki wynosi 5 tys. euro, ale cenniejszy jest prestiż, jakim cieszą się wszyscy biorący udział w konkursie.
Etapy konkursu
Etap 1.
Rejestracja – kandydat rejestruje siebie i swój bar oraz, co najważniejsze, podaje przepis na autorski koktajl, publikując także jego zdjęcie. Koktajl musi oficjalnie pojawić się w menu baru kandydata. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest znajomość języka angielskiego.
Termin rejestracji upływa 31 marca 2024 r.
Link do rejestracji dla kandydatów z Polski oraz regulamin: https://www.tiopepe.com/int-en/tio-pepe-challenge-pl
Etap 2.
Na trzy tygodnie przed krajowym finałem sędziowie ogłoszą listę zakwalifikowanych do niego uczestników. Polski finał odbędzie się 15 kwietnia w poznańskim Koktajl Barze Wszyscy Święci. Podczas krajowych eliminacji zawodnicy będę proszeni o wykazanie się wiedzą na temat sherry oraz umiejętnościami venenciadora. Ale najważniejszym kryterium będzie jakość i oryginalności proponowanego koktajlu.
Etap 3.
Zwycięzca finału będzie reprezentował Polskę na światowym finale w Jerez de la Frontera w Andaluzji, gdzie spędzi tydzień na koszt organizatorów. Finały odbędą się od 6 do 8 maja 2024 r.
Warsztaty
Osoby, które zdecydują się na rejestrację w plebiscycie, zostaną zaproszone na warsztaty sherry w dniach:
Masterclass Wrocław -11 marca, start godz. 12:00
Masterclass Poznań – 11 marca, start godz. 16:00
Masterclass Warszawa – 12 marca, start godz. 13:00
Liczba miejsc jest ograniczona. Aby uzyskać więcej informacji i dokonać rezerwacji, prosimy o kontakt mailowy: mschilling@gonzalezbyassuk.com
Polacy w konkursie
Polacy brali udział w konkursie trzykrotnie. W roku 2021 Polskę reprezentował Maciej Mazur z TAG Bar z Krakowa, dotarł do półfinałów. Z uwagi na pandemię, konkurs odbywał się wtedy na Instagramie. W roku 2022 organizatorzy powrócili do normalnej formuły uczestnictwa, na miejscu. Tym razem, eliminacje krajowe wygrał Dawid Stoch „Bobik” z Baru Mercy Brown w Krakowie. W Hiszpanii zakwalifikował się do finałów i zajął 4. miejsce. W 2023 do Jerez pojechał Łukasz Chodacki z gdańskiego baru Flisak’76.
González Byass i sherry w Polsce
González Byass – organizator konkursu – to firma założona w 1835 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry – Tío Pepe. Sherry to rodzaj wina wzmacnianego, które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski. Wyłącznym dystrybutorem wszystkich produktów González Byass w Polsce jest Dom Wina.
– Sherry, skądinąd wino wymagające od konsumenta pewnego wyrobienia, umacnia się na polskim rynku dzięki barmanom – uważa Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina. – Ci dobrze wykształceni i otwarci na świat młodzi ludzie, zachęcają swoich klientów do odkrywania nowych smaków. Wymyślając receptury koktajli, w pewnym sensie stali się krzewicielami wiedzy o kulturze winiarskiej i alkoholowej w Polsce. Na naszych oczach robią rewolucję, a Tio Pepe stało się jej sztandarem – mówi Paweł Gąsiorek.
Wszystkie aktualne informacje na temat Międzynarodowych Finałów Tío Pepe Challenge 2024 „Edycja Sherry Cask” znajdą się na oficjalnych kanałach konkursowych w mediach społecznościowych: Facebook (@TioPepe) i Instagram (@TioPepeWines).