Rzuć wszystko i…
Udostępnij artykuł
…wyjedź w Bieszczady. A nie, to nie ta historia. Raczej powinniśmy powiedzieć: „Rzuć wszystko i załóż winnicę”. Obu opowieściom towarzyszy jednak podobna myśl. Bo któż z nas choć raz w życiu nie marzył o porzuceniu wszystkiego i ucieczce w odludne miejsce, gdzie przyroda, a nie ciągłe deadline’y, rozkłady jazdy autobusów czy trąbiący na nas kierowcy, nadają naszemu życiu naturalny rytm.
O tym opowiada nam Katarzyna Korzeń w swojej książce Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie. Zdaje się właściwą osobą na właściwym miejscu, bo polskim winnicom i rozwojowi polskiego winiarstwa przygląda się od przeszło 10 lat. Zna też temat od podszewki – sama uprawia winorośle (ma półhektarową winnicę, jak mówi „do własnych eksperymentów”), produkuje wina, zajmuje się też ich analizą sensoryczną, oceną techniczną i promocją. Do tego edukuje, konsultuje, doradza, prowadzi EnoPortal.pl, degustuje i jest w ciągłej podróży między winnicami.
Moglibyśmy więc spodziewać się książki obfitującej w enologiczne niuanse, niezwykle wnikliwej oceny stanu polskiego winiarstwa i jego rozwoju, lecz akcent położony został gdzie indziej. Autorka traktuje wino jako pretekst do opowiedzenia historii polskich winiarzy i miejsc, które uczynili swoimi domami. Znajdziemy tu bankiera, który został winogrodnikiem, Francuza, który robi w Polsce musiaki, a metodę szampańską uznaje za jedynie słuszną, Nowozelandczyka, który założył winnicę na Kaszubach i potrafi całe wino z rocznika przerobić na ocet, jeśli uzna, że jest niegodne miana „wina” czy wreszcie muzyka, który zwykł żartować w rodzinie, że na emeryturze będzie uprawiać poletko szalotki, a dziś jest współwłaścicielem największej winnicy w Polsce. Otrzymujemy więc opowieść skierowaną raczej do początkującego odbiorcy wina, która podkreśla romantyczny aspekt winiarstwa, a zbywa milczeniem krew, pot i łzy, które towarzyszą pracy w winnicy. Czy to źle? Nie, to tylko kwestia rozłożenia akcentów. W winiarstwie jest to wszystko.
Znajdziemy tu historie dziewiętnastu winiarzy. To zaledwie ułamek liczby winnic w Polsce, bo jest ich obecnie blisko 500, ale rozumiemy, że nie sposób napisać o wszystkich. Ich dobór zdaje się uzasadniony, gdyż pozwala zarysować charakter polskiego winiarstwa i wyzwań, przed którymi ono stoi. Korzeń snuje historie ludzi i miejsc, okraszając je twardą wiedzą winiarską. Dowiemy się więc m.in. tego, kim jest enolog i czym właściwie się zajmuje, a także dlaczego PIWI początkowo dominowały w Polsce nad viniferami.
Uwagę zwraca też szata graficzna książki – ilustracje autorstwa Zofii Różyckiej przyciągają wzrok, zachwycają i ubogacają całość. Wszystko się tu zgadza.
Książka Katarzyny Korzeń zachęca nas do poznania polskiego winiarstwa z bliska i rozsmakowania się w rodzimym winie. To zaproszenie do świata, który wielu Polakom wciąż wydaje się niedostępny. Korzeń pokazuje, że ten świat jest na wyciągnięcie ręki, czeka tylko na odkrycie.
Tytuł: Polskie wino. Ludzie Miejsca Historie
Autorka: Katarzyna Korzeń
Wydawca: Wydawnictwo Muza S.A.
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 352
Cena: 79,90 zł