Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Krajowy finał konkursu Tío Pepe Challenge 2024 (Poznań)

15 kwietnia Cały dzień

W połowie kwietnia w Poznaniu odbędzie się krajowy finał 11. edycji konkursu sherry Tío Pepe Challenge. Tym razem barmani będą mierzyć się z koktajlami powstałymi z wykorzystaniem alkoholi starzonych w beczkach po sherry, stąd podtytuł wydarzenia „SherryCask Edition”.

Konkurs przebiega w trzech etapach. W pierwszym komisja wyłania krajową dziesiątkę finalistów.  Aby znaleźć się w polskim finale trzeba pokonać rywali pomysłem na koktajl oraz ciekawie zaprezentować swoją osobę. Ta faza rozgrywa się poprzez przesłanie materiałów online.

W drugim etapie barmani zakwalifikowani do krajowego finału spotkają się 15 kwietnia w Coctail-barze Wszyscy Święci w Poznaniu, aby zawalczyć o bilet do Jerez na finał światowy.

Zawodnicy zmierzą się w trzech konkurencjach:

  • degustacja w ciemno 4 win sherry: 20% wyniku końcowego  (20/100 punktów)
  • technika nalewania wina venencią: 20% wyniku końcowego (20/100 punktów)
  • przygotowanie popisowego koktajlu z użyciem González Byass Sherry Wine jako składnika: 60% wyniku końcowego (60/100 punktów).

Każdy uczestnik będzie miał maksymalnie pięć minut na przygotowanie swojego autorskiego koktajlu, który będzie oceniany według następujących kryteriów:

  • Harmonia w koktajlu – 15 punktów.

Ogólny smak koktajlu, równowaga między wszystkimi składnikami w przepisie, sposób, w jaki aromat koktajlu, dekoracja lub parowanie łączą się ze sobą i wzmacniają smaki koktajlu.

  • Kreatywność i oryginalność – 15 punktów.

Wkład receptury w postaci świeżych pomysłów na tworzenie koktajli, nowych i unikalnych technik, ciekawych składników itp.

  • Wygląd koktajlu – 15 punktów.

Estetyka koktajlu: szkło, dekoracja, garnirowanie, parowanie itp.

  • Prezentacja i opowiadanie historii – 15 punktów.

Zdolności narracyjne barmana – historia stojąca za koktajlem, zastosowana technika, umiejętność przyciągnięcia uwagi jury i publiczności.

Prezentacje będzie oceniać komisja w składzie Joao Vincent (Gonzalez Byass), Piotr Sajdak (Prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów) i Łukasz Chodacki (ubiegłoroczny finalista).

Światowy finał w Jerez de La Frontera w Andaluzji

Zwycięzca, jako reprezentant Polski, pojedzie do Jerez de la Frontera w Hiszpanii, gdzie znajduje się siedziba winiarni González Byass. Tam weźmie udział w finale, w którym zmierzy się z przedstawicielami 20 krajów.

Polacy brali udział w konkursie trzykrotnie. W roku 2021 Polskę reprezentował Maciej Mazur z TAG Bar z Krakowa i dotarł wówczas do półfinałów. Z uwagi na pandemię, konkurs odbywał się wtedy na Instagramie. W roku 2022 organizatorzy powrócili do normalnej formuły uczestnictwa. Tym razem, eliminacje krajowe wygrał Dawid Stoch „Bobik” z Baru Mercy Brown w Krakowie. W Hiszpanii zakwalifikował się do finałów i ostatecznie zajął 4. miejsce. W 2023 do Jerez pojechał Łukasz Chodacki z gdańskiego baru Flisak’76.

Historia i znaczenie konkursu

W tym roku odbędzie się 11. edycja Tío Pepe Challenge. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs sherry na świecie. Rywalizują w nim profesjonalni barmani z najlepszych barów, wykazując się wiedzą o sherry i wykorzystując ogromny potencjał tego wina jako kluczowego składnika koktajli.

Gonzalez Byass – organizator konkursu – to firma założona w 1835 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry – Tío Pepe.  Sherry to rodzaj wina wzmacnianego,  które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski.

Wyłącznym dystrybutorem Tío Pepe i innych produktów González Byass w Polsce jest Dom Wina.

Zapisz się na newsletter TRYBUSZONA

Copyright © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wydawnictwo Explanator