Panel: monastrell = mourvèdre = mataro = murviedro
Udostępnij artykuł
Nazwy dwóch hiszpańskich apelacji – Yecla i Jumilla – często i nie bez powodu wymieniane są jednym tchem. Faktycznie obie znajdują się w prowincji Murcja, choć wina z apelacją Jumilla powstają również częściowo na terenie sąsiedniej Kastylii-La Manchy. Jednak w obu przypadkach cechą wspólną jest obecność tego samego wiodącego czerwonego szczepu (tu najważniejszego, a w skali całej Hiszpanii jednego z ważniejszych), czyli monastrella.
Znamy go oczywiście nie tylko z Hiszpanii, jest on istotnym elementem winiarskiego krajobrazu południowej Francji – zwłaszcza w Dolinie Rodanu i Langwedocji-Roussillon – gdzie (pod nazwą mourvèdre) wchodzi w skład klasycznego kupażu „G-S-M”, czyli grenache-syrah-mourvèdre. Oczywiście dwie pozostałe odmiany są obecne również w Hiszpanii i również w regionach, których wina mieliśmy okazję – dzięki uprzejmości dwóch polskich importerów, firm La Tienda i Twoje Wina – niedawno degustować. Elementem wspólnym była dominująca obecność monastrella, choć tu i ówdzie nie brakowało domieszek innych odmian.
Monastrell to szczep z jednej strony dość rozpowszechniony, z drugiej – niełatwy w uprawie. Dla osiągnięcia najlepszych efektów wymaga wysokiej temperatury i dużego nasłonecznienia, ale też dobrego nawodnienia gleby. Nie zaszkodzi odpowiednie „nawietrzenie”, minimalizujące ryzyko wystąpienia mączniaka. Monastrell – ze stosunkowo niewielkimi jagodami o grubej skórce – daje wina intensywne (by nie rzec ciężkie), o ciemnej, głębokiej barwie, wyrazistych taninach i z reguły wysokiej zawartości alkoholu. Czasami – co również pokazał nasz panel – bywa przebeczkowany, jest też jednak duża szansa na wytropienie bezbeczkowych, acz wciąż esencjonalnych, wyrazistych monastrelli za bardzo rozsądne pieniądze.
Wina, które trafiły na redakcyjny stół trzymały dobry i reprezentatywny dla regionu poziom. Przyznać trzeba jednak, że największą przyjemność sprawiło nam wino, którego powstanie obyło się bez udziału beczki – w innych przypadkach czas leżakowania w dębie wynosił od 6 aż do 16 miesięcy. Niewątpliwie taki styl wciąż cieszy się powodzeniem na całym świecie, nam jednak miejscami brakowało w nim pewnej finezji i indywidualnego sznytu.
Monastrella pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego degustowali: Maciej Moszyński, Łukasz Głowacki, Aleksander Kubiak, Iwo Świerblewski, Tomasz Szmajter.
Senorio de Barahonda, S.L
Założona w 1925 r., z czasem stała się winnicą produkującą eleganckie i często nagradzane wina. Położona jest w regionie Yecla, na północy Murcji, który charakteryzuje się gorącymi dniami i chłodnymi nocami. W Barahondzie powstają wina ze szczepów monastrell, syrah i cabernet sauvignon.
Bodegas Alceño
Rodzinna winnica z tradycjami sięgającymi 1870 r. Ulokowana w sercu Jumilli, jest najstarszą winnicą w regionie i pierwszą, która sprzedawała w nim swoje wina.
Parajes del Valle
Projekt winiarski powstały w 2018 r., którego podstawowym założeniem jest pielęgnacja lokalnych zwyczajów oraz ochrona starych winnic. Większość z nich uprawiana jest w tradycyjnym systemie Terraje – polega on na dzierżawieniu ziemi okolicznym małym winogrodnikom, w zamian za oddawanie właścicielowi gruntów części otrzymanego zbioru.
Monastrell Ecologico 2021
Parajes del Valle
D.O.P. Jumilla
Importer: La Tienda
Cena: 58 zł
Kolor świeżej, żywej czerwieni. Lekki, choć intensywny owoc w nosie. Soczysta wiśnia i dzika róża. Wyczuwalne na początku nuty gamay’owe i apteczne, po chwili zaczynają ustępować na rzecz wiśni. Wino eleganckie, miejscami jedwabiste, zbudowane na akcentach i niuansach. Usta po stronie pinot noir, bądź cabernet franc, obok owocu nie brak tu ziemistości, ziołowości i mineralności. Wino nietypowe jak na tradycyjnie pojmowanego monastrella, ale ze wszech miar udane i godne polecenia.
Terraje Monastrell 2020
Parajes del Valle
D.O.P. Jumilla
Importer: La Tienda
Cena: 114 zł
Wyczuwalne oszczędne – a przynajmniej umiejętne – użycie beczki. Wysoka jakość soczystego owocu – wiśnia, czerwona śliwka, żurawina. Kwasowość, tanina i oczywista dla tego szczepu (oraz regionu) zauważalna obecność alkoholu. Całość na szczęście zrównoważona i o świetnym współczynniku pijalności.
Sierra de Enmedio / Old Vines 2019
Bodegas Alceño
D.O.P. Jumilla
Szczep: monastrell
Importer: La Tienda
Cena: 45 zł
Węgierkowa intensywność w nosie budzi skojarzenia z winami z… węgierskiego Villány. Do tego wiejska trawa przejechana traktorem. Południowa rustykalność, na końcu języka ledwo dostrzegalne musowanie. Jest tu względna świeżość, owoc (słodka czereśnia złamana kwaśną aronią), karmel i toffi. W końcówce znowu czereśnia podbita akcentem ziołowym.
Barahonda Summum 2019
Bodegas Señorío de Barahonda
D.O. Yecla
Szczep: monastrell
Importer: Twojewino.pl
Cena: 123 zł
Nos dżemowy z akcentem migdałowo-koperkowym. W nosie i ustach sporo nut nieowocowych – atrament, jodyna, lukrecja. Muskularna, taninowo-dębowo-kwasowa struktura, której jednak nie wypełniają owoc i soczystość. Nie mogąc dopatrzeć się większego balansu i wyszukania, stwierdzamy, zwłaszcza po drugim łyku, że jest to jednak kawał niezłego i mocarnego wina. 16 miesięcy w amerykańskim dębie zrobiło swoje.
Barahonda Monastrell 2021
Bodegas Señorío
de Barahonda
D.O. Yecla
Importer: Twojewino.pl
Cena: 45 zł
W nosie wyraźnie zarysowana struktura owocu – jest śliwka, jest jagoda, jest herbata z dzikiej róży. Alkoholowa intensywność aromatu budzi podejrzenia o… wzmacniany charakter wina. Na szczęście usta nie najgorzej korespondują z nosem, uzupełniając w miarę soczystą całość o nuty grzybowo-leśne i ziemiste. Wino bez większych rewelacji, niemniej zwraca uwagę dobrze rozumianą, monastrellową typowością.
Lualma 2019
Bodegas Señorío
de Barahonda
D.O. Yecla
Szczepy: monastrell, tintorera, syrah
Importer: Twojewino.p
Cena: 144 zł
Kolor i nos – nieco zamknięte, choć w miarę świeże i żywe – dają nadzieję na przemyślane użycie beczki. W ustach, wytrawnych i ściągających (nadmiar tanin), powstaje jednak wrażenie nadekspresywności. Możemy mieć nadzieję, że w ciągu 3–4 lat wino poskromi swą dzikość, a agresywne taniny odpowiednio złagodnieją, dając nieco miejsca owocowi, na razie przysłoniętemu.
Inédita de Alceño 03 2016
Bodegas Alceño
D.O.P. Jumilla
Szczep: monastrell
Importer: La Tienda
Cena: 223 zł
Ładna, rubinowa barwa. Nos wskazuje bądź na „peak”, bądź chwilę po. Mamy tu jeszcze przetworzony, lekko słonawy owoc – usta jednak likwidują nadzieję na bardziej wyrafinowany styl. Wędzona śliwka w czerninie, smoła, dym i czekolada. Intensywność, ekstrakt, powidła. Wino z pewnością spędziło sporo czasu w beczce i na razie jeszcze się broni – pytanie, na ile starczy mu siły, by tę charakterystykę utrzymać?
Barahonda Organic
Barrica 2018
Bodegas Señorío
de Barahonda
D.O. Yecla
Szczepy: monastrell, syrah
Importer: Twojewino.pl
Cena: 62 zł
Nos jeszcze lekko zamknięty – pytanie, kiedy się otworzy? W ustach wino pełne ciała i intensywności. Tanina znów szorstka i sucha (beczka!), i znów akcenty przejrzałego owocu, choć nie brak tu kwasowo-alkoholowo-rozmarynowego śladu. Rozgrzewający finisz. Być może winiarz postanowił podkreślić walory tego wina poprzez użycie beczki – przedobrzył, ale per saldo taki zabieg może pomóc zdobyć winu wcale pokaźną grupę zwolenników.
Barahonda Barrica 2018
Bodegas Señorío
de Barahonda
D.O. Yecla
Szczepy: monastrell, syrah
Importer: Twojewino.pl
Cena: 56 zł
Przykład wina „naładowanego wszystkim”, które najlepszy okres ma już za sobą. Ciemnoceglasta barwa, w nosie śliwkowe powidła i herbata. Kompot z wędzonych owoców, który przeleżał się w piwnicy. Usta – dużo beczki, mało kwasu, wysuszająca tanina; zupa pomidorowa, zioła, tytoń i resztki owocowego ekstraktu w końcówce. Względnie młody wiek nie wskazuje na tak szybkie zejście, być może dzieła zniszczenia dopełniło niewłaściwe przechowywanie butelki.
WINO MUSUJĄCE
Brut Nature Rosé Monastrell N/V
Bodegas Alceño
Vino Espumoso de Calidad
Szczep: monastrell
Importer: La Tienda
Cena: 81 zł
Wino musujące o barwie różowo-pomarańczowej. Truskawkowo-rabarbarowy nos, wyczuwalny długi kontakt z drożdżami. Zawartość cukru wydaje się wyższa, niż wskazywałaby na to deklaracja kategorii wina przez producenta (naszym zdaniem raczej „brut”, a nie „brut nature”), a co w efekcie generuje obecność również nut ciasteczkowych. Kwasowość nie do końca równoważy słodycz, przez którą owoc zaczyna nabierać przetworzonego charakteru. Mimo to wino intrygujące, z dodatkiem akcentów szypułkowych i pestkowych.