Maule – chilijska perła elegancji
Udostępnij artykuł
Dolina Centralna zajmuje największą powierzchnię upraw winorośli w Chile. Panuje tu optymalny dla niej, ciepły i umiarkowany klimat. Valle Central dzieli się na mniejsze doliny: Maipo, Cachapoal, Colchaguę, Curicó i Maule. My dziś zbłądzimy do tej ostatniej, a zarazem największej z nich.
Dolina Maule, choć może mniej powszechnie znana niż Maipo, to region produkujący coraz więcej win o znakomitej jakości i bogatej strukturze. Dzięki dominującym tu gliniastym i piaskowym glebom oraz chłodniejszemu niż np. w Maipo klimatowi, wina charakteryzują się wyższą kwasowością i elegancją.
Idąc po swoje…
Nasz bohater z tego regionu to winnica Casas Patronales. Rodzina Castro, która jest jej właścicielem, to doświadczeni i znakomici farmerzy – specjaliści w zakresie hodowli winorośli. Początkowo, przez wiele lat posiadłość nie robiła swojego wina, a zajmowała się wyłącznie uprawą winogron, które wykorzystywali tak znani producenci jak Concha y Toro czy Viña San Pedro. Przełom nastąpił w 1994 roku, kiedy obecnie zarządzający winiarnią Juan Pablo Castro, zdecydował o powołaniu do życia własnej marki. Tak powstała CASAS PATRONALES, pod którą produkowane są dzisiaj wina pochodzące z najlepszych działek.
Nad jakością czuwa zespół złożony z młodych winemakerów, a winiarnia rozwija się bardzo dynamicznie, produkując wina od podstawowych, codziennych (ale zawsze o świetnej relacji jakości do ceny), aż po unikatowe i wybitne.
Wszystkie winogrona zbierane są ręcznie i pochodzą wyłącznie z własnych nasadzeń (ponad 800 ha) zlokalizowanych w trzech obszarach. Pierwszym z nich jest Cauquenes, położony około 40 km od Oceanu Spokojnego, którego wpływ na lokalny klimat jest fundamentalny – obniża temperaturę, a co za tym idzie wydłuża okres wegetacji roślin. Jeśli dodamy do tego granitowe, łatwo przepuszczalne gleby, otrzymujemy specyficzne terroir idealne do uprawy cabernet sauvignon, stanowiącego tu około połowy nasadzeń. Pozostałe to głównie malbec, syrah, carménère i carignan.
Drugim z obszarów jest Pencahue, mieszczący się w samym centrum doliny. W ciągu dnia jest tu niezwykle gorąco, z kolei noce są chłodne. Najlepsze wyniki na tym obszarze osiągają winorośle takie jak carménère, syrah, petit verdot, petit syrah, malbec oraz viognier.
Trzeci obszar to San Clemente. Mieści się u podnóża Andów, co zapewnia bardzo wyraźne różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy. Zależnie od wysokości n.p.m. oraz składu gleby udało się tu zidentyfikować znakomite parcele dla sauvignon blanc, pinot noir, a także merlota i caberneta sauvignon. Odmiany te osiągają tu dużą koncentrację i rozwijają wyjątkową ekspresję owoców.
Casas Patronales tworzy głównie wina jednoszczepowe, oddające charakter odmiany i terroir. Produkowane są w różnych liniach jakościowych: Selected, Reserva oraz Gran Reserva. Znajdziemy też linię Maucho, która obejmuje trzy etykiety stworzone na bazie gron niekoniecznie utożsamianych z Chile, jak malbec, carignan oraz viognier. To wszystko wina, które uwodzą swoją prawdziwością i faktycznie niezwykłą relacją jakości do ceny – caberneta sauvignon i syrah z linii Reserva i Gran Reserva każdy powinien mieć w swoich zapasach. Ale poszukujący czegoś wyjątkowego też coś tu znajdą. Pozwólcie, że wymienię trzy z takich win.
Casas Patronales Mixtura jest stworzone ze starannie wyselekcjonowanych, najlepszych gron, które w połączeniu z pasją i dojrzewaniem ponad rok w najlepszych beczkach dały unikalną kombinację. To wyjątkowe wino o limitowanej produkcji, w którym w zależności od rocznika używane są różne szczepy, w różnych proporcjach. Mixtura jest autorskim popisem i swoistym podpisem winemakera. Przy jej tworzeniu ma on całkowicie wolną rękę, a cel jest tylko jeden: wino ma być możliwie najlepsze, jakie może być w danym roczniku, i odzwierciedlać terroir oraz tradycję winnicy.
Casas Patronales Vigno Carignan to wyjątkowe wino, stworzone w 100% z owoców carignan pochodzących z 65-letnich krzewów. Ręczny zbiór i staranna selekcja gron, następnie po konwersji malolaktycznej 50% wina dojrzewa w beczkach z francuskiej dębiny (pierwszego, drugiego i trzeciego użycia), pozostałe 50% w beczkach wcześniej nietostowanych. To wino o intensywnie rubinowej barwie oraz głębokim aromacie, pełnym nut owoców lasu i wiśni. W ustach piękna równowaga pomiędzy słodyczą owocu, ładnie zaznaczoną kwasowością i taniną. Soczyste, bardzo przyjemne, z długim finiszem.
Niezwykłość Casas Patronales Neque zaczyna się już od nazwy. Pochodzi ona od słowa niqquiy, które w języku ludu Keczua oznacza siłę oraz wigor ciała i duszy. Neque to wino produkowane w limitowanych ilościach ze szczepu cabernet sauvignon. Owoce zbierane są ręcznie z najstarszej działki w Couquenes. Fermentacja alkoholowa zachodzi w tankach, a malolaktyczna w beczkach z francuskiego dębu. Następnie wino leżakuje w tych drugich 18 miesięcy. Neque jest złożone i eleganckie, pełne aromatów owoców leśnych, czarnej porzeczki i przypraw korzennych z nutą tytoniu. W ustach potężne, o zaskakująco miękkiej i jedwabistej taninie, z posmakiem suszonych śliwek, wiśni i odrobiną czekolady. Bardzo długi i świeży finisz. Potencjał leżakowania – ponad 10 lat.
Kierunek: północ!
Zostawiamy Maule i ruszamy do Coquimbo, a dokładnie do jednego z jego podregionów – doliny Limarí. To właśnie tu, w miasteczku Ovalle, mieści się Vina Tabali, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych winnic regionu.
Limarí to region położony na północy, a winnice obejmują całą szerokość kraju, od Pacyfiku aż po Andy. To również teren bardzo suchy, graniczący od północy z pustynią Atakama. Jego sercem jest rzeka Limarí. Gleby w środkowej części regionu są gliniasto-wapienne, a im bliżej do oceanu, tym większa przewaga wapieni, nadających winom niezwykłą mineralność. Limarí znane jest ze znakomitych pinot noir, sauvignon blanc oraz cudownych, eleganckich chardonnay – bardzo zbliżonych do burgundzkich chablis.
Historia Tabali sięga początku lat 90., kiedy biznesmen Guillermo Luksic Craig zakupił pierwszą winnicę – Espinal: w 1993 roku zostały posadzone pierwsze sadzonki, a w 2002 wypuszczono pierwsze butelki. Początkowo niewielu wróżyło mu sukces, bowiem Limarí było wówczas na rynku wina ziemią niemal nieznaną, a uprawę winorośli w tym regionie uznawano za ogromne wyzwanie. Ale się udało, wina wyszły znakomicie i zdobyły międzynarodowe uznanie. Nie spoczywając na laurach, po latach badań geologicznych, w 2009 roku Tabali nabyła kolejną winnicę – położoną tylko 12 km od oceanu Talinay. Kolejny rok i kolejna wyjątkowa, łamiąca schematy winnica – tym razem w górzystym terenie Río Hurtado, położona na wysokości 1600 m n.p.m. W 2013 roku zakupiono pierwszą winnicę w innym regionie, w dolinie Maipo stanowiącej część Central Valley.
Dziś więc winnice Tabali rozciągają się niemal na całej szerokości doliny Limarí. Najbliżej Pacyfiku leży Talinay. Oczywiście bliskość oceanu ma niebagatelny wpływ na tutejsze winorośle; chłodne lato, mało deszczu, charakterystyczna mgła camanchaca i morska bryza – to wszystko sprzyja powolnemu dojrzewaniu owoców. A znakomite wapienne gleby stanowią podstawę urzekających, wysokomineralnych win. Nieco dalej od oceanu (24 km) jest Espinal. Położony w starorzeczu, charakteryzuje się aluwialnymi glebami. Tu, oprócz winnic, znajduje się także winiarnia. Najbardziej na wschód ulokowane jest Río Hurtado. Niemal 2000 m n.p.m., unikalna ekspozycja na słońce przez 300 dni w roku i wyjątkowa, wulkaniczna gleba. Jeśli połączymy te tak różnorodne mikroklimaty z idealnie dobranymi do nich odmianami winogron, mamy przepis na sukces. Oczywiście nie byłby on pełen bez osoby Felipe Müllera, głównego winemakera, a obecnie również dyrektora zarządzającego firmy. Felipe zdobywał doświadczenie we Francji, Australii i USA, a pracując w Tabali, dwukrotnie uzyskał tytuł najlepszego winemakera w Chile. Tak samo jak on, również jego wina zdobywają uznanie, medale i wysokie noty. Wszystkie są znakomite, ale jeśli miałabym wskazać znów tylko trzy, to na szczególne, a jednocześnie jak zawsze bardzo subiektywne polecenie zasługują:
Tabali Vetas Blancas Reserva Especial Sauvignon Blanc. Znakomite, powiedziałabym europejskie w stylu sauvignon blanc z parceli Talinay. Aromat to elegancka mineralność, z intensywnymi nutami cytrusowymi i akcentami białych kwiatów. Usta są rześkie, mineralne i pełne, ze znakomitą kwasowością i lekko słonym posmakiem. Długi, świeży i elegancki finisz.
Tabali Transversal Reserva Especial. Wyjątkowa kompozycja oddająca innowacyjny charakter winiarni Tabali. To unikalne wino jest mieszanką czterech szczepów: cabernet franc (30%), malbec (30%), syrah (25%) i cabernet sauvignon (15%), pochodzących z czterech różnych działek: Talinay, Río Hurtado i Espinal w dolinie Limarí oraz parceli DOM w dolinie Maipo. Wszystko to po to, by stworzyć najlepszy kupaż w historii Chile. Transversal dojrzewał 20 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Odznacza się wyjątkową złożonością, koncentracją i elegancją aromatu. Każdy szczep dał tu coś od siebie: cabernet franc świeżość i wigor, malbec nuty kwiatowe i złożoność, cabernet sauvignon charakterystyczne akcenty czarnej porzeczki i jeżyny, a syrah nuty pikantne i kwiatowo-jagodowe. W ustach wino jest krągłe, z ładnie zachowaną owocowością i wyraźną nutą przypraw. Miękkie taniny i długi, bardzo przyjemny finisz wieńczą jego degustację.
Tabali Payen to duma i efekt wytężonej pracy zespołu Tabali nad stworzeniem wina najwyższej jakości. Skomponowane w ponad 90% z gron odmiany syrah, z domieszką cabernet franc. Owoce pochodzą z najlepszych parceli ulokowanych nieopodal wybrzeża Pacyfiku. Winifikacja przebiega w małych tankach ze stali nierdzewnej, a 30% winogron jest fermentowane w beczkach z dębu francuskiego. Następnie wino leżakuje 18 miesięcy we francuskim dębie (90% nowego). Typowa dla syrah głęboka czerwona barwa z fioletowymi refleksami. W nosie aromaty świeżych wiśni i jeżyn, z nutami fiołków i czarnego pieprzu. Korzenny charakter wina łagodzi eleganckie dotknięcie dębiny i dymu. W ustach pełne, zbalansowane z bardzo intensywną koncentracją owoców i aksamitnymi taninami. Aromaty dębowej beczki idealnie zintegrowane z owocem nadają winu głębię.
❦
Dwa różne regiony, dwa różne style win, mnogość odmian i rozmaite poziomy cenowe, a to tylko wierzchołek góry, jaką jest chilijskie winiarstwo, zajmujące dziś 7. lokatę na świecie pod względem ilości produkowanego wina. Jeszcze nie tak dawno wina z Chile nazywano niekiedy „technicznymi”, czy „takim bezpiecznym wyborem, ale bez ekscytacji i wyjątkowości”. Dziś także tu, chociażby w dwóch opisanych przeze mnie winnicach, znajdziecie zarówno wina codzienne, klasyczne, ujmujące owocowością, jak i perełki – unikalne, limitowane, po prostu znakomite!