Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rabl Grüner Veltliner Langelois, 2021, Rabl

Blado słomkowy grüner z miasteczka Langelois w regionie Kamptal. Nos o średniej intensywności zdominowany przez spektrum pierwszorzędowych aromatów: owocowych (limonka, zest, dojrzały grejpfrut, dojrzała gruszka, brzoskwinia ), ziołowych (trybula, lubczyk, koper) i kwiatowych (kwiat jabłoni). Wino wytrawne o średniej (+) kwasowości i niskim alkoholu (11,5%). Ciało średnie (-), intensywność na palecie średnia, finisz średni. W…

Czytaj więcej

Brunello di Montalcino, 2018, Podere Martoccia di Brunelli

Rubinowy kolor o niskim nasyceniu. Na oko można pomylić z niektórymi Pinotami. W nosie intensywność średnia (+). Aromaty od pierwszorzędowych (świeża malina i wiśnia z nutami suszonego tymianku, rozmarynu i liścia pomidora) przez aromaty beczkowe (cynamon, goździki, dym, cedr) po początkowe niuanse nut trzeciorzędowych (suszona żurawina, kakao, skóra). Na ustach wytrawne, kwasowość średnia (+), tanina…

Czytaj więcej

Wino z k(l)asą! Czyli klasyfikacja Bordeaux z 1855 roku

Chaos działa na człowieka destabilizująco. Potrzeba porządkowania, spisywania, kodyfikowania, oceniania, zamiłowanie do paragrafów, list i zestawień przebija przez jego naturę od zarania dziejów w niemalże każdej dziedzinie życia. Nie inaczej było i jest z winem. Klasyfikacja winnic Médoc, Graves, Sauternes i Barsac z 1855 roku, o której przeczytacie poniżej, nie była pionierska ani dla Francji,…

Czytaj więcej

A to feler!

W dzisiejszych czasach większość kupowanego przez nas wina jest wolna od wad − przynajmniej technicznie rzecz ujmując. Przez dziesięciolecia ich definicje oraz lista kształtowały się i zmieniały. Pierwszy z brzegu przykład: to, co dzisiaj według konwencjonalnych producentów stanowi wadę (np. nieznaczna lotna kwasowość, lekki brett ), dla naturalistów będzie częścią stylu. Ale…

Czytaj więcej

Technologia w służbie wina – precyzyjna uprawa winorośli

Czy istnieje zatem nieprecyzyjna uprawa winorośli? Co to znaczy? Winogrodnik nie trafił rośliną w pole? Posadził ją do góry nogami? Czy przypadkiem obsiał biegnącą nieopodal drogę szybkiego ruchu? Nic podobnego. Tradycyjne podejście do agrokultury w tym winogrodnictwa zakłada zuniformizowane, jednakowe oraz co nie mniej ważne jednoczesne podejście w uprawie. Oznacza to, że jeśli decydujemy się…

Czytaj więcej

Co szumi w kieliszkach?

Nie da się ukryć, że jesienna aura - nawet jeśli jeszcze miażdżącej przewagi nie zdobyła - to jest na najlepszej drodze do zawładnięcia najbliższymi miesiącami oraz naszym samopoczuciem. Późne wschody słońca i wcześniejsze zachody, chłodniejsza temperatura i rosnąca wilgotność powoli przestawiają nas w tryb przetrwania. W kieliszku również zmiany. Powoli w odstawkę idę lekkie i…

Czytaj więcej

Zapisz się na newsletter TRYBUSZONA

Copyright © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wydawnictwo Explanator