Panel: polskie cydry
Udostępnij artykuł
Panel zaskoczeń i niespodzianek. Zaproszeni do niego goście – Artur Napiórkowski i Marek Kamiński, zawodowi sędziowie cydrowi – nadzorowali proces kalibracji panelistów i moderowali dyskusję. Paneliści „Trybuszona” mieli okazję zmierzyć się z ponad czterdziestką polskich cydrów, reprezentujących różne style i wywodzących się głównie z małych, rzemieślniczych wytwórni. Zdaniem naszych gości, tendencje na rynku cydrów zaczynają przypominać te z rynku piwnego, gdzie coraz większą uwagę konsumentów przyciągają piwa rzemieślnicze, robione zarówno według oryginalnych i kreatywnych receptur, jak i tych czerpiących z piwowarskiej tradycji: smaki i aromaty są odkrywane na nowo po latach zapomnienia, bądź tworzone od zera – po to, by mogły ukazać nowe wymiary sensorycznej palety piwa.
Podobnie rzecz ma się z cydrami. Ich wytwórcy zaczynają stawiać na stare odmiany jabłek, uprawiane obecnie w ilościach śladowych: wyszukują stare sady, reaktywują uprawy i zwiększają powierzchnię cennych nasadzeń. Efektem tego są cydry w rozmaitych stylach, odzwierciedlające ambicje producentów, ale też charakter owoców i specyfikę lokalizacji. Mamy nadzieję, że ten dobrze pojmowany indywidualizm pozostanie znakiem firmowym polskich cydrów. Warto wspomnieć, że zdaniem naszych gości, styl obecnie dominujący na naszym rynku to New World Cider, cechujący się wysoką wytrawnością, rześkością i kwasowością, a także mający indywidualny sznyt producenta i jak najlepszy balans, dzięki któremu owocowy charakter trunku nie jest przytłoczony przez inne nuty. Można zetknąć się też z cydrami w stylu angielskim, bardziej goryczkowymi i taninowymi, jak również francuskim, bardziej zaokrąglonym, łagodniejszym, niejednokrotnie z wyczuwalną obecnością cukru resztkowego. Na rynku mamy obecnie miejsce i na produkty adresowane do szerszego odbiorcy, i na te kierowane do publiczności bardziej wymagającej. Przekrój cenowy jest bardzo szeroki – i nie zawsze odzwierciedlający „bezwzględną jakość” produktu, albowiem zwycięzcą naszego panelu w najliczniej reprezentowanej kategorii cydrów musujących wytrawnych okazał się Cydr Grochówka z Ignacowa, w cenie detalicznej zaledwie 19 zł za butelkę 0,5 l.
Teraz kilka słów o sposobie oceniania. Tym razem zrezygnowaliśmy ze skali, którą posługujemy się przy ocenianiu win i przyjęliśmy 50-punktową, opartą na szczegółowym arkuszu stosowanym w międzynarodowych konkursach piwnych i cydrowych, oficjalnie usankcjonowanym przez Beer Judge Certification Program (organizację certyfikującą sędziów piw, cydrów i miodów pitnych oraz systematyzującą style tych napojów). Najwyższe oceny, jakie przyznaliśmy oscylowały wokół 38–40 punktów, co wg kwestionariusza przekłada się na kategorię „znakomite” (excellent). Na cydry „wybitne” (czyli outstanding – 45–50 pkt.) jeszcze nie natrafiliśmy – jednak podkreślamy tu słowo „jeszcze”. Wszystko JESZCZE przed nami!
Polskie cydry degustowali w ciemno: Marek Kamiński, Artur Napiórkowski, Maciej Sokołowski, Jacek Kulza, Maciej Katarzyński, Aleksander Kubiak, Jakub Małecki i Maciej Moszyński.
Wszystkie ceny – jeśli nie zaznaczono inaczej – dotyczą butelek o poj. 0,75 l.
Grochówka 2022
(półwytrawny, musujący)
Cydr Ignaców
Mazowsze Południowe
Odmiany jabłek: grochówka (97%), black dabinett (3%)
Cena: 19 zł/0,5 l
W aromacie, poza lekko pieczonym jabłkiem, odnajdujemy też nuty pigwy i żółtej śliwki. W ustach równowaga między bogatą, owocową słodyczą, kwasowością, przyjemną goryczką i miękkimi taninami. Dodatkowo akcenty herbaciano-szałwiowo-bergamotkowe. Struktura kompletna, eleganckie, subtelne musowanie, bez odstawania współgrających ze sobą poszczególnych komponentów. Cydr w angielskim stylu, gratka również dla miłośników win pomarańczowych. Świetna robota cydrownika!
Cydr Ogień N/V
(wytrawny, musujący)
Piwnica Lorka, Marcin Lorek
Małopolska
Odmiany jabłek: grochówka, szara reneta
Cena: 40 zł
Dużo świeżości w nosie, czuć soczystą, wiszącą jeszcze na drzewie papierówkę, w tle przeplatają się nuty gruszkowo-goździkowe, nie brak też akcentów stajennych i skórzanych. Nuty malolaktyczne w dobrym wydaniu, złożoność i balans; taniny ładnie rozkładają się na podniebieniu. W finiszu element słoności, kwasowość pracuje do samego końca.
Cydr Szczepanówka 2016 (wytrawny, musujący)
Szlachetne Trunki P.P.H.
Marian Buła
Lubelszczyzna
Odmiana jabłek: jonagold
Cena: 32 zł
Niska kwasowość – wytrawny charakter cydru podkreśla jednak goryczka. Całość świetnie zbalansowana. Bogaty nos – pieczone jabłko, szarlotka, nawet echo marcepanu. Na mały minus zaliczyć należy nieznaczne utlenienie w (dość płytkim) finiszu. Dobre ciało, dobra struktura i przyzwoita złożoność. Jeden z przykładów cydru w stylu angielskim.
Cydr Chyliczki Antonówka 2022 (wytrawny, półmusujący)
Cydr Chyliczki Krenke Kowalczyk sp. j.
Mazowsze
Odmiana jabłek: antonówka
Cena: 15 zł/0,5 l
Musowanie nieco „pét-natowe”, ale cydr sam w sobie reprezentuje bardzo dobry poziom. Początkowo wydaje się, że kwasowość w stylu niedojrzałego jabłka i wiosennych kwiatów odstaje od reszty, jednak kolejne łyki likwidują to wrażenie i całość zaczyna się układać. Zaakcentowana soczystość, dla lepszego balansu przydałoby się nieco więcej tanin i owocowej słodyczy. Bardzo długi finisz – cydr mimo lekkości jest konkretny, sprężysty i na swój sposób pełny.
Cydr Smykan Renety 2022 (wytrawny, naturalnie gazowany)
Cydr Smykan, Slow Flow Group
Małopolska, Beskid Wyspowy
Odmiana jabłek: renety biała (30%), szara (30%) i złota (40%)
Cena: 30–35 zł
Kolor przywodzi na myśl dojrzałego rieslinga. W nosie doszukujemy się nawet dyskretnej nuty naftowej. Delikatne utlenienie nie zaburza pozytywnego przekazu – jabłko i kwasowość dobrze zbalansowane z taninami. Do tego nuty herbaciano-yerbowo-ziołowe z odrobiną wyczuwalnego alkoholu. Rzecz prosta, choć nie prostacka – pijalna i dziś, i za trzy lata.
Cydr Smykan Wyspowa Antonówka 2022
(wytrawny, naturalnie gazowany)
Cydr Smykan, Slow Flow Group
Małopolska, Beskid Wyspowy
Odmiana jabłek: antonówka
Cena: 30–35 zł
W nosie wyczuwalna aromatyczna złożoność, z lekką nutą siarkową w tle, bardziej pochodzenia zapałczanego niż kanalizacyjnego. Za owocowy charakter odpowiadają tu akcenty jabłkowo-szarlotkowe. Są też miód i brzoskwinia. Nos zapowiada sporo słodyczy, jednak usta idą w stronę wytrawności, którą można byłoby jednak lepiej zbalansować nutami, jakie wcześniej znaleźliśmy w nosie.
Cydr Smykan Grochówka 2022
(wytrawny, naturalnie gazowany)
Cydr Smykan, Slow Flow Group
Małopolska, Beskid Wyspowy
Odmiana jabłek: grochówka
Cena: 30–35 zł
Cydr, który może się podobać. Kolor i mętność bez zarzutu, w nosie gama maślankowo-jabłkowo-brzoskwiniowa z echem kiszonki. W ustach niezły balans, choć przydałoby się nieco więcej słodyczy. Ta, która tu występuje, może kojarzyć się z cukierkami toffi. Na szczęście jest struktura, kwasowość, soczystość – a nawet odrobina mineralno-słono-obejściowego finiszu.
Amarus 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Ignaców
Mazowsze Południowe
Odmiany jabłek:
dawne i cydrowe
Cena: 19 zł/0,5 l
Cydr, który można opisać określeniami właściwymi dla win pomarańczowych. Ciekawy, intrygujący, z wybijającymi się taninami. Najbardziej gastronomiczny z testowanych cydrów. W pierwszym nosie jabłko i kandyzowany czerwony owoc, ale też „dyskretny urok gumy do żucia”. Dobra kwasowość, lekka rustykalność. Odczucie szorstkości na finiszu – cydr byłby jeszcze ciekawszy, gdyby udało się nad nią nieco zapanować.
Cydr Lorek N/V
(wytrawny, musujący)
Piwnica Lorka, Marcin Lorek
Małopolska
Odmiana jabłek: grochówka
Cena: 40 zł
Pierwszy nos wzbudza mieszane uczucia. Jest tu jabłkowa świeżość, ale daje się też wyczuć niepokojące echo aromatów aptecznych i merkaptanów (kojarzących się z gazem ziemnym, czosnkiem czy też nieświeżą cebulą). W ustach jednak bardzo dobry balans owocu, kwasowości i tanin. Metaliczna nuta na finiszu.
Bryndal Lorek N/V (wytrawny, musujący)
Piwnica Lorka, Marcin Lorek
Małopolska
Odmiana jabłek: grochówka
Cena: 40 zł
Piękny, intensywny złoty kolor. Porządnie zrobiony, smaczny cydr – bez większych fajerwerków, ale z dobrym balansem i musowaniem. Aromatycznie dosyć ciekawy, bo oprócz owocu i miodu lipowego dostrzegamy też subtelne nuty serowe, nie zakłócające jednak odbioru całości. Kwas, cukier, owoc – wszystko wydaje się na swoim miejscu. Całość łatwa, czysta i szybko przyswajalna.
Croncels Cydr Rzemieślniczy 2022 (półwytrawny, spokojny)
Cydrownia Zywer
Podkarpacie
Odmiana jabłek: kronselka
Cena: 50 zł
Dobra struktura składowych w nosie i ustach. Producentowi udało się uniknąć nadmiaru słodyczy, który jest częstą przypadłością krajowych (zwłaszcza) trunków należących do pojemnej kategorii „półwytrawnych”. Daje się zauważyć niewielkie musowanie, a cydr u niektórych oceniających przywiódł na myśl skojarzenia z… wytrawnym miodem pitnym.
Cydr Chyliczki Szara & Złota Reneta 2022
(wytrawny, półmusujący)
Cydr Chyliczki Krenke Kowalczyk sp. j.
Mazowsze
Odmiany jabłek: szara
reneta (65%), złota reneta (35%)
Cena: 12 zł/0,5 l
Dobry gastrocydr, który będzie się komponował z owocowo-warzywnymi (choć nie tylko) przekąskami. Na dzień dobry – zniewalający żółty melon i zielone akcenty, które przenoszą się również do ust. Docenić należy charakterność i taniczno-goryczkowe usta. Paletę smakową wzbogacają nuty przypalonego cukru i jabłecznika.
Cydr Chyliczki Premium 2022 (wytrawny, półmusujący)
Cydr Chyliczki Krenke Kowalczyk sp. j.
Mazowsze
Odmiany jabłek: złota reneta (15%), dabinett (10%), michelin (10%),
kermerrien (10%), amanda (10%), douce coet ligne (10%), bisquet (5%),
harry master jersey (5%), douce moen (5%), hellen’s apple (5%), major (5%),
kingston black (5%), yarlington mill (5%)
Cena: 30 zł
Cydr w dobrym, „jesiennym” stylu. Oprócz utlenionych nut jabłkowych – i w nosie, i na finiszu – dopatrzeć się też można aromatów dyni i warzyw okopowych. Rozgrzewający, korzenny, intensywny. Przyzwoita równowaga, chce się wracać do niego po pierwszym i kolejnym łyku.
Sicero 2022 (półwytrawny, musujący)
Cydr Ignaców
Mazowsze Południowe
Odmiany jabłek: cesarz wilhelm, złota reneta,
pepina ribstona, landsberska i in.
Cena: 18 zł/0,5 l
Surowy, mniej zbalansowany i nie tak wielowymiarowy jak najlepsze cydry panelu. Zachowuje jednak cechy dobrego cydru, wskazujące na kunszt producenta i gwarantujące przyjemność picia. Kwasowość i taniny nie stanowią jedności, wydają się rozwibrowane ponad miarę. Struktura całości średnio wyrafinowana, finisz, poprzez wyraźną obecność tanin, nieco zbyt ściągający.
Pfeiffer’s Cider 2022 (musujący, wytrawny)
Pfeiffer’s Cider Sp. z o.o.
Wielkopolska
Odmiany jabłek: szara reneta (40%), grochówka (10%),
gold milenium (25%), fantazja (25%)
Cena: 45 zł
Czasami spotyka się cydry, które balansują na pograniczu piwa, cydru i wina. I ten taki właśnie jest. Z jednej strony lekki (wątłe ciało), a z drugiej ma długi, intensywny finisz. Struktura aromatów na początku mało obiecująca, ale im dalej w las… Jedyny cydr w panelu z tak wyrazistą nutą alkoholową – o charakterze niemal „bimbrowym”. Ciekawy rodzaj złożoności…
Potoki Cydr Rzemieślniczy 2021 (wytrawny, spokojny)
Cydrownia Zywer
Podkarpacie
Odmiany jabłek: grochówka, czerwona reneta
Cena: 45 zł
Nuty brzoskwiniowo-mandarynkowe w nosie mogą się podobać. Nie brak jabłka w cynamonie, dyskretnie wzbogaconego goździkami. Mimo sugestii słodyczy w aromacie, całość jednak bardzo wytrawna. Usta z wysoką, dominującą kwasowością; słonawa końcówka podkreśla nienajgorsze ogólne wrażenie.
Dom Jantoń Cydr Klasyczny N/V
(wytrawny, musujący)
Dom Jantoń
Łódzkie
Odmiana jabłek: idared
Cena: 45 zł
Pierwszy nos – słodkawa nuta serowa. Po zakręceniu kieliszkiem całość idzie w stronę bardziej owocową i ziołową. W ustach można się dopatrzeć nawet pewnej elegancji, choć podbudowanej niezbyt naturalną landrynkowością.
Cydr Chyliczki Sweet Oak 2019 (półwytrawny, spokojny)
Cydr Chyliczki Krenke Kowalczyk sp. j.
Mazowsze
Odmiany jabłek: rubin (75%), delbard (25%)
Cena: 60 zł/0,5 l
Kolor sygnalizuje oksydację, aromat silnie sygnalizuje użycie dębowej beczki. Jest nieco lotnej kwasowości, jednak dominują nuty waniliowo-kokosowo-maślane, które wytrącają cydr z balansu. Wyraźny, a nawet piekący na podniebieniu alkohol. Cydr wydaje się stać poza kategoriami, w które próbowaliśmy zaszeregować dzisiejszą partię. Mógłby okazać się świetnym dodatkiem do grasicy czy sera stilton bądź roquefort. Mimo swej nietypowości i braku balansu wykazuje spory potencjał komercyjny. Absolutnie wyjątkowa i nietypowa dla cydrów zawartość alkoholu – 14,6%.
Szara Reneta Cydr jabłkowy 2021 (półwytrawny, spokojny)
Winnica Wieliczka
Małopolska
Odmiana jabłek: szara reneta
Cena: 42 zł
Aromaty stajenne i dużo jabłek. Wyraźny sznyt naturalistyczny i indywidualistyczny. Usta podążają w stronę bardziej typową dla cydru, z dobrą strukturą owocu, kwasowości i cukru. Żaden element nie odstaje, całość ładnie układa się w ustach, dając namacalną przyjemność picia.
Cydr Filomelos Półwytrawny 2022 (półmusujący)
Cydr i Perry Filomelos
Lubelszczyzna, Zachodnie Roztocze
Odmiany jabłek: dabinett (40%), angela (40%),
jane + lokalne kwaśne jabłka (20%)
Cena: 32–40 zł
Zielony orzech, obite jabłko, nuty korzenne. Całkowicie nieoczywisty cydr o niezbyt wyrazistej kwasowości i lekko wysuszających taninach. Za mało świeżości i orzeźwienia. Całkiem interesujący, dość zbalansowany i zahaczający o elegancję, choć wymykający się jednoznacznym ocenom.
Atak Jabłuszek 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Radosny
Dolny Śląsk, Kotlina Dzierżoniowska
Odmiany jabłek: blend 25 starych odmian jabłoni domowej i 1 odmiana gruszy
(żadna odmiana nie jest dominująca); dodatkowo nastaw zawiera
około 10% jabłuszek krabowych (owoce dzikiej jabłoni gatunku Malus sylvestris)
Cena: 55 zł
Cydr dosyć szybko ujawnia swój „chemiczny” charakter, pojawiają się niezbyt pożądane nuty proszku do prania. Dość wodnisty w ustach, mało złożony, jednowymiarowy – w typie szprycera (ale i ten lekki i orzeźwiający styl z pewnością znajdzie swych zwolenników).
Reinette Cydr Rzemieślniczy 2022
(wytrawny, spokojny)
Cydrownia Zywer
Podkarpacie
Odmiany jabłek: czerwona reneta (cesarz wilhelm), złota reneta
Cena: 45 zł
W aromacie sporo nut odfermentacyjnych, drożdżowych i odrobinę siarkowych, wyraźnie owocowy smak może się jednak podobać. Kwasowość nieźle obudowana lekką goryczką i elementami słodyczy. Cydr nieźle zbalansowany, choć – mimo że należy do grupy spokojnych – czuć tu pewną musującą ostrość w finiszu.
Tabun Selekcja Antonówka 2022 (wytrawny, musujący)
Restauracja Tabun Agata Falkiewicz-Ponikowska
Pomorze Gdańskie
Odmiana jabłek: antonówka
Cena: 42 zł
Ciekawa gama aromatów, rustykalno-kapuściany sznyt, dużo kwasowości. Mogłoby być więcej tanin. Poza tym niski alkohol, wątłe ciało, ale też pewna dojrzałość, właściwa rieslingom. Całość nie do końca zbalansowana, aczkolwiek cydr sympatyczny i pijalny.
Chodorowa Cydr Wytrawny Rosé (musujący)
Winnica Chodorowa
Małopolska
Cena: 20 zł
Niby wszystko jest tu OK, ale struktura cydru wydaje się niespójna z uwagi na odstającą, wysoką kwasowość, ocierającą się wręcz o nuty octowe, na granicy akceptowalności. Mało wyrafinowane, „przemysłowe” musowanie. Truskawkowo-poziomkowo-jabłkowe aromaty poprawiają ogólny wizerunek. Cydr niezbyt wyrazisty, choć mocno kwasowy, wytrawny i soczysty. Musowanie trwałe, dosyć długa końcówka.
Pfeiffer’s Cider 2022 (wytrawny, spokojny)
Pfeiffer’s Cider Sp. z o.o.
Wielkopolska
Odmiany jabłek: szara reneta (40%), grochówka (10%),
gold milenium 25%, fantazja 25%
Cena: 45 zł
W nosie, obok owocu w wymiarze dosyć ograniczonym, uderzają nuty lizolowo-apteczne. W ustach świeże jabłko, melon, ciastko posypane cukrem pudrem. Kwasowość nieokiełznana i dominująca. Trudno doszukać się balansu i tanin. Ogólnie mała intensywność, na szczęście jest tu świeżość i wytrawność.
Cydr Mocny „Jabcok” Żywy 2022 (wytrawny, musujący)
Manufaktura Maurera
Małopolska
Odmiany jabłek: dawne
Cena: 15 zł/0,5 l
Poprawny, choć przeciętny cydr, bez wad, ale i bez większych wrażeń, niewiele się tu dzieje. Jabłkowo-cytrynowa kwasowość przełamana słodzikowo-cukierkową nutą. Gazowane jabłko – pije się przyjemnie, choć bez większych zachwytów.
Chodorowa Cydr Wytrawny 2018 (musujący)
Winnica Chodorowa
Małopolska
Cena: 20 zł
Wizualnie w stylu mętnego prosecco. Nos wzbudza podobne skojarzenia, sprawiając jednak bardziej półsłodkie wrażenie za sprawą wyraźnych akcentów miodowo-woskowych. Paradoksalnie, nuty utlenienia sprawiły, że cydr nabrał większego wyrazu. Do tego odrobina gruszki i pomarańczy w aromacie. W ustach nie ma zbyt wiele ponad musowanie i słodycz.
Cydr Filomelos Różaniecki 2022 (półwytrawny, półmusujący)
Cydr i Perry Filomelos
Lubelszczyzna, Zachodnie Roztocze
Odmiany jabłek: dabinett (40%), angela (40%),
jane + lokalne kwaśne jabłka (20%)
Cena: 32–40 zł/0,33 l
Cydr z gatunku bezpiecznych i przewidywalnych. W nosie melanż nut owocowo-warzywnych. Jest też odrobina cebulowej siarkowości, która na szczęście szybko znika. Landrynkowe jabłko i kandyzowana skórka tego owocu w połączeniu z nutami dyniowymi przywodzą na myśl klimat jesieni (ziemniaki z ogniska, rozmaryn, tymianek).
POZOSTAŁE CYDRY PANELU:
Cydr Filomelos Wytrawny 2018 (spokojny)
Cydr i Perry Filomelos
Lubelszczyzna, Zachodnie Roztocze
Odmiany jabłek: dabinett (50%), angela (50%),
Cena: 32–40 zł
Cydr Kwewri N/V (wytrawny, spokojny)
Piwnica Lorka, Marcin Lorek
Małopolska
Cena: 50 zł
Tabun Żongler N/V (wytrawny, musujący)
Restauracja Tabun Agata Falkiewicz–Ponikowska
Pomorze Gdańskie
Odmiany jabłek: grafsztynek prawdziwy i czerwony, koksa, cesarz wilhelm
Cena: 45 zł
Chodorowa Stary Sad Wino Jabłkowe 2018 (półwytrawne, musujące)
Winnica Chodorowa
Małopolska
Cena: 35 zł
Cydr Boiken 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Dwaj Bracia
Mazowieckie
Odmiany jabłek: boiken (40%), idared (30%), boskoop (30%)
Cena: 70 zł
Cydr Antonówka 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Dwaj Bracia
Mazowieckie
Odmiany jabłek: antonówka (30%), alwa (70%)
Cena: 70 zł
Cydr Boskoop 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Dwaj Bracia
Mazowieckie
Odmiany jabłek: boskoop (40%), jonagold (30%), idared (20%), boiken (10%),
Cena: 70 zł
Kamieniaki Sur Lie 2022 (wytrawny, spokojny)
Cydr Radosny
Dolny Śląsk, Kotlina Dzierżoniowska
Odmiana jabłek: grochówka
Cena: 70 zł
Red Love 2022 (wytrawny, musujący)
Cydr Radosny
Lubelszczyzna
Odmiana jabłek: 80% nastawu stanowi odmiana czerwonomiąższowa baya marisa, a 20% zimowa odmiana grochówka wielka
Cena: 55 zł
Cydr Filomelos Angela 2022 (wytrawny, półmusujący)
Cydr i Perry Filomelos
Lubelszczyzna, Zachodnie Roztocze
Odmiana jabłek: angela
Cena: 32-40 zł
SŁODKIE CIEKAWOSTKI
Pirum Ice Perry 2020 (słodki, spokojny)
WINI Krzysztof Winnicki
Mazowieckie
Cena: ok. 45 zł/0,35 l
Karmelowa barwa i struktura. Czuć nieznaczną acetonową lotną kwasowość, która szczęśliwie szybko potwierdza swą (u)lotność, pozostawiając nas z aromatami kandyzowanego rabarbaru, placka ze śliwkami, pieczonego jabłka i przypalonego cukru. W partii cydrów lodowych zdecydowanie najlepszy balans słodyczy z kwasowością. Cielistość, struktura, wyważenie i intensywność. A co najciekawsze – jest to perry, czyli produkt gruszkowy!
Cydr Jabłkowy Lodowy 2020 (słodki, spokojny)
WINI Krzysztof Winnicki
Mazowieckie
Cena: ok. 45 zł/0,35 l
WINI Krzysztof Winnicki
Mazowieckie
Cena: ok. 45 zł/0,35 l
Syrop klonowy? 40-letni cydr? Intensywna, ciemna barwa wskazuje na obie opcje – na szczęście cydr ma zaledwie 3 lata. Nos uwodzicielski, likierowy, gęsty. Jabłko, figa, miód. Kwasowość wciąż obecna, choć zbyt mało balansująca słodycz. Jeśli z jabłek można stworzyć takie smakołyki – jesteśmy bardzo na „tak”. Cydr w swej mocarności może się jednak wydawać zbyt słodki, a wrażenie pogłębia wyczuwalna w finiszu obecność alkoholu.
Tabun Cydr Lodowy Słodki 2020 (słodki, spokojny)
Restauracja Tabun Agata Falkiewicz-Ponikowska
Pomorze Gdańskie
Odmiany jabłek: złota i szara reneta, jonagold, gala, decosta, ligol
Cena: 60 zł/0,5 l
Kolor czerwonej herbaty. Jabłkowa kwasowość wydaje się przykryta intensywną słodyczą palonego karmelu i odrobiny popcornu, potem jednak przebija się i współtworzy w miarę zintegrowaną całość. Słodycz idzie w kierunku kawy i toffi. Dochodzą do głosu niepożądane nuty octowe – nie ma ich za wiele, ale trochę psują ogólnie dobry odbiór całości.