Z wizytą w Maison Albert Bichot
Udostępnij artykuł
Burgundia to dla większości winomaniaków symbol tradycyjnego, „wysokiego” winiarstwa. Region obejmuje niemal 30 tys. ha winorośli i szczyci się ok. setką AOC (Appellation d’Origine Contrôlée). Jego położenie geograficzne, na skrzyżowaniu wpływów śródziemnomorskich i kontynentalnych, wyjątkowe warunki klimatyczne, ekspozycja i orientacja winnic, a także bardzo unikalne gleby sprawiają, że to idealne miejsce do produkcji znakomitych, wielkich win.
Burgundia jest domem głównie dla pinot noir i chardonnay – dwóch słynnych, cieszących się międzynarodową renomą odmian winorośli, ale znajdziemy tu również aligoté, gamay, a nawet sauvignon blanc w apelacji Saint-Bris. Wina burgundzkie to wina jednoszczepowe, co nadaje im szczególny sznyt pozwalający oddać charakter odmiany i terroir.
Pod specjalnym nadzorem
Tak właśnie jest w Burgundii traktowane terroir. Kategorie i klasy tutejszych win są ściśle powiązane z koncepcją siedliska, czy – jak to tu nazywają – climat. Climat to parcela o szczególnych warunkach geologicznych i klimatycznych. Dzięki temu to właśnie w Burgundii najjaśniej widać, jak wielki wpływ na ostateczny charakter wina ma terroir – wino pochodzące z dwóch sąsiednich działek obsadzonych tym samym klonem pinot noir, może być zupełnie innej klasy i jakości, może też mieć zupełnie inną cenę. Ta istna mozaika, którą najłatwiej zauważyć na Złotych Wzgórzach – Côte d’Or (Côte de Beaune i Côte de Nuits) – daje nam szeroką gamę win, z których każde ma unikalną osobowość.
Jak na dłoni…
Winiarska Burgundia jest podzielona na pięć podregionów. Wysunięte najbardziej na północ, położone w okolicach miasta Auxerre, Chablis słynie z białych win tworzonych z chardonnay. Wina te uszeregowane są w czterech kategoriach jakościowych: petit chablis, chablis, chablis premier cru i chablis grand cru. Poniżej rozciągają się Złote Wzgórza – Côte d’Or. Ich nazwa idealnie odzwierciedla krajobraz regionu jesienią. Północne Côte d’Or to Côte des Nuits rozciągające się od stolicy Burgundii – Dijon, aż do miejscowości Beaune. Tutaj powstają z pinot noir wyjątkowe wina czerwone w podapelacjach Gevrey-Chambertin, Echezeaux, Nuits-Saint-Georges, Vosne-Romanée, Fixin i w wielu innych. Na łagodnych wzgórzach na południe od Beaune mamy Côte de Beaune ze znakomitymi apelacjami win białych jak Puligny-Montrachet czy Meursault, jak również czerwonych: Pommard czy Volnay. Wysunięty najbardziej na południe jest Côte Chalonnaise, znany z owocowych Mercurey oraz Mâconnais, gdzie powstają znakomite wina białe, m.in. Pouilly-Fuissé.
Piramida smaku
Oprócz podziału na regiony mamy też podział win burgundzkich na cztery klasy jakościowe.
Wina regionalne. Mające własne AOC (regulujące np. sposób produkcji), ale wytwarzane w całym regionie, np. Bourgogne Aligoté czy Crémant de Bourgogne.
Wina gminne (village). Powstające na terenie danej gminy, np. Côte de Beaune Village czy Mâcon Village.
Premier cru. Wina wysokiej jakości pochodzące ze ściśle wyznaczonych winnic i działek, np. AOC Chablis 1er Cru „Les Vaucopins” czy AOC Aloxe-Corton 1er Cru „Clos des Maréchaudes”.
Grand cru. Wino najwyższej jakości, ze ściśle wyznaczonych parceli, z których większość znajduje się w Côtes des Nuits – np. AOC Echezeaux Grand Cru Domaine du Clos Frantin. W Chablis to np. AOC Chablis Grand Cru Bougros.
Wciąż naprzód
Pierwsze wzmianki o rodzinie Bichot pochodzą z roku 1214; wiemy też, że w Burgundii, a dokładnie w Châteauneuf-en-Auxois osiedliła się w 1350 r. Początek winiarskiej sagi to rok 1831, w którym Bernard Bichot założył w Monthélie firmę zajmującą się handlem winem. Syn, Hippolyte, został jego następcą i kupił pierwsze winorośle w Volnay. Z kolei wnuk, Albert Bichot, jako pierwszy w rodzie noszący to imię, nadał rodzinnemu biznesowi rozmach: pod koniec XIX wieku, a potem w 1912 roku przeniósł rodzinę i firmę do centrum Beaune. Ta druga przeprowadzka była już na stałe – firma ma tam siedzibę do dziś. Drugi Albert Bichot, urodzony w 1900 roku, był pionierem handlu międzynarodowego – wina z rodzinnej posiadłości zawędrowały do Ameryki Północnej, Azji i Oceanii. Nieustannie podróżował, aby przybliżyć koneserom na całym świecie wina Bichot, które już wtedy uchodziły za jedne z najlepszych. W drugiej połowie XX wieku jego czterej synowie, Albert, Bernard, Bénigne i Jean-Marc rozpoczęli kolejną erę ekspansji, łącząc to z budową nowej winiarni i dużej piwnicy; wina od Bichota stały się dostępne w każdym zakątku świata.
W 1996 roku, po uprzednim zwiedzeniu świata (od Arktyki po Antarktydę), zarządzanie firmą objął Albéric Bichot. Szanując tradycje rodziny i regionu, patrzy wyłącznie w przyszłość, stawiając sobie coraz to nowe wyzwania, w tym przestawienie się na organiczną uprawę winogron. Początkowo firma działała jako négociant (kupiec winny), dziś nadal jest w tym ekspertem, jednocześnie ma pięć własnych posiadłości w różnych częściach regionu:
Château Long-Depaquit znajduje się w samym sercu wioski Chablis. Tutejsze winnice rodziny to 65 ha dających autentyczne, mineralne i eleganckie wina. Wśród nich zupełnie wyjątkowe, pochodzące wyłącznie z działek grand cru: „Moutonne” Monopole.
Domaine du Clos Frantin to piękna XVIII-wieczna posiadłość położona w Nuits-Saint-Georges w sercu Côte de Nuits. Winnice Bichot zajmują tu powierzchnię 7,3 ha, z czego 3,9 ha to premier cru i grand cru.
Château-Gris to zamek zbudowany w XVIII wieku w Nuits-Saint-Georges, pośrodku otoczonej murami winnicy o powierzchni 3,5 ha. Tutejsza tarasowa winnica, dość rzadka w Burgundii, ma certyfikat ekologiczny. Działki w pobliżu zamku są obsadzone pinot noir, a wyżej, na małej parceli rośnie chardonnay. Położenie winnicy, strome zbocze skierowane na wschód oraz charakterystyczna gliniasto-wapienna gleba stwarzają optymalne warunki do produkcji szlachetnych, eleganckich win.
Domaine du Pavillon znajduje się na południe od wioski Pommard. Winnice, winiarnia, piwnice i XVIII-wieczny dwór otoczone są murem. Pośród 15 ha winorośli znajduje się czterohektarowa parcela Pommard „Clos des Ursulines” Monopole, dająca wyjątkowo krągłe, delikatne i owocowe jak na Pommarda pinot noir.
Domaine Adélie, nazwana na cześć córki Alberica, znajduje się w miejscowości Mercurey. 7,8 ha winorośli jest podzielone na różne działki, które produkują wyśmienite, bogate wina czerwone i subtelne, eleganckie wina białe.
Burgundia to mekka wszystkich koneserów wina. To tu można zrozumieć o co chodzi z terroir i tu można się zakochać w eleganckich i finezyjnych, „wielkich” winach. Zachęcam do tego, by sięgnąć po te z przebogatego portfolio Alberta Bichota.