Technologia w służbie wina – precyzyjna uprawa winorośli
Udostępnij artykuł
Czy istnieje zatem nieprecyzyjna uprawa winorośli? Co to znaczy? Winogrodnik nie trafił rośliną w pole? Posadził ją do góry nogami? Czy przypadkiem obsiał biegnącą nieopodal drogę szybkiego ruchu? Nic podobnego.
Tradycyjne podejście do agrokultury w tym winogrodnictwa zakłada zuniformizowane, jednakowe oraz co nie mniej ważne jednoczesne podejście w uprawie. Oznacza to, że jeśli decydujemy się w winnicy na jakiekolwiek działania obejmują one cały areał oraz aplikowane są w tym samym czasie. Badania przeprowadzone w Australii pokazały, że przy takim podejściu zróżnicowanie w zbiorze w obrębie jednej winnicy potrafi różnić się dziesięciokrotnie (od 2 do 20 ton owocu uzyskanego z hektara).
Precyzyjna witikultura to podejście do uprawy zakładające zmienność i elastyczność przestrzenną w relacji do topografii danej winnicy i jej kompozycji glebowej. Chodzi o to by wszelkie działania były dokładnie wycelowane w konkretny problem lub w miejsce, w którym problem powstał lub występuje. Do realizacji takiego założenia służą dane zebrane z winnicy. Dotyczą one nie tylko kompozycji gleby czy topografii jak już wspomniałem wyżej ale również wigoru winorośli (tempa przyrastania części zielonych) czy ogólnego rozwoju rośliny. Dane zbierane są za pomocą czujników rozlokowanych na dronie bądź traktorze czy harwesterze. Technologie GPS, GIS (Geographical Information Systems), teledetekcji oraz użycie czujników proksymalnych (bliskich) pozwalają nie tylko na zebranie dokładnych danych z każdego zakątka winnicy ale również zwizualizowanie różnic na niej występujących za pomocą map. Potem pozostaje tylko analiza i opracowanie strategii.
Zaplanowane działania dotyczyć mogę nawet najmniejszej części winnicy a cechuje je duża elastyczność. Załóżmy, że w połowie danego rzędu nasadzeń zwiększa się żyzność gleby. Wiedząc to możemy zmienić podkładkę, na której krzewy są szczepione by uniknąć przesadnego rozrostu rośliny (więcej części zielonych – liści, łodyg, pnączy – to większe zacienienie owoców na krzewie oraz więcej energii przekierowanej przez roślinę do części zielonych zamiast do dojrzewającego owocu). Możemy bardzo dokładnie zaplanować nawadnianie – tak by każda z roślin otrzymała określoną ilość wody potrzebną do obrodzenia w owoc zbalansowany, idealny do produkcji bardzo dobrego wina. Możemy zaplanować selektywny zbiór przeznaczając owoce z danych części winnic na konkretne style wine, które chcemy wyprodukować. Precyzyjna witikultura to nie nowość. Podejście zostało zapoczątkowane przez małoskalowe wysokojakościowe winnice i zaadaptowane przez te wielkie. W obydwu wypadkach winiarz czy to w winnicy Grand Cru z owoców, której powstają wina super premium czy wielkoskalowy gigant, który pracuje na kilkuset hektarach dostaje do ręki narzędzie, które ułatwia produkcję zbalansowanego i uczciwego wina spiętego swą jakością z ceną. Precyzyjna witikultura jest często wykorzystywane w podejściu organicznym i zrównoważonym. Daje szanse na kontrolowane zużycie wody, minimalizację interwencji na winnnicy oraz wpływu na środowisko, oraz co niemniej ważne ergonimizuje pracę winnicy w celu uzyskania jak najlepszego jakościowo owocu przy jednoczesnej maksymalizacji zbioru.
Fot. otwierająca: Maksym Kaharlytskyi, unsplash