Wstęp do Burgundii
Udostępnij artykuł
Burgundia to jeden z najbardziej prestiżowych regionów uprawy winorośli i produkcji win na świecie (biorąc choćby pod uwagę fakt, że stąd właśnie wywodzą się wina najdroższe, na czele z legendarnym Domaine de la Romanée-Conti). W Polsce owszem, ceniona, ale wciąż zbyt mało znana – zapewne z przyczyn, o których powyżej. Dobrze więc, że współpracujący z nami od jakiegoś czasu poznański importer Vininova postanowił mile zaskoczyć nas partią świetnie dobranych burgundów, które mogliśmy zdegustować i ocenić. Przyznać trzeba, że oferta – choć na poziomie podstawowym – okazała się całkiem interesująca: ma wszelkie niezbędne cechy charakteryzujące burgundzką biel i czerwień, dając przy tym niezłe wyobrażenie o tym, czego można spodziewać się po winach z wyższych pięter jakościowej drabinki.
Klasyfikacja burgundzka w dwóch słowach (jej zawiłość zasługuje na osobne opracowanie): najwyżej cenione są tu wina z pojedynczych siedlisk osadzonych w ramach apelacji gminnej, zawierającej się w ramach apelacji regionalnej, będącej z kolei częścią ogólnej apelacji burgundzkiej. W odróżnieniu od Bordeaux, prawo do użycia tytułów cru, premier cru i grand cru mają nie poszczególni producenci, a właśnie siedliska. Całość tworzy swego rodzaju piramidę, mocno spłaszczoną u podstawy, a zakończoną bardzo ostrym czubkiem. Dość powiedzieć, że wina klasy najwyższej, grand cru, stanowią zaledwie 1,5% wszystkich powstających w całej Burgundii, natomiast ponad połowa tych ostatnich to apelacje regionalne. Dodać też należy, że choć Burgundia kojarzy się przede wszystkim z winami czerwonymi, to jednak ponad 30% tutejszych win ma kolor biały.
Niniejszy panel objął maleńki wycinek winiarskiego pejzażu Burgundii, mamy więc nadzieję na omówienie w niedalekiej przyszłości szerszego spektrum tego klasycznego regionu.
Zasadniczo w Burgundii biel = chardonnay, czerwień = pinot noir. Jest to duże uproszczenie, znakomite wina mogą powstawać tu też z takich odmian, jak choćby aligoté – podczas naszego panelu obracaliśmy się jednak w obrębie dwóch najważniejszych burgundzkich odmian.
W degustacji w ciemno pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego uczestniczyli: Maciej Moszyński, Łukasz Głowacki, Aleksander Kubiak, Iwo Świerblewski, Tomasz Szmajter.
WINA BIAŁE
Maison En Belles Lies 2020
Maison En Belles Lies
AOC Bourgogne
Szczep: chardonnay
Importer: Vininova
Cena: 212 zł
Nos początkowo może wydawać się dość oczywisty (mango, melon), po chwili zaczyna jednak pretendować do pewnej złożoności (przetworzony kwaśny owoc, zest limonkowy, pigwa, wosk, nuty serowe). Usta bardzo ciekawe – kwasowo-ziołowe, z akcentem miodu gryczanego w końcówce. Wino niekonwencjonalne, do zastanowienia się, w ciekawym, nieszablonowym sznycie, ocierającym się o filozofię naturalistyczną.
La Sereine 2019
La Chablisienne
AOC Chablis
Szczep: chardonnay
Importer: Vininova
Cena: 140 zł
Warto podawać je w temperaturze nieco wyższej od standardowo przyjętej dla win białych. Nos może wydawać się mało intrygujący (melon, żółta śliwka, biała brzoskwinia), ale usta są już długie, strukturalne i zbalansowane. Wyczuwamy w nich jabłko, mineralność, świeżość i lekką nutę słoności – przy stosunkowo niskiej kwasowości. Nic się tu nie odkleja i nadmiernie nie wybija – nie brak też ciała i elegancji. Z punktu widzenia gastronomii wino bardzo sprzedawalne.
Pouilly-Fuissé 2020
Louis Latour
AOC Pouilly-Fuissé
Szczep: chardonnay
Importer: Vininova
Cena: 213 zł
Bladocytrynowo-piaskowa barwa. Nos świeży, rześki i napięty – cytryna, biała porzeczka, echo przetworzenia. W ustach jabłkowo-porzeczkowa kwasowość (podbita chyba śladową zawartością cukru resztkowego) utrzymuje się, ale uzupełniają ją nuty migdałowe, odpowiadające za wyraźną goryczkę, która trochę zaburza równowagę i zaczyna dominować nad pozostałymi komponentami. Dostrzegamy tu brak kompleksowości, choć winu w ogólnej skali nie można wiele zarzucić.
Pas Si Petit 2020
La Chablisienne
AOC Petit Chablis
Szczep: chardonnay
Importer: Vininova
Cena: 119 zł
W nosie – oprócz akcentów w miarę typowych, winogronowych, jabłecznych i trawiastych, również raczej nieoczekiwane nuty stalowe czy jałowcowe (choć można się zastanawiać, czy nie jest to pewien swoisty rodzaj mineralności). Usta kompatybilne z nosem, winu nie brak stylu, charakteru i precyzji, zestowa kwasowość balansuje na granicy goryczkowości.
Chardonnay 2022
La Chablisienne
AOC Bourgogne
Importer: Vininova
Cena: 91 zł
Wino w aromacie dosyć proste i przewidywalne (choć jak najbardziej poprawne), w ustach zyskuje na złożoności. Owocowa, oparta na dojrzałej cytrynie i białej porzeczce, charakterystyka wydaje się nawet nieco jędrna i zaokrąglona (beczka? malolaktyka?). Finisz jednak dosyć krótki, z dającym się wyczuć pikantnym akcentem. Dobry poziom „karafkowy”.
WINA CZERWONE
Bourgogne Pinot Noir 2021
Louis Latour
AOC Bourgogne
Importer: Vininova
Cena: 148 zł
Kolor typowo pinotowy – przejrzysta, subtelna, jasna czerwień. Nos potrzebuje czasu na otwarcie – z początku wita nas delikatną lotną kwasowością, która szybko się ulatnia, pozostawiając przyjaźniejsze nuty truskawki i wiśni. Usta bardzo soczyste, napięte i charakterne, uzupełnione pikantnością i ziołowością. Nie brak nut skórzanych, tytoniowych i ziemistych, przydających dodatkowej kompleksowości; na szczęście wino utrzymuje swój zwiewny, subtelny charakter.
Bourgogne Côtes d’Auxerre 2019
François de Nicolay
AOC Bourgogne Côtes d’Auxerre
Szczep: pinot noir
Importer: Vininova
Cena: 188 zł
Gęsta, intensywna czerwień w stylu mocno „południowym”. Na ten kierunek wskazuje też wyrazisty nos ze zdecydowaną nutą dzikiej róży i powideł śliwkowych, przełamanych akcentem zielonego pieprzu. Usta podkreślają ten charakter, nasuwając skojarzenia z włoskim sznytem. Wino złożone, soczyste i nieszablonowe. „Spontaniczno-naturalistyczne” – choć wciąż w bardzo eleganckim wymiarze. Doskonałe wprowadzenie w świat „win nieoczywistych”.
Mercurey 2020
Louis Latour
AOC Mercurey
Szczep: pinot noir
Importer: Vininova
Cena: 199 zł
Owoc w wyrazistym nosie, owoc w soczystych ustach i ani śladu beczki (po sprawdzeniu – wino dojrzewało w stalowych kadziach). Ekstrakt, uczciwość, solidność. Wiśnia, zioła, echo skóry. Nie brak kwasowości, wyczuwalne też taniny, ale ich źródłem są skórki owocu, a nie drewno beczki. Wino intensywne, sprężyste i bardzo pijalne – nawet jeśli niezbyt skomplikowane. Długa, lekko pieprzna końcówka.