Z pasji do wina
Udostępnij artykuł
Koncentracja na winach premium, zaangażowanie w zrównoważony rozwój i biodynamikę, a przede wszystkim oferowanie kupującym i konsumentom coraz to szerszego wyboru stylów. Winiarnia Cramele Recaş wyprodukowała 300 tys. butelek win biodynamicznych/naturalnych/pomarańczowych oraz 200 tys. Natural i Rose Natural tylko w 2021 r. A wszystko to zaczęło się od 32 węgierskich florenów.
Podróż do urokliwych zakątków Rumunii utwierdziła nas w przekonaniu, że warto zaproponować Państwu wina znane na całym świecie, a mimo to wciąż mało popularne w Polsce. Dlatego właśnie zespół Winnej Butli stał się głównym importerem win Cramele Recaş. Naszą misją jest zaszczepienie miłości do win rumuńskich w sercach Polaków, ponieważ w dalszym ciągu nasi rodacy ich nie doceniają. Aby mogli Państwo zgłębić temat winiarstwa w tym regionie Europy, chcielibyśmy opowiedzieć trochę o Cramele Recaș – o ich początkach, historii, aż do obecnej działalności.
Pierwsze strony owej historii zostały spisane w 1447 roku – a wiemy to dzięki lekturze dokumentu notarialnego, który znajduje się w skarbcu Muzeum Banatu. Dokument ten potwierdza istnienie posiadłości Domen Recaș oraz fakt, że Mihail de Ciorna kupił owe winnice od szlacheckiego małżeństwa Ioana i Ecateriny Magyar za 32 floreny (węgierska złota moneta, która była wówczas w obiegu).
Winnice w Recaș to ważny składnik lokalnej kultury na przestrzeni wieków. Wieloletni ich rozwój z biegiem czasu przekształcił je w prawdziwy symbol Banatu, a wino z owoców winnic Recașene zaczęło być używane jako waluta w handlu między Wschodem, a Zachodem.
Recașańskie winnice niejednokrotnie zmieniały właścicieli: należały do Węgrów lub Austriaków, którzy rozumieli i w pełni doceniali ich wartość. Z wprawą i uznaniem opiekowali się nimi także Serbowie, Szwabowie, Chorwaci oraz Rumuni.
Jednym z kamieni milowych łączących przeszłość z teraźniejszością był rok 1991. Wtedy bowiem narodziła się firma Cramele Recaș, której misją było przejęcie dziedzictwa tradycji i kultury od starożytnych rzemieślników tych ziem.
Obecnie Cramele Recaș to rumuńsko-brytyjska firma, która gospodaruje na około 1,2 tys. ha winorośli w Recaș (powiat Timiș). Zajmuje pierwsze miejsce wśród rumuńskich producentów wina pod względem obrotów, a przede wszystkim ma tytuł największego eksportera win butelkowanych z Rumunii. Od momentu powstania najważniejszym celem kompleksu winiarskiego Recaș była rozbudowa oraz modernizacja zdolności produkcyjnych i magazynowych, tak aby osiągnęły standardy międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem ciągłych innowacji na etapach przetwarzania winogron w celu optymalizacji jakości win.
Winnica Cramele Recaș może poszczycić się wyjątkowym terenem, który pozwala na wyprodukowanie aromatycznych bieli oraz wymagających i eleganckich win czerwonych. Wyjątkowe nasadzenia i ekspozycja słoneczna pozwalają na pozyskanie winogron najwyższej jakości. W tym miejscu, na szczególne wyróżnienie zasługują rumuńskie szczepy endemiczne, tj.: fetească regală, fetească albă, tămâioasă românească, fetească neagră czy też negru de drăgășani.
Cramele Recaș stawia przede wszystkim na rozwój i biodynamikę. Podążanie za potrzebami klientów oraz dbałość o środowisko przełożyły się na to, że przeważająca liczba win powstaje z certyfikowanych winogron ekologicznych, pochodzących z certyfikowanych winnic. Wszystkie produkowane tu wina mają też certyfikat vegan. Obecnie kompleks dysponuje łączną zdolnością produkcyjną i magazynową około 32 mln litrów rocznie. Winiarnia dysponuje tankami do fermentacji i przechowywania wina o dużej pojemności (najnowsze, zakupione w 2019 roku mają po 2 mln litrów każdy), wyposażonymi w automatyczny system kontroli temperatury. Ponadto w winnicy znajduje się pomieszczenie w całości przeznaczone do przechowywania beczek, stale unowocześniane poprzez zakup beczek dębowych najwyższej jakości do dojrzewania win premium.