Kartoteka szczepu: carménère
Udostępnij artykuł
IMIĘ | carménère
ZNANY TEŻ JAKO | grand vidure, cabernet gernischt, cabernet shelongzhu, bouton blanc, cabernella, carbonet, cabernet grosso, cabernet italico, uva francesca, caberne karmener, karmensel, karmene, kabernel
POCHODZENIE | Bordeaux, Francja
WYSTĘPOWANIE | Chile, Włochy, Chiny, Francja, USA, Nowa Zelandia
POLECANE REGIONY | Chile (Colchagua Valley, Rapel Valley, Maipo), Włochy (Wenecja Euganejska, Friuli-Wenecja Julijska), Chiny (Ningxia), Francja (Medoc), USA (Waszyngton i Kalifornia), Nowa Zelandia (Auckland)
Absolwent WSET 2: Award in Wine i Award in Spirits (oba z wyróżnieniem). Fan cavy, chablis, malbeca i torfowych whisky. Wiedzę poszerza często uczestnicząc w degustacjach oraz szkoleniach. Wielbiciel kuchni włoskiej i F1. W branży alkoholowej od 2017 jako handlowiec i szkoleniowiec. Od 2020 związany z United Beverages Group.
Gdy myślimy o winie z Chile, przeważnie myślimy o carménère. Ta odmiana zaskarbiła sobie serca Chilijczyków, którzy jej uprawę opanowali do perfekcji. Jest niekwestionowanym królem Chile i jego pieczołowicie pielęgnowanym dobrem narodowym. Świetnie sprawdza się na początek winiarskiej drogi w czerwieni.
Skąd?
Pochodzi z Francji, a konkretnie z Bordeaux, jest starą odmianą, która była sadzona tam przed filokserą, razem z merlotem oraz cabernetami sauvignon i franc. Niezbyt dobrze radziła sobie z amerykańskimi podkładkami, przez co we Francji szczep został zapomniany. Przetrwał dzięki wyprowadzce do Chile, gdzie teraz jest niekwestionowanym królem win czerwonych.
Rodzicami tego szczepu są cabernet franc i gros cabernet. Jego nazwa najprawdopodobniej pochodzi od francuskiego słowa carmin – karminowy, podkreślającego intensywność i głębię koloru tworzonego z niego wina.
Jak?
Późno dojrzewający, lubi wygrzać się na dobrze nasłonecznionych stokach. Dzięki grubszym skórkom wino może osiągnąć ładny kolor wigilijnego barszczu. Szczep charakteryzuje się średnią kwasowością i miękkimi waniliowo-kokosowymi taninami. Wino dobrze reaguje na użycie beczki, lecz nie powinno w niej leżakować zbyt długo.
Jeśli chodzi o strategie konsumenckie, to najlepiej zastosować tu metodę „kup i wypij”. Smak jest nieoczywisty. Po kolorze można stwierdzić, że będzie to wino ciężkie, kontemplacyjne, natomiast zaskakuje aksamitnością. W aromatach na pewno znajdziemy owocowość spod znaku merlota – są tu maliny, wiśnie, czarna śliwka i jeżyny. Spod znaku cabernet sauvignon jest natomiast ziołowość – głównie zielona papryka, ale też biały i zielony pieprz oraz kakao.
Gdzie?
Jeśli chodzi o Chile, to świetne carménère jest w regionie Colchagua Valley, ale też w Rapel Valley oraz Maipo Valley. Możemy także znaleźć tę odmianę w Chinach, gdzie występuje pod nazwą cabernet gernischt oraz we Włoszech – w Lombardii, Friulli i Veneto.
Z czym?
Jest świetnym kompanem wszelkich potraw z grilla – i warzyw, i mięsa – zarówno wieprzowiny, jak i jagnięciny. Mięsa podane w towarzystwie chimichurri, salsy verde lub mięty będą strzałem w dziesiątkę. Jest to świetne wino na lato, do spotkań towarzyskich, jak i do wieczornego wyjścia z kieliszkiem na taras.