W rodzinie siła!
Udostępnij artykuł
Małopolska to dziś mnogość małych winnic, najczęściej rodzinnych, które wyrosły z ogromnej pasji do wina. Za winem przyszła z czasem rozbudowana oferta enoturystyczna, obejmująca m.in. zwiedzanie winnicy, winobrania, noclegi, degustacje, imprezy plenerowe czy warsztaty edukacji winiarskiej. Wszystko to odbywa się w anturażu bogactwa przyrodniczego i walorów architektonicznych regionu. W Małopolsce można się zakochać.
O rozwój winiarski regionu dba Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy (MSW). Jak mówi Anna Nowakowska, prezeska zarządu MSW: – Droga do założenia stowarzyszenia była równie trudna i wyboista jak historia polskiego winiarstwa. Pierwsze winiarskie zrzeszenie w regionie, założone zostało w 2004 r. i nosiło nazwę Małopolskie Forum Winne. W 2010 r. na jego miejsce powołano do życia Tarnowskie Bractwo Winiarskie, a to dopiero zostało przekształcone w obecnie działające Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. Założyciele i członkowie tych winiarskich zrzeszeń brali udział w pracach zespołu do spraw winiarstwa i wyrobów alkoholowych przy Ministerstwie Rolnictwa oraz w posiedzeniach sejmowych komisji do spraw rolnictwa z ramienia organizacji pozarządowych. – Wielkie podziękowania za trud włożony w reaktywację, rozwój i popularyzację winiarstwa w Małopolsce należą się panom Janowi Piechowi i Mariuszowi Chrykowi, z których inicjatywy powstały obydwa podmioty. We współpracy z Małopolską Izbą Rolniczą organizowane były szkolenia winiarskie, wyjazdy studyjne, co kontynuowane jest do dzisiaj – mówi.
W swojej działalności MSW skupia się przede wszystkim na wsparciu szkoleniowym winiarzy, dotyczącym różnych aspektów produkcji wina – w winnicach regularnie odbywają się spotkania w ramach wymiany dobrych praktyk. Organizuje się tu też szkolenia prowadzone przez zewnętrznego enologa i krytyków winiarskich w zakresie oceny technicznej win, mających wkrótce trafić na rynek, aby ich jakość była jak najlepsza.
MSW prężnie działa na polu promocji małopolskiego winiarstwa – organizują lub partnerują w różnego typu wydarzeniach plenerowych, zarówno w winnicach, jak i w miastach, biorą udział w targach, prezentacjach. Współpracują też z organizacjami pozarządowymi oraz z gminami lokalnymi w zakresie organizacji imprez winiarskich.
Kiedy pytam, z czego MSW jest naprawdę dumne, Anna Nowakowska wspomina o reaktywacji winnicy miejskiej: – Kiedyś na wzgórzu przy Pałacu Sanguszków w Tarnowie funkcjonowała winnica. Dokładnie w tym miejscu znajduje się małopolski biegun ciepła. Dzisiaj na mocy umowy z Gminą Miasta Tarnowa nasze stowarzyszenie dzierżawi ten teren. Prawie 6 ha zostało obsadzonych winoroślą i wkrótce wystartujemy z mocną promocją Tarnowa i regionu, organizując na terenie winnicy imprezy enoturystyczne.
W ostatnim czasie stowarzyszenie podjęło wiele inicjatyw związanych z enoturystyką. Jedną z nich jest współfinansowany przez Małopolski Urząd Marszałkowski projekt „Małopolska ENOmiejsówka – Certyfikat Jakości Usług Enoturystycznych”, który ma stanowić bazę winiarni z najlepszą ofertą enoturystyczną w regionie. Do tego celu posłuży tworzony właśnie Kodeks Dobrych Praktyk Enoturystycznych, będący kompendium wiedzy oferowanych usług. Ponadto stowarzyszenie zorganizowało pierwszą edycję ogólnopolskiego wydarzenia pod nazwą Forum ENOturystyczne. Odbyło się ono w ramach realizacji projektu „Enoturystyka pomysłem na biznes” finansowanego ze środków Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, który ma na celu wypracowanie kierunków działań dla wzmocnienia oferty enoturystycznej Małopolski, w zakresie wspomnianej już certyfikacji usług, kodeksu dobrych praktyk oraz promocji i wsparcia w budowaniu partnerstwa i networkingu pomiędzy różnymi podmiotami działającymi w sektorze usług turystycznych, w tym winiarzy. Coraz większa liczba tego typu wydarzeń pokazuje, że dla polskiego winiarstwa to temat ważki i palący.
Tym co cieszy jest duża rozpoznawalność małopolskiego winiarstwa wśród entuzjastów wina i enoturystyki, którzy doceniają unikatowość miejsca i tworzonych tutaj „płynnych dzieł sztuki”.