Primošten
Udostępnij artykuł
Primošten jest znany na świecie z bardzo ciekawych upraw winorośli w kamieniu. Na stokach półwyspu i pagórków z południowej strony Primoštenu pracowici ludzie latami układali z kamienia balkoniki do uprawy jednego z najlepszych dalmatyńskich szczepów winorośli.
W wieżowcu ONZ w Nowym Jorku, w lobby obok zdjęcia, które przedstawia mur chiński, jako symbol i dowód ludzkiej determinacji i zaangażowania w pracę oraz zawziętości w wyciskaniu szlachetnego trunku z surowego kamienia, widnieje zdjęcie primoszteńskich terad.
Terada to lokalna nazwa kamiennych balkoników i kaskad układanych ręcznie przez wieśniaków. Wybierając kamień, zbierają też każdą garść ziemi, którą z uwagą, jakby chodziło o relikwię, układają w środku między kamieniami w taki sposób, żeby jej deszcz nie zmył. W tą niewielką ilość ziemi sadzi się winorośl – szlachetny Babić.
Krzew winny jest niski, grono także małe z niebieskimi owocami, z których się produkuje najwyższej jakości wino. Na tych tarasach w dobrych latach Babić potrafił akumulować i 22% cukru. Z takich winogron powstają gęste jak olej, rubinowo-czarne wytrawne wina z niespotykanym aromatem, który zniewala, czaruje i zachwyca wszystkie zmysły.
Jeden z właścicieli takich upraw na teradach powiedział, że wraz z ojcem uprawia koło 15 000 krzewów čokota i przy tak ciężkiej, ręcznej, codziennej pracy z tylu roślin produkuje tylko kilka tysięcy butelek 0,75 litra. Z prostych obliczeń wynika, że trzy krzewy składają się na jeden litr szlachetnego wina o nazwie Łzy kamienia.
Ale rzeczywiście jest to gatunkowo najwyższej jakości wino, gdzie przy zamawianiu cena nie gra większej roli. Babicia ze zwykłego pola z kamienia i ziemi można kupić bezpośrednio u gospodarzy w okolicy Primoštenu. Szkoda tylko, że nie mają czasu troszkę wina zostawić, aby się w beczkach dopracowało, ustabilizowało, bowiem jest to trunek, który lubi dojrzewać i dobrze mu to robi.