Panel: Sherry – temat niełatwy, ale wdzięczny
Udostępnij artykuł
Pierwszy raz mierzymy się w naszym panelu z zagadnieniem trudnym – a według niektórych ekspertów w polskich realiach wręcz beznadziejnym – czyli z sherry. Owa trudność polegać ma na kiepskiej sprzedawalności tego wybitnego nierzadko trunku, będącej pochodną – naszym zdaniem – splotu kilku czynników.
- Wina wzmacniane, a zwłaszcza wzmacniane wytrawne, nie sprzedają się dobrze jako kategoria. Unikatowość ich stylu idzie tu w parze z jego niezrozumieniem.
- Nie sprzedają się dobrze również słodkie wina – większym szacunkiem cieszą się te wytrawne i lekkie.
- Sherry jest często mylone z cherry (wiśniowe „nalewki”, „koktajle” i inne podejrzane trunki z raczej dolnej półki).
- Sherry potrzebuje jedzenia, a polski konsument woli pić solo. A jak już chce zjeść, nie wie, co dobrać do sherry (i tu kłania się brak świadomości marki, jej stylu i wszystkiego tego, o czym powyżej).
Jak wiemy, sherry jest winem wzmacnianym, reprezentującym jednak niezwykle szeroką gamę stylów – od ultrawytrawnych i lekkich zarazem fino, aż po ciężkie, esencjonalne i słodkie cream czy PX (od nazwy szczepu pedro ximénez). O metodzie wytwarzania sherry (system beczek solera) pisaliśmy już szczegółowo w numerze 5. „Trybuszona” – ów system też mocno podkreśla wyjątkowy charakter sherry.
Przy swojej wyjątkowej nierzadko jakości, sherry jest winem cenowo całkiem przystępnym i doprawdy warto czasami zainwestować kilka złotych bądź euro więcej, by przekonać się o tym osobiście. Słodkie sherry pije się wybornie samo (koniecznie schłodzone!), ale też jako dodatek do słodkich przekąsek czy wyrazistych pleśniowych serów. Sherry wytrawne idealnie idzie w parze z owocami morza. A krople najsłodszego i najgęstszego PX nierzadko zdobią czubki hiszpańskich deserów lodowych.
W Polsce mamy niewielu odważnych importerów, którzy wprowadzili sherry do swej oferty. Pochodną tej sytuacji jest niewielka liczba butelek, które pojawiły się na naszym panelu. Na szczęście każda reprezentowała poziom co najmniej satysfakcjonujący i chcemy, by ta informacja dotarła do wszystkich nieprzekonanych jak dotąd winomanów. Sherry warto poznać bliżej, warto też go skosztować we wszystkich jego odsłonach – poza obiektywnymi walorami, to świetny materiał szkoleniowy uczący rozróżniać niuanse – na nim wszakże (oraz na porto) swą winomańską tożsamość budowała kilka wieków wcześniej Wielka Brytania, dziś największy europejski konsument wina w ogóle!
Na sam koniec kwestia dodatkowa – wśród opisywanych win znalazło się jedno niepochodzące z apelacji DO Jerez–Xérès–Sherry (czyli właśnie sherry), a z sąsiadującej z nią, położonej bezpośrednio nad brzegiem Atlantyku DO Manzanilla – Sanlúcar de Barrameda. Zarówno użyte do produkcji grona, jak i metoda, są identyczne z tymi stosowanymi w Jerez, samo wino pod względem charakterystyki i stylu również nie odbiegało od pozostałych, zatem nie widzieliśmy przeszkód, aby włączyć je w skład niniejszego panelu. (ts)
Sherry pod przewodnictwem Macieja Sokołowskiego degustowali: Łukasz Głowacki, Jakub Małecki, Michał Popiołek, Marek Popkowski, Maciej Moszyński i Maciej Katarzyński.
SHERRY WYTRAWNE
Fernando de Castilla – Sherry Amontillado Classic
Fernando de Castilla
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: Mielżyński
Cena: 74 zł
Brąz właściwy dla stylu oloroso. W nosie piękna paleta intensywnych aromatów: susz grzybowy, likier z włoskiego orzecha, przypieczona skórka chleba. Usta pod znakiem dużej wytrawności i wyrazistej kwasowości – jednak całość świetnie zbalansowana i złożona, wzbogacona o nutę pikantności. Jeśli ktoś ma obawy przed piciem wytrawnych win wzmacnianych, niech odłoży je (obawy – nie wina!) na najwyższą półkę – to sherry jest soczyste i wybitnie pijalne, zarówno do kontemplacyjnej konsumpcji solo, jak i w towarzystwie np. tatara czy zupy grzybowej.
Tío Pepe Sherry Fino
González Byass
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: Dom Wina
Cena: 82 zł
Intensywność, duże utlenienie – ponad średnią typową dla gatunku. Był tu flor, ale w pewnym momencie weszło mocne utlenienie. Co oczywiście nie jest wadą, gama aromatów pozostaje szeroka i malownicza. Nuty ziołowo-dymno-apteczne. Słoność i megawytrawność. Wino strukturalne, choć surowe czy wręcz kościste, spowite akcentami dymnymi. W każdym aspekcie daje od siebie bardzo dużo. Długi, drożdżowo-oliwkowy finisz. Towarzystwo oliwek niezwykle podbija ekspresję tego wina. Wszystkie elementy udanie zebrane w treściwą, spójną całość.
Sherry Alfonso Oloroso Seco
González Byass
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: Dom Wina
Cena: 98 zł
Połyskliwa, ciemna barwa. Pierwszy nos w stylu brandy de jerez. W stosunkowo długiej końcówce zielony orzech przekładany miodem. Na języku pozostaje nieco goryczki i aspiryny. Sherry bardzo intensywne, idące w kierunku orzechowej pikantności i starego drewna. Nie brak też kwasowości, jest kremowa struktura. Dobrze wypada jako wino gastronomiczne, zarówno w towarzystwie serów, jak i pasztetów.
Manzanilla La Guita
Estevez
DO Manzanilla – Sanlúcar de Barrameda, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: M&P Pavlina
Cena: 76 zł
Bardzo delikatne, wysublimowane – choć daje się wyczuć całkiem szeroka gama aromatów: skórka chleba, krzemień, morze i nawet jakieś akcenty rybne (na szczęście świeże i atrakcyjne). Nienachalna elegancja. Bukiet uzupełniają nuty zbitego jabłka i oliwek. Doceniamy tę lekkość, choć przydałby się jakiś wyraźniejszy element niosący całość – poza samym alkoholem. Dlatego uważamy, że nie jest to najbardziej typowy przedstawiciel tego stylu sherry. Rekomendacje kulinarne: surowy łosoś, mangalica, śliwka iberyjska, rosół i… oscypek.
Fernando de Castilla – Sherry Fino Classic
Fernando de Castilla
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: Mielżyński
Cena: 76 zł
Surowy i klasyczny styl fino. Zielona oliwka z pestką, trochę orzechowości, sera pleśniowego i grzyba. Charakter mniej „morski”, a bardziej „śródlądowy”. Wino wydaje się nieco ciężkawe, przysadziste. Bogaty styl, atrakcyjna propozycja dla miłośników intensywnych wrażeń. Duża wytrawność, wino niełatwe i raczej nie do picia solo. Kwasowość obecna pod postacią nut kiszonej cytryny. Indywidualistyczny styl, mimo – jak zakładamy – szerokiej skali produkcji. Jeden z modelowych okazów sherry klasy podstawowej.
Marques del Real Tesoro Almirante Oloroso
Estevez
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczep: palomino fino
Importer: M&P Pavlina
Cena: 152 zł
Stylistycznie wino lokuje się między amontillado a oloroso – z ostatecznym wskazaniem na to pierwsze (dla przypomnienia – degustujemy w ciemno!). Kolor typowy dla amontillado, w nosie daje się wyczuć sporo nut kawowych i „kukułkowych”. Bomba rumowa, politura. W ustach wino bardzo wytrawne, na końcu języka pikantne, z wyrazistymi nutami rumowymi. Bogate wino z gatunku „dużo wszystkiego” – choć to bogactwo dosyć szybko się rozpływa i niknie.
SHERRY SŁODKIE
Fernando de Castilla – Sherry Cream Classic
Fernando de Castilla
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczepy: palomino fino, pedro ximénez
Importer: Mielżyński
Cena: 76 zł
„Słodkie sherry, które nie jest słodkie”. W nosie słodycz – sucha, wiejsko-brudna i mało pociągająca. Usta to już bardziej elegancka kremowa czekoladowość, która gra tu na szczęście mocno na plus. Struktura całości poprawna i czysta, bez wybijającego się alkoholu. Lody waniliowe z rodzynkami, suszona śliwka, daktyle – ogólnie łatwiejszy, bardziej przystępny styl i dobry dodatek do deserów bazujących na czekoladzie.
Solera 1847 Sherry Cream
González Byass
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Szczepy: palomino fino 75%, pedro ximénez 25%
Importer: Dom Wina
Cena: 97 zł
W nosie intensywność typowa dla słodkiego sherry, ale przełamana lżejszym elementem – nie jest to stuprocentowe PX. W ustach wysoka kwasowość, kawa, woda po moczeniu suszonych grzybów, figi, daktyle. Wino bardziej do wąchania, niekoniecznie do picia. Całość bez finezji, rozchwiana i ocierająca się nawet o jakąś ordynarność. Wino zasadniczo bez wad, ale gorycz w krótkim finiszu jest zbyt dominująca. Przeszkadzają też dostrzegalne akcenty acetonowo-lakierowe. Sherry do deserów na bazie gorzkiej czekolady.
Marques del Real Tesoro La Capitana Cream
Estevez
DO Jerez, Andaluzja, Hiszpania
Składniki kupażu: sherry oloroso 75%, sherry pedro ximénez 25%
(producent nie wyszczególnia nazw szczepów)
Importer: M&P Pavlina
Cena: 94 zł
Najmniej finezyjne ze wszystkich degustowanych dziś sherry. Mocno przesłodzona herbata z pigwą. Usta pikantne, pospolite, z odstającym alkoholem. Wino słodkie, ale z najbardziej wyrazistą goryczką. Może się sprawdzić jako dodatek do drinków albo jako polewka na czubek lodów. Raczej nie do konsumpcji solo.