Panel: Bordeaux trzyma się mocno…
Udostępnij artykuł
Z wielką radością i nadzieją powitaliśmy paczkę wypełnioną bordoskimi winami, która dotarła do nas za sprawą dwóch importerów: vinni.pl i Mielżyński. Niektóre z win dotarły do nas bezpośrednio od producentów. Tym razem spośród 12 butelek aż 10 wywodziło się z Lewego Brzegu – ale zanim przejdziemy do opisów i ocen, w telegraficznym skrócie przypomnijmy, o co chodzi z tymi brzegami.
Region Bordeaux znajduje się w dolnej części biegu rzek Garonna i Dordogne, w południowo-zachodniej Francji. W pewnym momencie obie rzeki łączą się w estuarium, które – już pod nazwą Żyrondy – zmierza spokojnie ku Oceanowi Atlantyckiemu. I teraz, w uproszczeniu: jego lewy brzeg, czyli obszar znany jako Médoc, grupuje apelacje zarówno podstawowe: Médoc i Haut-Médoc, jak i te legendarne w rodzaju Saint-Julien czy Margaux. Wina z tego regionu z reguły cechuje większa wytrawność, bardziej wyrazista kwasowość, jak również mocniej zaznaczona obecność nut ziemistych i mineralnych. Palmę pierwszeństwa dzierży tu cabernet sauvignon, dzielnie wspierany przez pozostałe szczepy bordoskie, czyli merlota, cabernet franc i petit verdot. Brzeg prawy z kolei – co zgadnąć nietrudno – to prawa strona Żyrondy, ale przede wszystkim rzeki Dordogne, skąd wywodzą się tak słynne apelacje, jak Saint-Émilion czy Pomerol. Tutejsze wina najczęściej oparte są na merlocie, uzupełnianym z reguły o cabernet sauvignon, cabernet franc i petit verdot. Cechuje je większa krągłość, łagodność (pojęcie oczywiście bardzo względne) i owocowość, która podąża bardziej w stronę czereśniowo-śliwkową, w odróżnieniu od wiśniowo-czarnoporzeczkowej, typowej dla Lewego Brzegu. W obu przypadkach wina mają znakomity potencjał starzenia, przedstawiciele najwyższych półek osiągają optimum po 30 i więcej latach, choć długowieczność w tej skali jest raczej domeną win z Lewego Brzegu. Więcej o winach bordoskich i ich klasyfikacji (kolejny temat rzeka) możecie przeczytać w dwóch ostatnich numerach „Trybuszona” TU i TU.
Opisywane wina reprezentują głównie AOC Médoc – najbardziej wysuniętą na północ apelację Lewego Brzegu. Mimo to niektóre z win podejrzewaliśmy – degustując jak zwykle w ciemno – o rodowód „prawobrzeżny”. Zastanawialiśmy się też, czy najlepsze z etykiet nie reprezentowały któregoś z czołowych cru klasyfikacji 1855. Tym większe było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że do czynienia mieliśmy z winami – zasadniczo – podstawowego szeregu. Ze szczerą przyjemnością przedstawiamy więc wyniki naszego panelu. Wysokie oceny były w pełni zasłużone. Niewielki rozstrzał ocen cząstkowych wskazywał na wyjątkową zgodność jurorów – pewne rzeczy są bowiem oczywiste z definicji i trudne do podważenia (wbrew pojawiającym się ostatnimi czasy opiniom, podającym w wątpliwość klasę win z Bordeaux i Francji w ogóle).
Bordoskie wina z Domaines Rollan de By – Jean Guyon pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego degustowali: Maciej Katarzyński, Maciej Moszyński, Aleksander Kubiak, Jacek Kulza i Tomasz Szmajter.
Château Tour Seran 2019
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc, Cru Bourgeois Superiéur
Szczepy: merlot 65%, cabernet sauvignon 15%,
cabernet franc 10%, petit verdot 10%
Importer: Mielżyński
Cena: 178 zł
Wino głębokie jak studnia i pełne emocji jak najlepsza książka, do której chciałoby się wracać. Jeszcze w powijakach, ale z ogromnym potencjałem – przestrzenne, wielowymiarowe. Misternie utkana struktura taniny i niosącej to wino kwasowości. W ustach żywa, napięta owocowość, słonawa konfitura i wysublimowana, niezwykle drobna tanina. Ocena, jaką dajemy, ważna jest dziś. Za 3–4 lata wino zdecydowanie urośnie.
Château Rollan de By 2015
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc, Cru Bourgeois
Szczepy: merlot 70%, cabernet sauvignon 10%,
cabernet franc 10%, petit verdot 10%
Importer: vinni.pl
(CE Wine Trade)
Cena: 147 zł
Barwa przejrzałej czerwieni. W nosie uderzają intensywne nuty owocowe (czerwona śliwka, czereśnia) i eukaliptusowe. Dostrzegamy też akcenty rustykalne, paprykowe i lukrecjowe. Wino zachowuje niezwykłą równowagę i lekkość. Fantastyczna gra tytoniu, papryki, zaokrąglonej, niemęczącej taniny oraz słodyczy i kwasowości. Beczka i wiek wina dają niecodzienny efekt aromatyczny „starego kredensu”. Usta wzbogacone ziołowością (mięta) i korą. Całość wieńczy długa, pulsująca, pikantna końcówka.
Château Haut Condissas Médoc 2019
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 60%, petit verdot 20%,
cabernet sauvignon 10%, cabernet franc 10%
Importer: vinni.pl (CE Wine Trade)
Cena: 298 zł
Wino z gatunku „eliksirowych” – gęste, a jednocześnie jedwabiste. Z elektryzującymi, niespokojnymi taninami i potężnym potencjałem dojrzewania. Za 10–12 lat powinno rozpędzić się do prędkości właściwej samochodom Formuły 1. Niesamowity, sprężysty melanż taniny i kwasowości. O względnej niedojrzałości wina decydują wciąż obecne – obok wiśniowo-jagodowo-dębowej bazy – akcenty zielonych gałązek. Potencjalnie świetny towarzysz dobrze przyprawionej jagnięciny w sosie własnym.
Château Haut Condissas 2011
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 60%, petit verdot 20%,
cabernet franc 10%, cabernet sauvignon 10%
Importer: vinni.pl (CE Wine Trade)
Cena: 298 zł
Wino w swoim najlepszym momencie. Nos nieziemski – intensywna, głęboka owocowość z czereśnią, czerwoną śliwką i kawą. Świetna kwasowość i integracja; owocowa struktura uzupełniona słonawymi akcentami. W drugich ustach do głosu dochodzą wiśnia w czekoladzie i dobry fajkowy tytoń. Finisz mógłby być dłuższy – jeśli w ogóle mamy tu przedstawiać jakieś zastrzeżenia.
Château la Fleur Perey Cuvée Prestige 2017
Château La Fleur Perey
AOC Saint-Émilion Grand Cru
Szczepy: merlot 68%, cabernet franc 32%
Importer: brak polskiego importera
Cena: 185 zł
Uwodzicielska, głęboka czerwień. Wygrzane skórzane siodło, cedr, tytoń fajkowy. Zioła, śliwka i skoncentrowany sok z wiśni. Klasyczne bordeaux z Prawego Brzegu – z odpowiednią owocowością (dojrzała wiśnia, cassis), drzewnością, tytoniem i skórą. Nie brak mu zadziorności i soczystości, niby wszystko tu jest (i to w bardzo dobrej proporcji), jednak winu przydałaby się pewna głębia i autorski rys, wychodzący poza dobrze pojmowaną bordoską typowość.
Château Greysac Collection Jean Guyon, Cru Bourgeois 2014
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 65%, cabernet sauvignon 29%,
cabernet franc 3%, petit verdot 3%
Importer: brak polskiego importera
Cena: 285 zł
Dojrzałe wino z ogromną esencjonalnością. W nosie syrop, figi, lukrecja. W ustach soczysta i bogata struktura tanin – do ujarzmienia za pomocą odpowiednio wyrazistego sera. Egzotyczne drewno i umami wskazują, że wino swój „peak” ma już za sobą, aczkolwiek gęsty, owocowy ekstrakt jest w nim wciąż obecny. W ustach ono cały czas żyje i daje sporą przyjemność picia.
La Demoisielle de By 2017
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: cabernet sauvignon, merlot
Importer: brak polskiego importera
Cena: 72 zł
Nos i usta stanowią tu dosyć spójną całość, a poprzez swą dżemowo-kakaową strukturę mogą wskazywać na ciepły rocznik. Daje się też zaobserwować pewna smolistość połączona z nutą wędzonej śliwki. Przy drugim łyku dochodzą też nuty mineralne i lekko mentolowe. Tanina jednak herbaciana i wysuszająca. Winu wydaje się brakować wypełnienia – czegoś, co wzbogacałoby przestrzeń pomiędzy tanicznością i akcentami dymnymi.
Château Rollan de By 2019
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 70%, cabernet sauvignon 10%,
cabernet franc 10%, petit verdot 10%
Importer: vinni.pl
(CE Wine Trade)
Cena: 116 zł
Rubinowa czerwień, piękna i gęsta. Nos, choć jeszcze nie do końca otwarty, już śmiało oferuje nam nuty likieru wiśniowego, czereśniowej czekolady i skóry. Usta dobrze z nim współgrają, uzupełniając obraz o drobnoziarnistą taninę i odzywający się w głębi gardła alkohol. Wino mocarne, z ogólną dobrą równowagą. Stosunkowo młode, więc pytania o potencjał i kierunek rozwoju pozostają otwarte.
Château La Clare 2018
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 45%, cabernet sauvignon 40%,
cabernet franc 15%
Importer: vinni.pl (CE Wine Trade)
Cena: 99 zł
Dobre wino o eleganckim rysie, zbliżające się do swego szczytowego momentu. Nos jeszcze nieco zamknięty i z lekka dymny – wyczuwamy też kawę i śliwki w czekoladzie, fiołki, atrament. Wyraźne nuty ziołowo-alkoholowe, być może nie zaszkodziłaby dekantacja. Żywe, strukturalne, trochę szorstkie taniny i szeroka gama czarnych, nieco już przetworzonych owoców. Jest tu szansa na coś znaczącego, jednak na razie wino wymaga ułożenia.
Château Greysac 2018
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: merlot 65%, cabernet sauvignon 29%,
cabernet franc 3%, petit verdot 3%
Importer: Mielżyński
Cena: 161 zł
W nosie eukaliptus – oprócz niego „pulpa, cygarko i trochę lasu”. Nie brak też owocu w postaci wiśni i śliwki. W drugim nosie lasu zaczyna być więcej – podążającego w stronę świeżych igieł i mokrej ściółki, zbalansowanego wyrazistą nutą jagodową. W soczystych ustach odnajdujemy wyżej opisane elementy plus echo kawy, tytoniu i cukierka „kukułki”. Tanina wyraźna, nieagresywna, może się z czasem uleżeć.
Château de By 2019
Domaines Rollan de By –
Jean Guyon
AOC Médoc
Szczepy: cabernet sauvignon, merlot
Importer: Mielżyński
Cena: 72 zł
Nos lekki, nieskomplikowany w swej owocowości. Wino względnie młode, żywe; usta nieco głębsze – z akcentem kompotu porzeczkowo-śliwkowego i odrobiną wanilii. Surowa, młoda beczka, leśno-liściaste, szałwiowo-miętowe nuty. Żywotna, szorstka tanina, do przełamania za pomocą odpowiednio tłustych i/lub białkowych dań. Są tu pewne nadzieje na przyszłość, zwłaszcza po ujarzmieniu – w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat – kwasu i ekstraktu.
WINO BIAŁE
Le Blanc du Château Rollan de By 2021
Domaines Rollan de By
AOC Bordeaux
Szczep: sauvignon blanc
Importer: vinni.pl
(CE Wine Trade)
Cena: 178 zł
Jasnopiaskowa barwa. Nos dosyć złożony (jabłko, melon, limonka, wosk, piasek), zachowuje żywość i świeżość, choć intensywność mogłaby być wyższa. W drugim nosie dodatkowo akcent korzenny i pieczone jabłko. Oleiste, pełne usta z dobrze zaakcentowaną, przyjemną kwasowością, w końcówce nuta goryczkowa. Czuć strukturę beczki, daje się też zaobserwować nieagresywny alkohol. Całość poprawna, ale pozbawiona większej emocji i charakteru.