Style riojańskich win
Udostępnij artykuł
Choć kategorie wiekowe w La Rioja zdefiniowane są przez prawo, w ich obrębie istnieje duża różnorodność, jeśli chodzi o style poszczególnych win – różnorodność zarówno z punktu widzenia podniebienia, jak i portfela. Odpowiedzi możemy szukać w wielu miejscach. Dobrym źródłem wiedzy może być godny zaufania sprzedawca lub sommelier w restauracji. Warto na bieżąco czytać recenzje w magazynach winiarskich i na tematycznych stronach internetowych. Jednak najlepszych informacji udzielą nam zawsze winiarze – ludzie z reguły otwarci i gościnni dla wszystkich, którzy podzielają ich zainteresowania. Odwiedzajmy więc ich strony www i nawiązujmy w ten sposób bezpośrednie kontakty.
Większość z przedstawionych poniżej opisów posługuje się terminami znanymi i stosowanymi przez riojańskich winiarzy, kupców i sommelierów. Na przykład określenie „Nowoczesna klasyka” wypełnia lukę pomiędzy winami „klasycznymi” a tymi, które reprezentują styl bardziej współczesny. Każdy producent tworzy wina we własnym stylu, według własnej metody. Jeśli więc zamierzamy zakupione wina przechowywać dłużej, pamiętajmy że najlepiej wypić je we wskazanym, optymalnym dla jego rozwoju momencie. Warto też znać samego producenta, bo każde wino może osiągnąć najwyższy potencjał również przed oficjalnie zalecaną datą (bądź po jej upływie).
Co więcej, niejedno riojańskie wino nadaje się znakomicie do spożycia nawet kilka lat po upływie wspomnianego, optymalnego dlań okresu, zachowując przy tym równowagę między owocem i kwasowością.
Jeden aspekt win z La Rioja pozostaje wszelako niezmienny. Wszystkie powstają z rodzimych szczepów winogron, którymi – jak nakazują przepisy – obsadzone są riojańskie winnice. Już choćby to sytuuje tutejsze wina na uboczu globalnego procesu homogenizacji, którego świadkami jesteśmy obecnie. Co ważne, choć z jednej strony Rioja tkwi mocno w dalekiej przeszłości, z drugiej – bezkompromisowo eksploruje przyszłość. Jak powiedział Fernando Remírez de Ganuza (Bodegas Remírez de Ganuza – tutejsza Gran Reserva 2004 otrzymała 100-punktową ocenę od samego Roberta Parkera!), największe wyzwanie i najważniejszy cel dla riojańskich win w obecnym stuleciu to „walka o doskonałość – we wszystkim, czym się zajmujemy: od winnicy aż po gotową butelkę”.
Styl klasyczny
To wina ponadczasowe i zawsze eleganckie – niczym sznur pereł, „mała czarna” albo plisowana koszula do smokingu. Wiele z nich powstaje w bodegach stuletnich i jeszcze starszych. Grona do ich produkcji pochodzą z wyselekcjonowanych parceli w różnych miejscach całego regionu. Najczęściej składają się przynajmniej z 75% tempranillo, reszty zaś dopełniają mazuelo, garnacha i graciano.
Nowoczesna klasyka
Stanowią kontynuację bądź rozwinięcie winiarskich tradycji w La Rioja. Obecnie na rynku znajduje się ich ogromna ilość. Owoce do ich produkcji pochodzą z winnic zlokalizowanych we wszystkich trzech riojańskich krainach. W każdej z nich mamy dziś do czynienia z licznymi innowacjami w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina, co odzwierciedlają właśnie „Nowoczesne klasyki”. Często powstają z 90 lub 100% udziałem tempranillo, starzone są zaś we francuskim dębie.
Wina z poszczególnych siedlisk
Ta grupa win odchodzi nieco od tradycyjnego riojańskiego podejścia, polegającego na mieszaniu gron zbieranych we wszystkich trzech krainach. Tu mamy do czynienia z owocami z jednego tylko obszaru. W La Rioja występuje wiele stref mezoklimatycznych, dzięki czemu można tu wykorzystać różnorodność lokalizacji i ukształtowania w ramach jednej tylko strefy.
Wina z pojedynczej posiadłości
W odróżnieniu od regionów w rodzaju Bordeaux, gdzie posiadłości ziemskie należące do jednego château mogą mieć ogromną powierzchnię, prawo w La Rioja – spadkowe i zwyczajowe – utrzymało rozdrobnioną strukturę własności ziemskiej. W ten sposób tutejsi winiarze zachowują bardzo bliską więź ze swą ziemią i jej płodami. Idea win pochodzących z winnic w ramach tej samej posiadłości jest w La Rioja stosunkowo nowa i stosunkowo rzadka. Takie wina należą jednocześnie do grupy win „siedliskowych” (patrz wyżej). Stosowane na etykiecie słowo „finca” oznacza właśnie posiadłość i często jest fragmentem nazwy całej bodegi. Barón de Ley, Campillo, Contino czy Finca Valpiedra to miejsca, w których produkowane są wina z pojedynczych posiadłości.
Wina z pojedynczej winnicy
To jeszcze jeden nowy trend w regionie, rozwijający się – trzeba przyznać – w niezwykłym tempie. Ogromna różnorodność w zakresie warunków klimatycznych i terroir skutkuje równie dużą różnorodnością stylistyczną i jakościową win należących do opisywanej grupy. Wina z pojedynczych winnic produkowane są w większości regionów uprawy winorośli na świecie. W ten sposób przez pryzmat wyjątkowego terroir uwydatniana jest wyjątkowość owocu i innych walorów danego wina.
Wina autorskie („alta expresión”)
Te wina, butelkowane zwykle jako młode, zaczęły powstawać w La Rioja około roku 1997. Ten styl zwany jest często „nowoświatowym” i narodził się jako odpowiedź na trendy o charakterze globalnym. Są to wina o dużej zawartości alkoholu, bardzo ekstraktywne, gęste i ciężkie w ustach, w nosie wykazujące wręcz agresywne użycie francuskiego dębu. Dziś stanową przedmiot pożądania, a choć wiele z nich należy do kategorii Cosecha, odróżniają się od typowych win z tej grupy w bardzo zdecydowany sposób.