Dziennikarz i krytyk winiarski, twórca i redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Popularyzator kultury wina, juror licznych krajowych i zagranicznych konkursów winiarskich. Od 2009 roku jest członkiem Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. W roku 2018 nagrodzony przez krakowską Kapitułę Nagrody Świętego Marcina „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.
P olska. Daromin, ok. 20 km na północny zachód od Sandomierza. Winnica Płochockich, początek 2014 roku. To obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych, zasłużonych polskich winiarni. Gdy jednak robię…
W którą stronę pójdzie nasze winiarstwo? Jakie można postawić diagnozy, jakie są przewidywania? Pozwólmy sobie na odrobinę niezobowiązującego profetyzmu. Wino jako biznes Wydaje się, że jest…
T rzeba uczciwie przyznać, że start w tej materii był opłakany. To co mieli do zaproponowania winiarze u samego początku nowej historii polskiego wina… no cóż – po…
P olska ze swoimi – powiedzmy – dwoma dekadami nowego etapu winiarstwa, znajduje się ledwie w winiarskim przedszkolu. Można powiedzieć, że ciągle jest swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla uprawianych…
Kolejny rozdział polskiego winiarstwa zaczyna się z początkiem XXI wieku. W nowych realiach politycznych, gospodarczych, kulturowych uprawa winorośli i produkcja wina mają szansę na powrót do świetności. K…
No dobrze, drodzy czytelnicy „Trybuszona”, ukryci znawcy polskich winnic i win, odpowiedzcie, ale szczerze! Czy znacie odmianę göcseji zamatos? Próbowaliście może wina z sabrevois? Czy wiecie coś o…
N ie wszyscy wiedzą, że mamy w Chile niezwykle cenionego uniwersyteckiego wykładowcę o polskich korzeniach. Jest nim profesor Philippo Pszczółkowski, ampelograf, specjalista od winorośli na Wydziale Enologii Uniwersytetu…
Samotny wygasły wulkan pośrodku dużej równiny i jednocześnie najmniejszy region winiarski kraju. Powstają tu niezwykłe, ekspresyjne wina. Odpowiada za to między innymi gleba złożona niemal w całości z bazaltu –…
Gruzja. Wioska Ikalto, niecałe 10 kilometrów na północny zachód od Telawi. Mikroskopijna winiarnia, skromne familijne przedsięwzięcie, które z rodzicami prowadzi Paata Chibalashvili. Trudno o bardziej tradycjonalistyczne podejście i bardziej rasowe…
Chleb. Baza pożywienia w wielu wschodnich kuchniach. W Gruzji ten, o którym mowa, nazywa się tonis puri. Piecze się go w bardzo tradycyjny sposób – w prostych, glinianych, robionych ręcznie…