Wine of Moldova Festival 2024 [podsumowanie]
Udostępnij artykuł
W dniu 14 września 2024 roku w centrum Warszawy, w Fortecy Kręglickich, historycznej twierdzy z XIX wieku odbył się Festiwal Wina Mołdawskiego – WINE OF MOLDOVA FESTIVAL 2024 Warszawa. Wydarzenie, jedno z największych tego typu wydarzeń zorganizowanych w Polsce w ostatniej dekadzie, zgromadziło 29 winiarzy z całej Mołdawii, którzy zaprezentowali swoje wina szerokiej publiczności, profesjonalistom branży winiarskiej, sommelierom i polskim importerom. Festiwal stanowił doskonałą platformę dla 29 mołdawskich winiarni, w tym zarówno dużych producentów obecnych już na polskim rynku, jak i mniejszych winiarzy, którzy wystawiali się poraz pierwszy w Polsce. Publiczność miała okazję poznać i spróbować win z endemicznych lokalnych odmian winogron z Mołdawii, takich jak Feteasca Neagră, Rara Neagră, Feteasca Regală i Viorica, prezentowanych bezpośrednio przez winiarzy. Wśród prezentowanych win znalazły się wina czerwone, białe, musujące i deserowe, każde noszące znamiona mołdawskiej tradycji i wysokiej jakości.
Festiwal został zorganizowany przez Winnice Mołdawii, ekipę zajmują się promocją mołdawskich win na polskim rynku, we współpracy z Narodowym Biurem Wina Mołdawii Wine of Moldova i Ambasadą Republiki Mołdawii w Warszawie. Głównym celem wydarzenia była promocja win mołdawskich i turystyki wśród polskich konsumentów. Tym samym producenci mieli okazję zaprezentować swoje wina czołowym importerom i dystrybutorom wina, ale także pełnej pasji publiczności, przyczyniając się do zwiększenia widoczności win mołdawskich w Polsce.
Oprócz promocji win Festiwal stał się także platformą promującą turystykę mołdawską. Biuro Handlowo-Ekonomiczne Ambasady Mołdawii przygotowało dedykowane stoisko z materiałami promocyjnymi dostarczonymi przez Narodowe Biuro Turystyki, na której zaprezentowano atrakcje turystyczne Mołdawii, w tym szlaki turystyki winiarskiej, zabytki historyczne i malownicze krajobrazy kraju. Inicjatywa ta miała na celu pobudzenie zainteresowania Polaków Mołdawią jako kierunkiem turystycznym, kładącym nacisk na autentyczne doświadczenia związane z winem i gastronomią.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert tradycyjnej muzyki mołdawskiej w wykonaniu słynnej mołdawskiej piosenkarki Gety Burlacu i jej zespołu muzyków. Ciepła atmosfera koncertu dopełniła kulturalne doświadczenie festiwalu, dając uczestnikom możliwość głębokiego kontaktu z kulturą i tradycjami Mołdawii. Podczas koncertu gości Festiwalu porwały mołdawskie rytmy, a wielu uczestników włączyło się do tańca, przyczyniając się tym samym do stworzenia atmosfery prawdziwego świętowania i radości.
Festiwal przez cały dzień zgromadził ponad 700 gości, w tym sommelierów, dziennikarzy winiarskich, importerów, blogerów, hotelarzy, menadżerów restauracji oraz miłośników wina z Warszawy i okolic. W programie wydarzenia znalazły się nie tylko degustacje win, ale także masterclass poświęcony endemicznym mołdawskim szczepom, prowadzony przez dyrektora Wine of Moldova, pana Ștefana Iamandiego, podczas którego publiczność miała okazję zapoznać się z historią mołdawskiego wina oraz z pozycją Mołdawii na rynkach międzynarodowych.
Wydarzenie okazało się sukcesem, który został doceniony zarówno przez uczestników, jak i organizatorów. Kluczowym punktem była bezpośrednia interakcja pomiędzy winiarzami a gośćmi Festiwalu, ułatwiająca kontakty biznesowe i otwierająca nowe możliwości dla mołdawskich winiarni na polskim rynku.
Po sukcesie festiwalu organizatorzy i uczestnicy zaproponowali, aby wydarzenie to miało charakter coroczny, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie polskiej publiczności winami i kulturą Mołdawii. Zapewniłoby to ciągłość promocji mołdawskich produktów winiarskich i turystyki na polskim rynku, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego sektora winiarskiego oraz wzmocnienia relacji kulturalnych pomiędzy Mołdawią a Polską.