Systemy Agri PV. Nowe technologie zwiększają efektywność uprawy winorośli
Udostępnij artykuł
Systemy Agri PV to innowacyjne rozwiązania dla produkcji roślinnej, które podwajają plony i gwarantują produkcję energii. To dobry moment na ich wykorzystanie, zwłaszcza w kontekście anomalii pogodowych oraz stale rosnących cen.
Badania przeprowadzone w krajach UE (sonnenseite.com) pokazują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną prognozowane dla transformacji energetycznej zwiększy się do 2040 r. 5–8 razy (do 1700–2000 GW). Jego znaczna część może być generowana na gruntach rolnych, w Polsce (ok. 300–450 GW).
Czym jest Agri PV?
Agri PV produkuje energię elektryczną bez konieczności wyłączania ziemi z produkcji roślinnej lub owocowo-warzywnej i przeznaczania jej pod fotowoltaikę. Zachowanie upraw gwarantuje ich rozwój bez zwiększonej ilości herbicydów i pestycydów, a bezpośrednie nawożenie zmniejsza stosowanie nawozów sztucznych do 0. Agri PV jest w 100% EKOLOGICZNY.
Dlaczego Agri PV?
Zabezpiecza uprawy przed katastrofalnymi warunkami pogodowymi, a przy okazji produkuje energię elektryczną.
Firma KP Energy Sp. z o.o. oferuje rozwiązania systemów Agri PV na poziomie 1000–1200 €/kWp. Są one tylko nieznacznie wyższe niż w przypadku systemów naziemnych. Również pod względem wydajności na hektar, systemy Agri PV zbliżają się do tradycyjnych instalacji PV.
Oferujemy następujące rozwiązania dla plantatorów:
- Ogrodzenie Agri PV. Montowane w rzędach, pionowe moduły fotowoltaiczne z podwójnymi szybami. Przy zastosowaniu dla uprawy winorośli możliwy jest montaż na granicach obszarów w układzie wschód–zachód i na południe.
- Agri PV dla sadownictwa i producentów owoców miękkich (w tym winogrodników). Rozstaw modułów PV jest określony przez rodzaj uprawianych owoców i dzieli się na dwa typy: dla upraw wysokich i niskich. Niższe uprawy to np. maliny, jeżyny, winogrona; wyższe – drzewa (uprawy owoców ziarnkowych lub pestkowych). W obu przypadkach odstępy między rzędami wynoszą 5–6 m, co skutkuje wysokimi obciążeniami systemu na hektar.
Nie tylko wytwarzanie energii
W Europie, np. w południowej Austrii, Hiszpanii czy we Włoszech zmiany klimatyczne prowadzą do ekstremalnie wysokich temperatur i skrajnego niedoboru wody. Agri PV umożliwia powolne odwrócenie tych procesów: chroni rośliny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a wytwarzana energia elektryczna może być wykorzystywana do obsługi np. pomp do nawadniania.
Mniej oczywiste korzyści
Ciepłe i bezśnieżne zimy oraz wysokie temperatury latem powodują niedobory wody. Najbardziej ekonomicznym ze wszystkich rodzajów nawadniania (o wydajności do 95%) jest nawadnianie kropelkowe. Niestety, ma ono również wysokie koszty instalacji. Węże do takiego nawadniania można jednak przymocować do stojaków Agri PV, a para wodna, która w godzinach porannych skrapla się na modułach, ponownie spływa do gruntu. Stosując ten sposób, można zaoszczędzić do 30% kosztów nawadniania.
Rozwiązania na czasie
Systemy Agri PV zapewniają też ochronę przed ekstremalną pogodą. Dają także oszczędność w zakupie i montażu folii zabezpieczających przed przymrozkami oraz siatek przeciwgradowych. Można też zmniejszyć opryski nawet o 80%, ponieważ nie są zmywane przez deszcz i nie trzeba tak często odnawiać procesu.
O nas
Firma KP Energy specjalizuje się w projektowaniu i kompleksowej realizacji instalacji. Nasza podróż rozpoczęła się od prostego, ale potężnego pomysłu: uczynienia rozwiązań w zakresie energii odnawialnej dostępnymi i wydajnymi dla firm, deweloperów, rolników, sadowników i gmin. Specjalizujemy się w spersonalizowanych rozwiązaniach dla tych podmiotów. Zapraszamy do kontaktu.
KP Energy Sp. z o.o.
ul. Naramowicka 38, 61-622 Poznań
biuro@kpenergy.pl