Lalou Wines – nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji
Udostępnij artykuł
Lalou Wines tworzą Magdalena i Norbert Dudzińscy – właściciele warszawskiego sklepu z winem i tasting room’u Lalou Wine Concept oraz Monika i Paweł Kowalscy, dotąd miłośnicy i kolekcjonerzy wina. Import skupiać się będzie na niewielkich posiadłościach z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.
W portfolio Lalou Wines znajdą się posiadłości zarówno klasyczne, jak i moderniści oraz tzw. nowa fala. Klasyków reprezentować będą m.in. Benoît Ente z Burgundii, Domaine de Montbourgeau i Lucien Aviet et Fils z Jury oraz François Chidaine z Doliny Loary. Do modernistów zaliczają się m.in. Domaine Hubert Lamy z Burgundii, Marcel Deiss z Alzacji oraz Jean – Luc Jamet i Domaine Lionnet z Północnego Rodanu, a do winiarzy nowej fali m.in. Domaine Robert-Denogent z Burgundii, Eric Taillet z Szampanii, Stéphane Tissot z Jury oraz Jonathan Pabiot z Doliny Loary.
– To producenci, których znajdziemy w najciekawszych kartach win restauracji i wine barów na świecie. Łączy ich wybitna jakość, precyzyjny i świadomy sposób produkcji oraz organiczna lub biodynamiczna uprawa – tłumaczy Norbert Dudziński, doświadczony sommelier, który odpowiada za selekcję importu. – Przez klasykę rozumiem wierne odzwierciedlenie zapachu i smaku wina z konkretnego regionu czy szczepu – wyjaśnia Dudziński. – Moderniści to Ci, którzy koncentrują się na sposobie winifikacji, określający wyraźnie swój styl, zazwyczaj bardzo atrakcyjny do picia. Nowa fala zaś to bezpośredniość, ekspresywność, mineralność, hojność – uzupełnia.
Twórcy projektu podkreślają, że istotne jest dla nich, by móc budować relacje z winiarzami, by przekazywać ich punkt widzenia, energię oraz koncept prowadzenia winnicy, dlatego planują sporo degustacji i spotkań dla branży oraz miłośników wina.
– Rynek wina jest bardzo dynamiczny, w wielu winnicach wyraźnie widać zmianę pokoleniową, ich status szybko się zmienia. Bardzo interesuje mnie ta dynamika zmian i ewolucja stylu u poszczególnych winiarzy, dlatego cieszę się, że mogę reprezentować tak otwartych i autentycznych producentów – dodaje Paweł Kowalski.
Wszyscy producenci z portfolio Lalou Wines pracują w modelu organicznym lub biodynamicznym. Opryski przygotowują sami, fermentację przeprowadzają na rdzennych drożdżach, zbiory i praca w winnicy jest ręczna, a siarkowanie na bardzo niskim poziomie lub nie występuje w ogóle.
– Producenci, z którymi współpracujemy myślą tak, jak my o energii, stylu, bioróżnorodności, współodpowiedzialności za środowisko, ale mają również podobny pogląd na samą przyjemność z picia wina, radość wynikającą z dzielenia się, spotkań, rozmów – podkreśla Kowalski.
W ofercie Lalou Wines znajdą się również tradycyjnie dmuchane ultralekkie kieliszki i karafki marki Sydonios. Choć marka Sydonios istnieje dopiero kilka lat, to jest już obecna w wielu wyjątkowych miejscach na świecie: w winebarach, restauracjach oraz u producentów wina.
– Zachwyca nas kształt kieliszków, to jak dobrze je się trzyma, w jaki sposób “pracują” z winem, a nawet to jak są opakowane – wyjaśnia Norbert Dudziński.
Wszystkie wina z importu Lalou Wines będą dostępne w showroom’ie Lalou Wine Concept zlokalizowanym w Browarach Warszawskich, przy ulicy Krochmalnej 56 oraz w wybranych restauracjach i sklepach.
*Norbert Dudziński: sommelier, specjalizujący się w kilku francuskich regionach, m.in.: Burgundii, Szampanii, Jurze i Dolinie Loary, a także w winach naturalnych, biodynamicznych oraz pomarańczowych. Był Head Sommelierem w wyróżnionej 3 gwiazdkami Michelin i sklasyfikowanej obecnie na 1 pozycji w rankingu The World’s 50 Best Restaurants restauracji Geranium w Kopenhadze – tam zarządzał jedną z największych i najbardziej różnorodnych kolekcji wina na świecie. W 2020 roku wyróżniony przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną prestiżowym tytułem Prix au Sommelier. Jest stałym współpracownikiem Magazynu o Winie Ferment oraz ambasadorem Starwine List w Polsce – międzynarodowego przewodnika po najciekawszych miejscach na wino.