Food & Wine Tasting from Castilla y León
Udostępnij artykuł
We wtorek 4 czerwca, na warszawskim Powiślu, w hotelu Barceló odbyła się wyjątkowa degustacja win i delikatesów z regionu Kastylia i Leon. Organizatorami tego wydarzenia byli Instituto para la Competitividad Empresarial de Castilla y Leon oraz Junta de Castilla y Leon we współpracy z TASTE IT ALL, zaś patronat medialny został zapewniony przez kwartalnik „Trybuszon”, magazyn „Restauracja” oraz portal www.foodservice24.pl. Obecnych było 22 przedstawicielu tego regionu, w tym szesnaście winnic reprezentujących apelacje takie, jak Ribera de Duero, Toro, Rueda czy Bierzo. W programie wydarzenia, poza degustacją stolikową, znalazło się miejsce dla dwóch masterclassów. Oba seminaria były prowadzone przez Michała Stykowskiego, prawdziwego specjalistę od win hiszpańskich oraz pierwszą osobę w Polsce, która mogła pochwalić się tytułem Spanish Wine Scholar.
Castilla y Leon Culinary Journey: Wine & Gourmet Delights
Pierwsze seminarium nie skupiało się na konkretnej apelacji, była to degustacja bardziej przekrojowa. Prowadzący każdą degustację rozpoczynał od przybliżenia warunków klimatycznych, glebowych i geograficznych każdego z win z danej apelacji oraz informacji o wykorzystanym szczepie winogron. Większość apelacji regionu Kastylia i Leon cechuje się surowym, kontynentalnym klimatem, z krótkim, ale bardzo gorącym latem, oraz długą i mroźną zimą. Winnice znajdują się często wysoko nad poziomem morza (>600 metrów n.p.m.), a w konsekwencji niskich temperatur w nocy winogrona zachowują kwasowość. Bodegi najczęściej lokowane są na piaszczystych i kamienistych glebach, co pozwoliło im uniknąć klęski filoksery, ponieważ larwy tych owadów nie lubią zagrzebywać się w piasku. Dzięki temu, można tu spotkać bardzo stare krzewy winorośli, rodzące niewiele – za to świetnej jakości – owoców.
Pierwszą części degustacji stanowiły wina białe – jedno sauvignon blanc oraz trzy verdejo. Co ciekawe, wszystkie wina, pomimo wykorzystania tego samego szczepu, bardzo się różniły. Mieliśmy tu lekkie i orzeźwiające Fernando Verdejo Ecologico o wysokiej kwasowości i cytrusowym bukiecie, bardziej złożone i strukturalne Momento Diez GranVino Rueda leżakowane na osadzie drożdżowym oraz częściowo w beczkach dębowych oraz De Alberto Verdejo Fermentado en Barrica 2021 – wino całkowicie fermentowane i leżakowane w beczkach z dębu francuskiego, na osadzie drożdżowym wraz z bâtonnage (z francuskiego mieszanie). Wszystkie te zabiegi skutkują winem o niezwykłej strukturze i głębi, z wyraźnymi aromatami masła i wanilii. Resztę degustowanych win stanowiły czerwienie, w tym dwa ciekawe przypadki zastosowania tego samego szczepu z różnym podejściem do nazewnictwa. Mowa tutaj o Munia Carácter 2021 ze szczepu tinta de toro, gdzie producent nie ukrywa bliskiego pokrewieństwa ze szczepem tempranillo oraz o winie Bigardo 2020, w którego przypadku winiarz Kiko Calvo kategorycznie odcina się od nazywania wina tempranillo, argumentując to zbyt dużymi różnicami w charakterze wina. Rzeczywiście, kastylijska tinta de toro tak długo pozostawała w izolacji od reszty temepranillo, że różni się od niego niektórymi aspektami fizjologi np. kształtem liści.
Wines of Ribera: A Tasting Exploration
Drugi masterclass skupiał się już na jednej konkretnej apelacji, będącej prawdziwą perłą w koronie całego regionu Kastylia i Leon. Mowa oczywiście o apelacji DO Ribera de Duero, która słynie z produkcji wyrazistych win czerwonych przede wszystkim ze szczepu tempranillo. Nieco na przekór temu faktowi, degustację rozpoczęliśmy od wina…białego. Albor de Resalte 2022 z mniej znanego szczepu albillo mayor, to wino o zauważalnej strukturze oraz przyjemnej i nieprzesadzonej kwasowości. Dwunastomiesięczne leżakowanie beczkach z dębu francuskiego objawia się delikatną nutą wanilii. Większość z 8 degustowanych win stanowiły typowe dla tego regionu czerwone, wyraziste tempranillo o kwasowości zauważalnie wyższej niż odpowiedniki z La Rioja. Chciałbym jednak wspomnieć o jeszcze jednym winie stanowiącym pewien ewenement, jednak należącym do kategorii ciągle zyskującej na popularności. Nabal Rosé 2023 to wino różowe, produkowane metodą saigné (z francuskiego krwawić) ze szczepów tempranillo, garnacha oraz albillo mayor. Wino intensywnie owocowe (truskawki!), bardzo orzeźwiające i eleganckie. Podczas degustacji, zaproponowano nam przekąski w formie wyśmienitych hiszpańskich delikatesów, w tym słynnej szynki jamón ibérico de bellota, produkowanej ze świń rasy ibérico karmionych żołędziami.
Jeśli już mowa o świetnej jakości produktach spożywczych, trzeba zauważyć w wydarzeniu, poza winnicami brało udział 6 producentów żywności, w tym trzech producentów rozmaitych wędlin i kiełbas (w tym jamón ibérico, lomo, salchichón czy chorizo), dwóch serowarów (tworzących głównie sery z mleka owiec wypasanych na kastylijskich wyżynach) oraz jeden producent jakościowej oliwy oraz octu balsamicznego.