Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Slow Santok 2024 (Santok k. Gorzowa Wielkopolskiego)

13 lipca 14 lipca

13-14 lipca w Santoku k. Gorzowa Wielkopolskiego odbędzie się festiwal winiarski, na którym zaprezentują się winiarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu “Santockie Winnice” oraz zaproszone winnice brandenburskie. Idea festiwalu będzie kręcić się wokół slow food i slow wine.

Oprócz win, będzie można spróbować przepisów kuchni nowomarchijskiej (Gorzów, Santok i okolice leżą na obszarze historycznej Nowej Marchii – przedwojennej części Brandenburgii), jakie zachowały się w książkach kucharskich, będących w posiadaniu Biblioteki Wojewódzkiej w Gorzowie – baza materiałowa jest tak sama, co przed 1945: nadal uprawia się w okolicy te same rośliny, hoduje gęsi, krowy, świnie, owce, łowi ryby. I z tego dziedzictwa kulinarnego organizatorzy czerpią inspiracje. Do wszystkiego lokalne wina, których produkcja opiera się na tradycji winiarskiej sięgającej XIII wieku (pierwsza udokumentowana wzmianka o winnicach gorzowskich pochodzi z 1278 roku). Plus wina brandenburskie, niejako dopełnienie naszych win i wspólność historycznej tradycji.

Poza imprezami stricte gastronomicznymi i winiarskimi organizatorzy planują panele degustacyjne, dyskusje o winie, o przyszłości lokalnego winiarstwa, kierunków rozwoju światowego winiarstwa.

Więcej szczegółów wkrótce.

Zapisz się na newsletter TRYBUSZONA

Copyright © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wydawnictwo Explanator