Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy
Udostępnij artykuł
Dziś wciąż niewiele osób kojarzy Wielkopolskę z winiarstwem i produkcją wina, choć – jak udowodniono naukowo – winiarstwo w tym regionie liczy sobie co najmniej tysiąc lat.
Badania historyczne i archeologiczne wskazują niezaprzeczalnie, że w Poznaniu i okolicach wytwarza się wino nieprzerwanie od wieków średnich. O uprawie winnych krzewów w regionie świadczą między innymi nazwy poznańskich dzielnic Winogrady i Winiary (niegdyś tzw. osad służebnych, czyli spełniających określone obowiązki wobec miasta). Nawet w trudnych latach dla winogrodnictwa, gdy w Europie nastąpiła mała epoka lodowcowa, a nasz kraj nawiedziły wojny, a następnie rozbiory, na terenie Wielkopolski winorośle wciąż były uprawiane. Jak podają historycy, w okresie zaborów na obszarze ówczesnej Rejencji Poznańskiej ponad 100 ha ziem było obsadzonych winoroślami. Dlaczego w takim razie o winiarstwie w Wielkopolsce tak niewiele się mówi? Bo – mimo niewątpliwej obecności winiarstwa w regionie – nie stanowiło ono nigdy dominującej gałęzi rolnictwa. Robiono je raczej na „uboczu” działalności, a jednak było produkowane, sprzedawane i pite, w regionie działały sklepy winiarskie oraz osoby zajmujące się handlem winem. Natomiast wino nigdy nie było flagowym produktem w Wielkopolsce.
Ostatnie lata to renesans tradycji winiarskich i dynamiczny rozwój winogrodnictwa w naszym kraju, w tym w Wielkopolsce. Najstarszą winnicą w regionie jest Winnica Katarzyna, która swoją działalność zarejestrowała w 2007 r. Najwięcej winnic powstało tu jednak dopiero w ostatnich pięciu latach.
To zatem wciąż młody region winiarski w Polsce, trudno więc mówić o wyróżniających go cechach. Widzimy natomiast rosnący trend produkcji win niskointerwencyjnych. Współcześni wielkopolscy winiarze coraz częściej stawiają też na Vitis vinifery, udają się tu chardonnay, pinot noir czy rieslingi. Potwierdzeniem tego są zdobyte medale i wyróżnienia w konkursach winiarskich. W regionie dominują odmiany białe, stanowią 70% nasadzeń, prym wciąż wiedzie solaris.
Przyszedł moment, gdy rosnące w siłę wielkopolskie winiarstwo, potrzebowało swojej reprezentacji – tak powołano do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy.
Po dopełnieniu formalności zostało ono zarejestrowane 1 maja 2022 r. i początkowo liczyło 7 winnic. Dziś skupia ich 20 i ma ponad 30 aktywnych członków. Maciej Krystowski mówi, że zależało mu, by w aktywność stowarzyszenia angażował się nie tylko jego zarząd, ale i poszczególni członkowie. I to się udało. Dziś do każdego projektu stowarzyszenia przypisani są jego członkowie, którzy tworzą razem grupę roboczą.
Celem stowarzyszenia jest nie tylko promocja wielkopolskiego winiarstwa, lecz także wsparcie i wymiana informacji i wiedzy między winiarzami. Temu służą nie tylko spontaniczne kontakty i rozmowy, ale i bardziej sformalizowane wydarzenia, jak Konwent Wielkopolskich Winiarzy, który odbył się w styczniu tego roku. W spotkaniu wzięli udział wszyscy właściciele winnic WSW. Każdy z nich przywiózł ze sobą dwa wina na ogólną degustację prowadzoną przez Mariusza Kapczyńskiego z portalu Vinisfera. Gościem specjalnym był również promotor polskich win – Marcin Świątkowski. – Był to moment, gdy na spokojnie mogliśmy spróbować swoich win i konstruktywnie o nich porozmawiać – mówi Maciej Krystowski i dodaje: – Zależy nam, by wina z naszego regionu wciąż podnosiły swoją jakość, żeby wino z Wielkopolski było rzetelnym winem, bez wad i niedociągnięć, by aspirowało do win, które zdobywają ludzkie serca. Dlatego musimy się szkolić, także wewnętrznie.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to młody, choć niezwykle ambitny i aktywny, projekt. We wrześniu 2022 r. i przez całe lato 2023 r. stowarzyszenie organizowało festiwal „Wina Warte Poznania” na poznańskim Rynku Jeżyckim, 200 metrów od siedziby naszej redakcji. Z jego inspiracji wina z Wielkopolski obecne były na poznańskich jarmarkach bożonarodzeniowych, a wraz z końcem zeszłego roku otwarto w Poznaniu sklep, w którym można kupić butelki ze stowarzyszonych winnic. Winiarze regularnie goszczą też w murach poznańskiej restauracji Concordia Taste, gdzie odbywają się degustacje ich win. Wraz z końcem października WSW otworzyło Szlak Wielkopolskich Winnic. Było też organizatorem kolejnej edycji Konwentu Polskich Winiarzy, który po raz pierwszy zagościł w Poznaniu.