Rośnie eksport win portugalskich do Polski
Udostępnij artykuł
W świetle najnowszych danych opublikowanych przez ViniPortugal, eksport win z Portugalii do Polski w 2023 roku wzrósł zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Nieznacznie zwiększyła się także średnia cena za litr.
W 2023 roku (od stycznia do listopada) z Portugalii do Polski trafiło ponad 14,3 mln litrów wina o wartości 33,1 mln euro. W analogicznym okresie w roku 2022, eksport win portugalskich do naszego kraju wynosił 13 mln litrów o wartości 29,7 mln euro. To oznacza wzrost o 10% pod względem wolumenowym oraz o 11,59%, jeśli chodzi o wartość. Powyższe statystyki sprawiają, że Polska jest obecnie 10 rynkiem eksportowym dla win portugalskich. Podobnie jak w 2022 roku, liderami eksportu pozostają Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Brazylia.
W danych ViniPortugal można również dostrzec utrzymujący się trend związany ze wzrostem średniej ceny za litr. W 2023 r. w ujęciu globalnym średnia cena za litr portugalskiego wina wzrosła do 2,90 euro – jest to zmiana o 0,66% w porównaniu ze statystykami za 2022 r. Z perspektywy polskiego rynku jest to zmiana z 2,28 euro za litr do 2,31 euro za litr (+1,44%).
Najnowsze dane ViniPortugal są dowodem na to, że Polska to stabilny rynek eksportowy, który wciąż posiada duży potencjał wzrostu, jeśli chodzi o wina portugalskie. Mimo że w 2023 r. globalny handel winem zmalał z różnych powodów (inflacja, stopy procentowe, rosnące koszty życia, niestabilna sytuacja polityczna), eksport naszych win do polski wzrósł – i to o niemal 3,5 mln euro. To wyraźny sygnał, że przy bardziej sprzyjających warunkach zewnętrznych, ten wzrost mógłby być jeszcze większy. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie w kolejnych latach – powiedział Frederico Falcão, prezydent ViniPortugal.
ViniPortugal
ViniPortugal to międzybranżowe stowarzyszenie portugalskiego przemysłu winiarskiego, które zarządza globalną marką „Wines of Portugal”. Jego misją jest promowanie wizerunku Portugalii jako kraju produkującego najwyższej jakości wina. Członkami założycielami ViniPortugal jest osiem stowarzyszeń zawodowych: ACIBEV, ANCEVE i AND (reprezentujące handel), CAP, FENADEGAS, FENAVI i FEVIPOR (reprezentujące produkcję) oraz ANDOVI (reprezentujące regiony winiarskie).