Villány – podejście pierwsze
Udostępnij artykuł
Leżący na samym południu Węgier (około 20 km od granicy z Serbią) region Villány jest niekiedy określany mianem „węgierskiej Toskanii”. Porównanie byłoby chyba jednak adekwatniejsze, gdybyśmy nawiązali do francuskiego Prawego Brzegu w regionie Bordeaux – i tu, i tu powstają bowiem wina czerwone odznaczające się nierzadko bogatym, intensywnym charakterem i stosunkowo wysoką zawartością alkoholu. Oczywiście cała sztuka, by ten alkohol – dochodzący coraz regularniej do 14–15 i więcej procent – umiejętnie wtopić w strukturę wina, przysłonić gęstym owocem i zbalansować (a czasami nawet uratować) kwasowością. Główna różnica pomiędzy obydwoma regionami to powierzchnia – przy około 250 km2 Prawego Brzegu, zajmujące zaledwie około 40 km2 Villány wygląda na ubogiego krewnego. Ale tamtejsze wina mogą śmiało stawać w szranki z reprezentantami legendarnych apelacji Pomerol czy Saint-Émilion. Ich charakterność i naturalną moc – choć nie brak też win zwiewnych, lżejszych, stawiających bardziej na owoc niż na beczkową ekstraktywność – coraz bardziej dostrzegają i doceniają krytycy anglo-amerykańscy, którzy wciąż na większość win z Europy Środkowo-Wschodniej patrzą bardzo wybiórczo. Choć – na nasze szczęście – to ostatnie sprawia, że cenowo są one znacznie bardziej przystępne – przy absolutnie porównywalnej jakości, przynajmniej w niektórych przypadkach.
Zestawianiu ze sobą obu regionów sprzyja też fakt, iż czerwone wina z Villány opierają się na szczepach w dużej mierze bordoskich (cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot – choć nie brak też ciepłolubnego syrah). Są też oczywiście odmiany węgierskie (kékfrankos, kadarka, kékportó).
Prezentujemy dziś osiem czerwonych win pochodzących od siódemki producentów. Trafiły do nas za sprawą krakowskiego importera 2Bratanki, który – co nietrudno zgadnąć po nazwie – za punkt honoru wziął sobie promocję i dystrybucję win węgierskich. Dziękujemy za pamięć i trzymamy kciuki za sukces! Selekcja win okazała się niezwykle interesująca i wyrównana (zaledwie jedno odstawało wyraźnie od reszty, choć wciąż trzymało przyzwoity poziom), wszystkich producentów można natomiast zaliczyć do ścisłej villańskiej czołówki. A oto omówienie i oceny nadesłanych butelek.
Villańskie wina pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego degustowali: Maciej Katarzyński, Maciej Moszyński, Aleksander Kubiak, Jacek Kulza i Tomasz Szmajter.
Cabernet Sauvignon Barrique 2018
Attila Gere
DHC Villány
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 100 zł
Lżejszy, jaśniejszy odcień czerwieni – podobnie jak nos, wysublimowany i mniej esencjonalny. Usta po stronie owocu, choć jest też dąb – i raczej starszy niż nowszy, ale dyskretnie i umiejętnie użyty. Są ponadto zioła i echo kamfory. Przepiękna, jedwabista i dobrze zarysowana formuła taniny, uwypuklająca i tak już znakomitą kwasowość oraz soczystość. Wino niezwykle udanie wchodzi w swą najlepszą fazę – i oby wytrwało w niej jak najdłużej.
Terra Tartaro 2015
Heumann
DHC Villány
Szczepy: cabernet sauvignon 45%, merlot 30%,
cabernet franc 25%
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 150 zł
Klasyczny przykład wina w „peaku”. Jest kompletne, zbalansowane, strukturalne. Jędrne, kwasowe, soczyste. Owoc w nosie i w ustach – gdzie dodatkowo wyczuwamy ciało i ciężar, a jednocześnie udało się zachować świeżość, dzięki nutom jeżyny i śliwki. Owocowość, wyraziste taniny, a do tego pikantność, mięta, skóra – wszystko podkreślone długą końcówką.
Villányi Franc Super Premium Valogatas „Mandulas” 2017
Vylyan
DHC Villány
Szczep: cabernet franc
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 160 zł
Gęsty, ciemnowiśniowy kolor. Nos – czekolada, wymacerowana wiśnia, skóra, mięta, ale wszystko w dobrej równowadze. Soczyste usta świetnie korespondują z nosem. Beczkowe pochodzenie wina podkreślają akcenty waniliowe; tanina drobnoziarnista, na razie lekko odstaje od całości. Wino okrągłe, bogate, wszystko jest tu na swoim miejscu.
Cuvée 7 [2017]
Sauska
DHC Villány
Szczepy: cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 130 zł
Barwa żywej czerwieni – intensywna i klarowna zarazem. W nosie daje się wyczuć beczkowy charakter wina – dojrzała wiśnia i śliwka, ale też mięta, smoła, lukrecja, nawet pieczony burak. W ustach słodki owoc, a to tego pieprzność, kwasowość i nieco odstająca tanina. Wino z gatunku przysadzistych, wymaga odrobiny czasu na odetchnięcie. Ziołowy finisz. Świetna dojrzałość i dobra integracja wszystkich składowych.
Cabernet Franc 2016
Sauska
DHC Villány
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 110 zł
Barwa ciepłej czerwieni. Nos pokazuje wyraźny i świeży owoc (żurawina, wiśnia, hibiskus), elegancję oraz wyważenie. Usta z odrobiną słodkiego owocu z czekoladowymi akcentami. Konstrukcja wina bogata, soczysta, ale zwiewna – choć na pewno nie jest to wino młode; czuć tu dojrzałość i materię. Końcówka wzbogacona pikantnością sproszkowanej papryki.
Villányi Cabernet Franc 2019
Bock
DHC Villány
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 70 zł
Nos – czarna porzeczka z gałązkami i ciemne piwo. Nie brak akcentów wiejskich i żywej taniny. Nuty kakaowe – rzecz miła i czasami pożądana, ale chętniej widzielibyśmy tu ożywczą kwasowość, która nadałaby winu większego wigoru. Owocu stosunkowo mało (przejrzały i likierowy; goryczka dzikiej róży), winiarz stawia bardziej na pikantność i ziołowość. Alkohol wyraźny (14,5%), ale niepsujący ogólnego dobrego wrażenia.
„Cassiopeia” Villányi Cabernet Sauvignon Grand Selection 2012
Jammertal Wine Estate
DHC Villány
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 220 zł
Barwa polo cockty. Nos wskazuje, że wino jest mocno po swoim czasie (przejrzały owoc, kora dębu, zioła, syrop na kaszel, wędzony owoc), choć ciągle czuć w nim złożoność i bogactwo tego, czym prawdopodobnie imponowało 5–6 lat temu. W ustach figa, smażone owoce, wciąż obecne taniny, dżem z jagód – można więc wciąż znaleźć tu „ślady życia”. Wino z gatunku kontrowersyjnych – podzieliło jurorów przy ocenach – punktowali od 6 do 7,8. Na pewno mogą mu pomóc właściwie dobrane tapasy.
Portugieser 2022
Günzer Tamás
DHC Villány
Szczep: portugieser (kékportó)
Importer: 2Bratanki/Węgierskie wina
Cena: 35 zł
Ciemny róż. Pierwsze wrażenie – domowe wino, którym raczy nas na powitanie węgierski gospodarz. Prosty, wiśniowo-truskawkowy nos, podobnie usta, z niezbyt wyraźnie zaznaczonymi poszczególnymi elementami. Jogobella poziomkowa, landrynka (czyli daje się wyczuć odrobinę cukru resztkowego). Bezpretensjonalne wino do konsumpcji tarasowej, bez wad, ale i bez wzlotów.